lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kısırlığın İlk 3 Nedeninden Biri Endometriozisi İyi Tanımalıyız.

Kısırlığın İlk 3 Nedeninden Biri Endometriozisi İyi Tanımalıyız.

Kısırlığın İlk 3 Nedeninden Biri Endometriozisi İyi Tanımalıyız.

Kısırlığın İlk 3 Nedeninden Biri Endometriozisi İyi Tanımalıyız. Dünya da yaklaşık 176 milyon genç kız  ve kadının bu kronik hastalığı yani  endometriozisi  var.
Sadece cerrahi ile teşhis edilebilen endometriozisi bir çok kadın bu sorunu yaşadığını bile bilmiyor.

Geçtiğimiz Mart ayında Amerikada da geniş kapsamlı bilinçlendirme ayı olan  ve ay boyunca konuşulan bir çok yerde bilinçlendirme toplantıları yapılan Endometriozis ne yazık ki  Türkiye de yeterince bilinmiyor ve önemsenmiyor. Oysa kısırlık sorununda ilk 3 büyük nedenden biri  endometriozis sorunudur  ve biz onu iyice tanımalıyız.

Bazı kadınlar için, ağrılı  adet dönemleri yaşamının bir parçasıdır. Ağrının büyük bir sağlık sorunu sinyalleri verdiğini bu dönemi yaşayan kadınların çoğu  ne yazıkki bilmiyor yada anlayamıyor. Endometriozis  nedeni bilinmeyen  ve kalıcı zor bir tedavidir. Bu hastalığın bilincini oluşturmak ve etkin tanı, ağrı yönetimi hakkında kadınları bilinçlendirmek  yaşadıkları kısırlık sorunu açısından önemlidir.

Endometriozis nedir?
Adet
sırasında her ay, bir kadının rahmine endometrium astar tutuyor. Normal olarak, rahim içinde bulunan endometrium dokusu rahim dışında ya da vücudun başka yerlerde büyüdüğünde, endometriozis olarak bilinir.
Her ay, endometriyal doku normal adet döngüsü sırasında bozuluyor ve kanama şeklinde kadının vücudundan atılıyor.   Vücudun diğer bölgelerine de yayılan endometriyal doku rahimde olduğu gibi  kramp ve rahatsızlık gibi  adet dönemi benzeri belirtileri yaratır.Ama rahim dışında yayılan endometriozisin  adet döneminde olduğu gibi rahim yoluyla drenaj yeteneği olmadan,  ve vücüt dışına atılamadığından endometriyal doku ağrı, enflamasyon ve skar dokusuna neden  olaral vücuda salınır.
Endometrial yayılmalar  yumurtalıklar, fallop tüpleri, mesane, rahim dışında, pelvis boşluğunu çevreleyen ve vajina ve rektum arasında bulunan  bölgede oluşmaktadır. . Nadir durumlarda, vücudun diğer bölgelerinde büyümeler bulunmuştur.
Endometriyoz çok farklı şekillerde vücudu etkiler. Birçok kadında doğurganlık, bağırsak fonksiyonu,  jinekolojik sağlık ve kalite bozulur.

Endometriozis belirtileri nelerdir?
Endometriozis hastadan hastaya büyük farklılıklar gösterir. ,Bazı kadınların hayatını ağrı olarak cehenneme çevirebilir.,Bazı kadınlarda ise  ağrı sinyalleri aktive sinir uçları olmayan bölgelerde oluşan endometrial doku vücuda yayıldığı halde bazı kadınlarda hiç belirti göstermez

Endometriozisin  ortak belirtileri
Cinsel aktivite sırasında ağrı  ağrılı adet görme ve adet sırasında ağrılı idrara çıkma ya da  ağrılı bağırsak hareketlerini  içerir. Yorgunluk, bulantı, kabızlık, ishal, tekrarlayan mantar enfeksiyonları,  kimyasal hassasiyetleri, ve alerji Endometriozisinde neden olduğu belirtilerdir.
Birçok kadın için, kısırlık da  endometriozisin yaygın bir belirtisidir. Yara ve endometriozis gelen yapışıklıklar ve yaralar, yumurtalık hareketi kısıtlanması , fallop tüplerinin engellenmesi ve yumurtalıkların konumunu değiştirmek, endometriozisin genel etkileridir. Endometriozis aynı zamanda prostaglandin gibi doğurganlık etkileyen hormonların üretimini de artırabilir.
Endometriozis tanısı olan kadınların yaklaşık % 35 ila %50 oranında ilk üç nedenlerinden biri olarak karşımıza kısırlık sorunu çıkmaktadır.

Endometriozis nasıl tedavi edilir?
Endometrial doku sadece üreme çağındaki  aktif yumurtalık hormon üretimi olan kadınlarda oluşturur. Ilaç veya doğum kontrol ile hormon üretimi düzenlenerek, belirtileri  ,yara ve yapışıklıklar büyük ölçüde minimalize edilebilir.
Doğurganlığı artırmak için,  cerrahi müdehale ile  kadın üreme sisteminde yapışıklıklar ve skar dokusu kaldırılır. Cerrahi seçenekler her zaman gebelik elde etmek için gerekli değildir. Doğurganlık ilaçları ve tüp bebek tedavisi ile yumurtalıkların uyarılması  genellikle endometriozisin kısırlık  etkisini yok edebilir. Tüp bebek uzmanları gonadotropin salgılatıcı hormon agonist (GnRH-A) gibi ilaçlar kullanarak gebelik oranlarını artırmaya yardımcı olabilirler.
Endometriozis sorununu yaşayan bütün kadınlar kısırlık sorunu çekerler diye bir şey yoktur. Endometriozis olan kadınların yaklaşık %60 ila % 70 oranında hamile kalabilirler. Bu sorun çok  acı  veren bir hastalık olmasına rağmen aynı zamanda çok yaygın ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.
Endometriozis sorunu ile ilgili kısırlık sorunu yaşayan  olan kadınlar modern tıbbın endometriozis tedavisi konusunda  sağladığı ilaç ve teknik desteğini bilinçli olarak almalı ve yaşam  konforunu sağlamalıdır.

 

Bizi facebook ve instagramdan da takip edebilirsiniz.

 

 

Kısırlığın İlk 3 Nedeninden Biri Endometriozisi İyi Tanımalıyız. Endometriozis konusunu okuyanlar bu konuları da incelediler.

 

Tüp Bebek  ve Endometriozis Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile kendisine ulaşabilir ve  daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
BİR YORUM YAZ