lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebekte Lenfosit aşısı , Endometriozis Operasyonu ,Histeosonografi nedir, Yumurta Kalitesi -101-

Tüp bebekte Lenfosit aşısı , Endometriozis Operasyonu ,Histeosonografi nedir, Yumurta Kalitesi -101-

Soru: Hocam, ben lenfosit aşısı ile ilgili görüşlerinizi almak istiyorum. Faydasına inanıyor musunuz? ve neden çok az sayıda merkezde uygulanıyor?
Cevap: Yani bugüne kadar kanıtlanamadı

 

Soru: Faydasız olduğu kanıtlandı mı?
Cevap: Faydası kanıtlanamadı ile bu aynı anlamda.

 

Soru: 3 tüp bebek  denemesi de erken düşükle sonuçlandı.Aşıyı denemeyi düşünüyoruz.
Cevap: Ama tabi bu tıp bir bakarsınız biraz farklı bir şekli güncelleşmiş malum Embriyo Glu gibi bence aşı değil Trombofili profili baktırın.

 

Soru: O konuda fikriniz nedir.?
Cevap: Ben tekrarlayan düşüklerde çok fazla rastlıyorum.

 

Soru: Yaş 34 , 4 sene evli, 3 sene korumasız . Eş az sorunlu. Sonuçsuz 4 aşılama . Tüpler açık . Tanı için histeroskopi yapıldı rahim dışındaki miyomun baskısı kontrol edildi ama ok. Sonuç tüp bebek kararı. Ancak çok yaygın denilen endometiyosiz olasılığına bakılmadı. Tüp bebek ile bu olumsuzluk eleniyor mu? var olsa bile yoksa tespitinde geri dönüp temizlemek mi lazım ?
Cevap: Endometriosis erken evrelerde ise olumsuz etkisi pek düşünülmüyor. eğer ilerlemişse o zamanda mikro uygulansa da o direkt olarak rahme olana hormonal etkiyle yada yumurtalıklara olana etkiyle olumsuzluğunu yapıyor. yinede ileri aşamalı bir endometriosiste klinik duruma göre önce operasyon ve ilaç sonra mikro yada öncelikle mikro uygulanabilir.

 

Soru: Laparoskopi yapılmadı ki nasıl bilinir başka ?
Cevap: Bilinemez, tek kesin tanı yolu laparoskopi.

 

Soru: Ok, hekim seçimine bağlı gibi.
Cevap: Ancak eğer tüp bebek uygulamasına karar verildiyse laparoskopi yapmak şart değil zaten, ileri evre endometriozis de çok özgün olmasa da usg de bulgu verebilir  endometriozis kisti gibi bugün için bu tür kistleri oldukça az bir hata payı ile tahmin edebiliyoruz, tüp bebek uygulaması bu kadar yaygınlaşmadan önce bizim endometrioziste tek yolumuz laparoskopi idi, bu yolla gebe kalındığında bu gebelik hastalığın en doğal yoldan ve en etkin yoldan tam 9 ay süreyle tedavisi oluyor. Bize de doğumda yani sezeryan esnasında kurumuş , sönmüş kistin duvarını temizlemek kalıyor. ama tabii her zaman bu kadar şanslı olunamıyor, minimum yapışıklık ve invazyonla.

 

Soru: Karar tüp bebek  zaten . Gidişat doğrumu yani ?
Cevap: Önce operasyon yapılıp bu esnada fazla koter kullanımından yumurtalıklarının neredeyse tamamını kaybetmiş şansız hastalarla da ne yazık ki karşılaşıyoruz, gidişat doğru gibi.

 

Soru: Endometriosis operasyonundan sonra yapışıklık veya scar tissue olup olmadığı ultrason ile görülebiliyor mu?
Cevap: Usg ile pek anlaşılmaz.

 

Soru: Bende pco sendromu var .5 kez aşılama yapıldı 1 kez de tüp bebek  denendi sonuç sıfır. 1 senedir ara verdik bu arada gonafen kullanıyorum çünkü adetlerim düzensiz 33 yaşındayım 5 yıllık evliyiz 4 yıldır korunmuyor uz mikroenjeksiyonda şansımız nedir?
Cevap: Sizin mikroenjeksiyon denemeniz kesinlikle gerekli

 

Soru: Acaba insülin resistansına bakıldı mı birde SHS ile yada Histeroskopi ile endometriumda bir polip var mı? araştırıldı mı?
Cevap: Bakıldı norm histeroskopi yapılmadı.

 

Soru: insulin ?+ polip ? ikisi de mi yok ?
Cevap:  O zaman histeoskopi yada histeosonografi yapılmalı, biz pek çok uzamış tedavilerde bununla karşılaşıyoruz.

 

Soru: Histeosonografi nedir?
Cevap: Polipler içerde adeta bir spiral var gibi etki yapıyor histeosono da aşılamadaki gibi bir Plastik katater ile rahim içine serum verip duvarların bu esnada açılması ile orada bir polip var mı yok mu ultrasonla bakılması basit pratik ama çok önemli bir test çok kolay.

 

Soru : Tüp bebek  sırasında e2 16000e çıktı ve inmedi 25 yumurta toplandı.
Cevap: Bu rakamla OHSS dediğimiz hiperstimülasyon neredeyse kesin.

 

Soru: Merhabalar, ben dün Lucrine başladım Akşam saat 19 da olmam söylendi Fakat bu gün 25 dakika geç oldum Ne olur? tüp bebek tedavisi sırasında bol protein alabilmek açısından sporcuların kullandıkları toz, suda eriyen protein içeceklerini kullanmak nasıl olur ?
Cevap: + – bir iki saat fark etmez beslenmeye gelince her zamanki gibi devam edebilirsiniz, farklı bir şeye gerek yok, sigara içmeyin yeter.

 

Soru: Tüp bebek tedavisine başlamadan önce yani bir iki ay önce protein ağırlıklı beslenmenin yumurta ve sperm kalitesine iyi yönde etki edebileceği söyleniyor. siz ne dersiniz doktor bey?
Cevap : Amin derim. yumurta da ve spermde ana maddenin protein ve karbonhidrat olduğu doz önune alınarak esas E vitaminin özellikle erkek açısından alımının başlamasında fayda olduğunu kanıtlayan yayınlar var. ülkemizde beslenme açısından hepimizin maşallahı var, birde ekstra protein+ karbonhidrat dersek…

 

Soru: Evet Maşallahımız var ama yumurtalarımızı yeterince besleyemiyoruz işte,bir şeylerin eksikliğinden değil mi bu yumurta kalitesi?
Cevap: Ama pek çok zanlı var sigara stress genetik hormonlu ve tarım ilaçlı sebze ve meyveler kemoterapi radrasyon cep telefonu ıslak mayo.

 

Soru: e2 nin 16000e çıkması ilaç dozundan mı?
Cevap: Bu kadar yükseklerde hcg yapamam ertelemek daha doğru olabilirdi, tabii birde şu var, laboratuvarda da bir ölçüm hatası mı oldu genelde 3000-3500 ün üzerinde çatlatma iğnesi yapmak risklidir.

 

Soru: Laboratuvar hatası yok.
Cevap: Şaşırtıcı buldum desem, siz iyi iseniz sorun yok. Bu çok karamsar bir yaklaşım , birde tabii e2 de kullanılan birim var biz genelde piko gr kullanırız nadiren bazı laboratuarlar mmol kullanır bunun değerleri çok daha fazladır.

 

 

 

..

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 •   
 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. selma ateş dedi ki:

  Merhaba hocam bır sorum olcak sıze ben 2012.07.31 de kanser tedavısı gordum yalnızca (6) seans kemotarapi aldım ( 2) yıl zolodex inleyle benı menepoza soktular en son innemi 12.ayın 4 de yaptırdım nezaman adet olurum artı kadın dıguma gıdmem gerekıyormu inne felan yapsalarda olsam olmazmı? Şimdiden tşklerımı sunuyorum.

  1. yonetim dedi ki:

   selma hanım iyi günler sorunuzu danışman doktorumuza iletiyorum cevap geldiğinde sizinle paylaşacağım.

 2. selma ateş dedi ki:

  Cok tşk ederım hocam tlfla gorüşme şansim varmı hocam nolur yardım edı..

  1. yonetim dedi ki:

   PROF.DR.iSMAİL ÇEPNİ danışman doktorumuz sorunuzu yanıtladı semra hanım

   merhaba,
   kadın doğum hekimine gidip muayene olduktan sonra sorularınız yanıtlanabilir. geçmiş olsun

BİR YORUM YAZ