lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Çikolata kistleri tüp bebek tedavisinde başarıyı etkiler mi? Op.Dr.Çağlar YAZICIOĞLU

Çikolata kistleri tüp bebek tedavisinde başarıyı etkiler mi? Op.Dr.Çağlar YAZICIOĞLU

 Çikolata kistleri anne olmak isteyen kadınların tedavide oldukça zorlayan bir durum. Bu konuda neler yapılıyor tedavisi nedir ?  Kayseri Acıbadem Tüp Bebek Merkezi doktorlarından Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu’na sorduk..

Çikolata kistleri tüp bebek tedavisinde başarıyı etkiler mi?

Bu aslında bizim çok önemsediğimiz bir konu . Çünkü çikolata kistleri bir çok yönden fertiliteyi engelliyor,üreme fonksiyonunu engelliyor gerçekten. Şimdi endometriozis henüz kistleşmemesi bile rahim içerisindeki dokunun karın içerisinde yumurtalıklara tüplerin etrafına yerleşmesini görüyoruz endometrioziste. Dolayısı ile endometriozis hastalarında her adet döneminde aynı yangısal reaksiyon karın içerisinde  oluşuyor ve  zaman içerisinde yapışıklıklara sebep oluyor.Yumurtalıkların birbiri ile ilişkisini bozabiliyor. Bu yapışıklıklar nedeni ile  bazen tüplerin uçları tıkanıyor ve hidrosalphings dediğimiz tüp içerisinde sıvı dolma durumu meydana gelebiliyor. Ayrıca sperm yumurta birleşmesini engelleyebiliyor oosit maturasyonunda ( yumurta olgunlaştırılmasında) sıkıntılara yol açabiliyor ve oositlerin enerjisinin düşmesine neden olan  mitokondri (Hücrede solunumun yapıldığı ve hücre için gerekli enerjinin üretildiği organel) azalmasına neden olabiliyor. Tüm bu etkenleri birleştirdiğimiz zaman endometriozis veya kistleşmiş haliylede isimlendirirsek endometrioma yani çikolata kisti içerisindeki  biriken kan zaman içerisinde renk değiştirdiğinden adına çikolata kisti diyoruz bunların .Ciddi bir şekide ifertilite sorunu yani üreme sağlığı sorunu  haline geliyor. Biz hastalarda özellikle sorgulamamızda çok ciddi şekilde adet sancısı çekiyorsa hastalar bu hastaların mutlaka endometriozisten ve çikolata kistinden şüpheleniyoruz.

..
Çikolata kistlerinde tedaviyi nasıl şekillendiriyoruz?

Tedavide mutlaka bu hastalarda farklı metotlar uygulamak gerekiyor. Agonist protokol dediğimiz uzun protokolleri uygulayabiliyoruz  veya yumurtaları topladıktan sonra  bir dondurma tedavisi ve yumurtalıkları baskılayıp daha sonra rahim içerisini hazırlayıp transfer ettiğimiz yöntemler kullanmaktayız. Bu şekilde başarı çok yüksek hale geliyor.

Çok teşekkür ederiz.

 

 

Endometriozis konusunda aşağıdaki konuları da incelemek isteyebilirsiniz.;

Endometriozise neden Çikolata kisti adı verilmiştir?

Çikolata Kistleri Endometriozisin Tedavisi

Kısırlığın İlk 3 Nedeninden Biri Endometriozisi İyi Tanımalıyız.

Çikolata Kisti Endometriozis Tekrarlar mı?

Endometrioziste gebelik ,ileri yaş tüp bebek tedavisi ,blastokist transferi , ailede genetik kısırlık sorunları -103-

Tüp bebekte Lenfosit aşısı , Endometriozis Operasyonu ,Histeosonografi nedir, Yumurta Kalitesi -101-

Dondurulmuş Embriyonun tutunma şansı ,kadında sorun yoksa gene de tüp bebek ilacı almalı mı ? Endometriozis kisti -99-

Yumurtalık kistleri ,PCO ve Aşırı Uyarılma , Azosperm Sorunları , Endometriozis ,Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları -61

 

 

 

..

Tüp bebek tedavileriniz için Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğluna bu formdan ulaşabilir e dahan uygun koşullarda tedavi görebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ