lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

35 yaş öncesi ve sonrası doğurganlık ve Tüp Bebek Tedavilerinde başarı

35 yaş öncesi ve sonrası doğurganlık ve Tüp Bebek Tedavilerinde başarı

35 yaş öncesi ve sonrası doğurganlık ve Tüp Bebek Tedavilerinde başarı

Hamilelik 35 yaş sonrasında 20 li yaşlardan daha zor olabilir ama imkansız değildir. Etrafınızda mutlaka 35 yaşından sonra hamile kalmış birkaç arkadaşınızı anımsayabilirsiniz ama 35 yada 40 yaştan sonra gerçek şansımızın ne olduğunu merak ederiz .Neden doktorlar 20 den önceki yaşları çok erken 30 dan sonrayı da geç olarak belirterek gözümüzü korkuturlar biraz bunları inceleyelim dedik.

Çocuk Sahibi olmak  için  35 yaşın sonrasına kadar bekleyen ve sonrada hamile kalması sorun olan kadınlar üzerinde odaklanan sayısız çalışma var . Tabi ki 35 yaşından sonra bir çok kadın sorunsuz hamile kalabiliyor ama istatistikler ve genel araştırmalar  35 yaşından sonra hamile alma şansınızın  düşük olduğunu belirtiyor.

20’li yaşlar çoğu kadının doğurganlığının zirvesi ve yavaş yavaş 20’li yaşların sonlarında bu durum gerilemeye başlıyor  35 yaş civarında, doğurganlık çok daha hızlı bir tempoda düşmeye başlıyor. Örneğin, bazı araştırmalar herhangi bir ayda 30 yaşındayken hamile kalma şansınız yaklaşık % 20 iken 40 yaşından sonra, herhangi bir ay içinde hamile kalma şansının sadece% 5 olduğunu göstermiş

782 çift ile yapılan bir çalışmada kadınlarda yumurtlama öncesi cinsel ilişki gününe dayalı hamilelik oranlarına baktı. Kadınlara kullanılan vücut bazal sıcaklık grafikleme ile yumurtlamaları izlendi. Genç ve orta yaştaki kadınlar için, en verimli gün iki gün yumurtlamadan önceki iki gün olduğu tespit edildi. 19-26  yaş grubundaki kadınların  en verimli ilişki sonrası gebelik için % 50 şansı  35-39 yaş grubu hanımlar için bu oran% 29 idi.

Biz hanımlarda yaşın etkisini tartışıp yazarken bu arada eşinizin yaşı da önemlidir. Erkek doğurganlığı kadınlar kadar sert bir düşüş göstermese onların doğurganlığında da yaş ile birlikte azalma yaşanmaktadır. 35-39 yaş sırasında buluna anne adaylarının hamilelik şansı % 29 iken eşleri olan beylerin hanımlarından 5 yaş büyük olan çiftlerde hamilelik oranının % 15 e düştüğü gözlemlenmiştir. Bu yarı yarıya bir düşüştür. Buradan yola çıkarak sadece hanımların yaşının 35 den yukarı olması değil çiftlerin yaşlının 35 den yukarı olması durumunda doğurganlık oranlarında büyük bir düşüşün olduğu ortaya çıkmaktadır. Bunlar yalnızca çalışma oranları bunun canlı bebek kucağa alma oranı olmadığına dikkatinizi çekeriz.

Kadınlar bir milyondan fazla yumurta ile doğarlar ergenlik dönemlerine kadar bu yumurtaların sayısı 300.000 e kadar düşer. Bu kadar büyük sayının içinden sadece 300 tanesi sizin menapoz dönemlerinize kadar ovulasyon ve gebelik için rahime yollanır.  Menapoz dönemine doğru yumurtaları yumurtlatmak ve çatlatmak için çalışan hormonlarınız daha az yanıt vermeye başlar .Sigara ve buna benzer kötü alışkanlıklarında yaş gözetmeksizin doğurganlık oranında hızla düşüşe neden olduğu tespit edilmiştir.

35 yaş sonrasında Tüp bebek tedavileri başarı oranları

Bir çok çiftin yumurta sayısı azalsa bile tüp bebek tedavilerinin ileri yaşlarda hemen bebek sahibi olmasını sağlayacağı yönündeki inanışları yanlıştır. Tüp bebek tedavilerinde de genç yaşlarda yapılan tedavilerde başarı şansı her zaman daha fazladır. Bu nedenle son adım ve çocuk sahibi olmada (yaş,yumurta sperm maddi durum gibi)  her şey tükendikten sonra son çare olarak tüp bebek tedavileri için beklenmemeli yumurta rezervi ve sperm durumları daha sağlıklı durumdayken bu  tedavinin yapılması düşünülmelidir.

Yurtdışında tüp bebek tedavileri konusunda özellikle yaşlara bağlı olarak yapılan araştırmalara göre tüp bebek tedavilerinde 31 yaşında eve canlı bebek götürme oranı % 38  olarak belirlenirken 39 yaşında canlı doğum oranının % 22 ye indiği 43 yaş sonrasında ise bu oranın % 10 larda olduğu belirtilmiş.

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

35 yaş öncesi ve sonrası doğurganlık ve Tüp Bebek Tedavilerinde başarı

Kısırlık ve Tüp Bebek Tedavilerinde Yaş Faktörü

Kadında İleri Yaş Nedeni İle Kısırlık

Çikolata Kistleri Endometriozisin Tedavisi

Tüp Bebek Tedavileri Soruları, FSH ve AMH değerleri, mikrotese, çikolata kisti,oligoospermia ve Cevapları -39-

Tüp Bebek nedir ?

Tüp Bebek Tedavilerinde Erkek Yaşının Etkisi

Tüp bebek Merkezinde Embriyo Kalitesini Etkileyen Faktörler Neler?

Yüksek Prolaktin ve Tüp Bebek Tedavisi

ÇİDER in indirimli tüp bebek fiyatları

Ramazan Ayında Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilmek İstenenler

Tüp bebek tedavisinde Östradiol Hormonunun önemi

 

Tüp bebek tedavilerinize  Çocuk İstiyorum Formu ile başlayın.Formu doldurup bize yollayın.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ