lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisinde hangi dönemlerde çiftlere cinsel ilişki önerilmez.? Prof.Dr.Volkan Noyan

Tüp bebek tedavisinde hangi dönemlerde çiftlere cinsel ilişki önerilmez.? Prof.Dr.Volkan Noyan

Tüp bebek tedavisi sırasında cinsel hayatımız normal devam etmeli mi? .Yumurta toplama ve sperm verme öncesi 2-3 cinsel pehriz öneriliyor. Sperm verdikten sonra eşler arasındaki cinsel pehriz ne kadar süre devam edecek? Neden tedavi sonrasında normal hayatlarına devam edemiyorlar?  Bu konuyu Adana Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Volkan Noyan  açıkladı;

Volkan Bey Tüp bebek tedavisinde hangi dönemlerde çiftlere cinsel ilişki önerilmez.?

Tüp bebek tedavisi süresince aslında cinsel ilişkinin net olarak  biz ebir zararı olduğu gebelik oranlarını azalttığı gibi bir bilgi yada net bir çalışma yok. Fakat şöyle yaklaşabiliriz olaya Tüp bebek tedavisi süreçlerini düşünecek olursak öncelikle yumurtalıklarda  folikül dediğimiz kesecikleri geliştirdiğimiz dönemin sonlarına yani yumurtaların  toplanmasından hemen öncesi dönemde yumurtalıklar zaten büyümüş oldukça hassaslaşmış durumda  Ben yumurta toplama işleminden  birkaç gün öncesinden cinsel ilişkinin kesilmesini tavsiye ediyorum hastalara burada aynı zaman da tabi sperm verirkende erkek yönünden düşünecek olursak tabi iki ila beş günlük cinsel perhiz süresinde spermleri almakta daha optimal olduğu için yumurta toplama öncesinden bir iki gün öncesinde cinsel ilişki kesilebilir.

 

Yumurta toplama işleminin yapıldığı gün de gene sonuçta cerrahi bir işlem yapılmıştır enfeksiyona açıktır hastamız bunun sonrasında da bir iki gün en azından cinsel ilişkiyi önermiyoruz.

Tabi embriyo transferi aşamasını da düşünecek olursak embriyo transferi sonrasında da yine cinsel ilişkinin rahim kasılmalarına yol açabileceği yönündeki yayınlar ve  embriyo tutunurken bunun problem yaratabileceği yönünde bilgiler var ama bu veriler de başta söylediğim gibi çok netleşmiş kesin verilerde değil aslında  ama tedbir anlamında transfer sonrasında da  2-3 günlük bir süreç boyunca en azından cinsel ilişkide bulunmamalarını kişisel olarak  önermekteyim.

Çok tesekkür ediyorum.

Aliye Sibel Tuzcu

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

 

Polikistikover hastalarında tüp bebek başarısı . Prof.Dr.Volkan Noyan

İleride yaş tedavisinde karşılaşabilecek problemler ve tedavi seçenekleri nelerdir.? Prof.Dr.Volkan Noyan

Tüp Bebek Tedavisinde en iyi sperm ve yumurta nasıl seçiliyor? Prof.Dr.Volkan Noyan

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Volkan Noyan ile iletişim kurmak için bu formu doldurup yollayınız. ÇİDER indirimlerinden yararlanmak için ilk tüp bebek randevunuzun dernek tarafından alınması gerekmektedir. Sormak için 05414551606 dan derneği arayabilirsiniz.

 

Prof.Dr.Volkan Noyan Danışma Formu;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ