lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Yumurtalık kistleri ,PCO ve Aşırı Uyarılma , Azosperm Sorunları , Endometriozis ,Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları -61-

Yumurtalık kistleri ,PCO ve Aşırı Uyarılma , Azosperm  Sorunları , Endometriozis ,Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları -61-

Soru: Ben 27 yaşındayım yumurtalıklarımda kistlerim vardı doktor hemen çocuk isteyip istemediğimizi sordu hemen istediğimiz için ilaç tedavisine başladı fakat kistleri yok etmeden ilaçlarla yumurtalıklar faaliyete geçmedi iğne tedavisi uyguladı puregon kullandık yumurta oldu çatlattık  fakat sonuç negatif acaba kistler yüzünden mi olmadı bu kistlerden nasıl kurtulabilirim?
Cevap: Eğer bahsettiğiniz folikül kistleri ise bunların kaybolmadığı durumlarda basit bir kist aspirasyonu ile bunlar yok edilebilir. Kistler engel olmakla birlikte gebe  kalmam anızın tek sebebi kistler değildir.

Soru: Bende pco var 20 mm olunca foliküller dün catlatma iğnesi oldum 15 16 adet folikül saydı doktorum  bugün  E2 değerim yüksek ç1kt1 ve yarın  opu için albümin  serum  vereceklermiş  bu  benim yumurtalarımın aşırı  uyarıldığından mı kaynaklanıyor?  zararlı olabilir mi?
Cevap: Sanırım hiperstimülasyon (OHSS ) olgusundan bahsediyoruz.İlaç tedavisi fazla gelmiş olabilir.Bu konuda zaten albümin verilerek olay kontrol altına almaya çalışılmış.

Soru: 31. gebelik haftasındayız geçen hafta iş yerinde böcekler için ilaçlama yapıldı. İlaçlamanın yapıldığı gün iş yerinden kısa süre sonra ayrıldım biraz baş dönmesi oldu.Daha sonra da ilaçlama yapılan bölgede yoğun havalandırma yapıldı ve ben o bölgede yine çok kalmadım bebeğe zararı olmuş mudur?
Cevap: 31. hafta geç bir dönem olduğundan bebeğin, organ gelişimi tamamlanmış olmaktadır bu nedenle bu tarz kimyasal maddelere maruz kalmak erken dönem, gebeliklerinde daha fazla önem taşımaktadır.

Soru: Benim sorum söyle ben 27 yaşındayım bir kızım var 7 yaşında o tedavisiz oldu 4 yıl önce bir dış gebelik geçirdim 2 yıldan fazladır da ikinci çocuğu istiyoruz olmuyor eşimin sperm sonuçları iyi çıkmadı hareketliliği morfoloji ve de sperm sayısı kötüymüş benim öğrenmek istediğim dış gebelikten dolayı tüplerim tıkalı olabilir mi eğer tıkalıysa ne kadar şansım var hamile kalmaya?
Cevap: Dış gebelik nasıl sonlandı bilmiyorum ama genelde dış gebelik tüplerde hasara yol açabilir, fakat dış gebeliğin tek tarafta olduğu, düşünülürse karşı taraftaki tüpte hasar olmamış olması gerekmektedir.Eğer eşinizin sperm sayısı ile ilgili problem varsa çocuk, olmamam nedeni büyük olasılıkla buna bağlı olabilir.

Soru: Ben 20 yaşındayım yaklaşık 10 aydır hamile kalmıyorum yumurtlama döneminde ağrı hissediyorum belimin sol tarafında doktora gittim 1 yıl bekle dedi ne yapmalıyım ağrı sürekli fazlalaşıyor?
Cevap: Kasık ağrıları endometriozise bağlı olabilir, bu konuda tetkik yapılması (çikolata kisti) nı öneririm.

Soru: Ben 31 yaşında ve 12 yıllık evliyim. Aralıklarla 3 kere aşılama yaptırdım 3. de tuttu. 3 aylıkken alındı.Şu an ben hashimato  hipotiroit hastasıyım ve hrt tedavisi görüyorum. Çocuk benim için hayal mi?Gelişim sağlayamamış 2000 yılında?
Cevap: Gebeliğin erken dönemindeki düşükler genetik kökenli olabilir ayrıca, haşimato da olayı etkilemiş olabilir zamanlamada problem yoksa, önce haşimato ile ilgili tedavinin uygulanması, ileride oluşabilecek gebeliğin düşük ile sonlanmaması açısından önemlidir. Bebek senin için hayal değil yalnızca çok dikkatli şekilde sırayla tiroid problemini, halletmek daha sonra da bebek için girişimde bulunmak gerekir diye düşünüyorum. Tiroid problemleri tedavilerimizde sıklıkla karşılaştığımız daha sonra da dahiliyeci, arkadaşlarımızla koordine çalışmalarımızla üzerinden geldiğimiz bir problem.

Soru: Ben 5 haftalık hamileyim tüp bebek tedavisi ile oldu. Tahlil yaptırdığım gün çok az bir kanama oldu. fakat devam etmedi. progestan ve folic ilaçlarını kullanıyorum. Kanama devam etmedi. İlaçlara devam etmeli miyim. Ultrason için ne zaman yaptırmam uygun olur?
Cevap: Biliyorum bu bekleme dönemi çok sıkıcı fakat, ultrasonda görünebilmesi için 3 hafta kadar daha beklemek gerekecektir.O hafif kanama bazen embriyoların rahime tutulması ile gerçekleştiğinden ciddi bir kanama olmadığı müddetçe bizi telaşlandırmaz. Bence iyi yoldasınız ultrasonu beklemekte fayda var bu arada b-hcg değerinizi hatırlıyor musunuz?

Soru: Eşim ve ben de 27 yaşındayız, eşimin sperm sayısı iki milyon,şekil bozukluğu da var tüp bebek denedik ,ama olmadı. L-Arginine kullansa bir faydası olur mu ,normal yolla hamile kalma şansım olabilir mi?
Cevap: L-arginin, bu aralar en çok gündemde olan ilaç olmakla birlikte klinik olarak kendini kanıtlanmamıştır. Bu arada özellikle düşük sayılarda yükseltici etkisi gösteriş işlememiştir. Zararı yok ama biz klinik olarak faydasını görmedik,eşinizdeki sperm düşüklüğünün nedeninin araştırılması gerekebilir.

Soru: Bundan 2 ay önce 22 haftalık bebeğim karnımda öldü yapılan testlerden bir şey çıkmadı ve sebebi bulunamadı genetik sebeplerden olabileceği söylendi acaba tekrar hamile kalırsam tekrar aynı sorunla karşılaşa bilir miyim?
Cevap: Tekrarlayan kayıplarda eşinizin ve kendinizin vereceği kandan genetik test yapılabilmektedir fakat bu yolla ancak %10 kadar çiftin sonucunda pozitif bulguya rastlamaktayız.Aslında en doğrusu düşük materyaline yapılacak genetik araştırma olurdu.

Soru: Sperm sayısı 15-16 milyon civarında morfoloji %1 bunu artırmak için vitaminler kullanıyorum , Bitkisel ilaçlar kullanıyorum. Faydası oldu biraz ama başka ne kullanılabilir önerileriniz nelerdir?
Cevap: Doğal kaynaklı ya da ilaç türevi olarak maalesef tıbbi faydası kanıtlanmış bir ilaç bulunmamaktadır.Sperm sayısı değişiklik gösterebilir.Hareketlilik yüzdeleri ve morfoloji ise her hangi bir ilaç ile tedavi edilemez.Tek istisna hormonsal bozukluklardır fakat bu araştırma yapılmadan herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır.Hiçbir bitkisel ilaç sperm sayısını arttırmaz.

Soru: Eşim azospermi  tese de sperm bulunuyor.Tüp bebek deniyoruz ancak tutunmuyor. Döllenen embriyo  sayısında az tutunmama nedeni ne olabilir.Eşim tekrar tese olduğunda sperm tekrar bulunabilir mi eşim şu an gonalf ve pregnly kullanıyor tese olmadan önce bu ilaçların faydası olur mu teseye?
Cevap:  Tese sonrasında hormon tedavisi çok kullanılan bir yöntem değildir.Tutunma sorunu embriyo ile rahim içi arasında bir olay olduğundan oluşan kaliteli embriyolarda tutunamam maalesef çözebildiğimiz bir olgu değil rahim içi ile ilgili bir problem olmadığından emin olunması gerekir.

Soru: 8 yıl tedaviden sonra kızıma hamile kaldım 4 yılda 2 tüp bebek denedik sonuç döllenmemiş neden olabilir bilemiyorum açıklama yapılmadı. Klomenle hamile kalmaya çalışıyorum ne kadar artıları olabilir klomenin ve aldığımda çok ağrı hissediyorum yumurtalıklarım da neden olabilir? FSH 13 çok mu vahim?
Cevap: FSH 13 biraz yüksek gerçekten, sanırım klomen kullanımı biraz hafif kalıyor ilaç tedavi protokolünün, değiştirilmesi gerekebilir diye düşünüyorum, 17 FSH ile bile sağlıklı çocuk doğuran hastalar olduğunu da eklersen belki biraz içiniz rahatlar.

Soru: Ben İsviçre de yaşıyorum 3 sefer negatif  tüp bebek denemem tüp bebek ten sonrada 1 spontal dış gebelik şimdi Türkiye de doktorlar Ko kültür dememi önerdi sizin fikrinizi alabilir miyim bu K0 kültür hakkında?
Cevap: Ko kültür yöntemi yeni denemekte olan, bir yöntem konu ile ilgili ancak deneyimli merkezlerde denenebilir, ama açıkçası günümüzde kullanılan kültür sıvılarına ben daha fazla güveniyorum.

Soru: Azospermi henüz bir tedaviye başlamadık ve ne yapılması gerektiğini bilmiyorum tüp bebek denildi onu biliyorum?(tıkanıklık)
Cevap: Azospermi nedeninin ortaya konulması lazım,ama her koşulda testislerden parça alınması gerekmektedir.Eğer hormonsal bozukluk varsa tedavi edilebilir bu nedenle hormon profişline bakmak gerekecektir.Eğer testisten parça alınacaksa öncelikle senin hazırlanmada fayda var bazen çok az sayıda sperm bulup dondurup çözdüğümüzde kaliteden ödün veriyoruz.

Soru: Eşimin sperm sayısı 50-130 milyon arası değişken.2 kez aşılama denedik ama olmadı. Kuyruklarında sorun var galiba. Kruger oranı düşük Tekrar aşılama deneyelim mi ne dersiniz?Benim rahim filmimde tüpler açık. O zaman tüp bebek mi yaptıralım.
Cevap: 3 aşılama sonrasında gebe kalma şansı %85 lere çıkıyor fakat daha sonrasında bu oran giderek düşüyor.Bu nedenle 3 denemeden sonra (iyi ellerde düzgün kontroller doğru zamanla da) yapılmış işlemlerden sonra hala hamilelik yoksa o zaman tüp bebeğe geçilmesini öneriyoruz.Mikro evet.

Soru: Prmyle cyle ne için verilir bana doktor rahimde yapışıklık için verdi fakülteye gittim doktor bunu ne için vermiş?
Cevap: Yapışıklığı açmaz, gerçekten kanama ile yapışıklık çözülmez, yapışıklık ciddi boyutlarda ise iyi operatör doktor ile görüşmenizi tavsiye ederim.Yapışıklığın türüne bağlı ama çoğunlukla yapışıklık açıldıktan sonra gebelik görülür.

Soru: Eşimin sperm sayısı 7 milyon motilite %4, hormon alımı ile bu sayı artabilir mi?
Cevap: Eşinin hormon değerlerine bakmadan söylemek mümkün değil ayrıca bu kadar düşük hareket değerlerinin iyi bir merkezde teyit ettirmeni tavsiye ederim.Mikro daha kesin bir çözüm.

Soru: Adet kanının koyu renk olması yumurtlamanın kötü olduğunu mu gösterir?
Cevap: Adet kanının koyu renkte olması ile yumurtlama arasında ilişki yoktur.

Soru: ilk tüp bebek denemem başarısızdı , yumurtaların uyarılması 4 günde tamamlandı, bu başarısızlık bu kısa süreyle ilgili olabilir mi?
Cevap: Yumurta uyarılmasının 4 günde olması bence çok erken sanırım yumurta hücrelerinde gelişme olmamıştır.

 

Tüp bebek tedavileri ile ilgili bu linkten bütün soru ve cevapları görebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve doktor cevapları

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Doktor Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir  ve daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ