lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Aşırı cevap veren yumurtalıklar OHSS bir hastalık mıdır ? Bunun önlenmesi için ne yapılması gerekir?

Aşırı cevap veren yumurtalıklar OHSS bir hastalık mıdır ? Bunun önlenmesi için ne yapılması gerekir?

Aşırı cevap veren yumurtalıklar OHSS bir hastalık mıdır ? Bunun önlenmesi için ne yapılması gerekir?

Bu çok güzel bir soru ; OHSS denilen durum Overian Hiper Situmilasyon Sendromu (OHSS ) yani aşırı yanıt vermiş tedaviye biz hekimlerin oluşturduğu bir hastalıktır. Zaten biz yumurta normalde bir kadın bir yumurta yapar iki tane olursa ikiz olur.Bizim amacımız daha fazla yumurta yaparak daha fazla embriyo geliştirmek ,ve daha kaliteli embriyoyu anne rahimine transfer yapmaktır. Tüp bebeğin başarısı buradan geçer. Yapılan araştırmalarda da belirli bir sayının üzerinde yumurtanın olması gebelik şansını artırır. Kümülatif gebeliklerde aslında buda fazla yumurta çıkarmak ama bu iki ucu keskin bıçak gibidir. Bazen bizim kontrol edemediğimiz durumlar ortaya çıkabilir.Buda OHSS denilen anne hayatını riske edecek durum ortaya çıkartır bilir.

.

Bu peki nedir önlenebilir mi? Madem biz bunu yapıyoruz ama bazen hastalarda durumu kaybedebiliyoruz.
Evet bu 10 yıl yada 5 yıl öncesine kadar neredeyse tüp bebekte en baş ağrıtıcı bir durumdu. Hastaların % 5 i %10 hatta % 25 bir miktar OHSS ye giriyor, %1 -3 de hayati tehlikeye sokacak kadar yüksek OHSS ye giriyordu. İşte biz bazen ilaç vermediğimiz 2-3 günlük bir tedavi yapıp hosting dediğimiz hastalığı en azından erken OHSS den kurtarıyorduk ama transfer yapınca tekrar gebelikte salgılayacak. OHSS dediğimiz şey BetaHCG dediğimiz hormonun etkisi ile ortaya çıkıyor ,Vücuttan betahcg salgılanınca tekrar ortaya çıkar yani iki aşaması var ,bunu embriyo transferi yapmayarak ilk OHSS den kurtaramıyorduk ama ikinci OHSS den kurtarabiliyorduk.
Fakat son zamanlarda artık neredeyse bu bitirilme aşamasına geldi. Genereid Agonis denilen bir ilaç, zaten biz bunu Tüp bebekte kullanıyorduk hastalar daha önceden kullanıp lucrin , decapeptyl , gibi bir takım ilaçlarla kullanıp bunlarla yumurtalıkları baskılayıp daha sonra yumurta geliştiriliyordu.
Bu halk arasında tüp bebek yaptıranlar bu ilacı bilir.Bu ilacın son 5-6 yıldır söyle bir etkisi var .ilk yapıldığında bir de yumurtalıkları uyarıcı etkisi var .Bu etkiyi yaptırarak BetaHCG yapmadan çatlatma iğnesi yapmadan bu ilacı yaparak hastalarda artık OHSS riski nerdeyse % 0 a düştü. Hatta 3000 yada 4000 olan estrodies seviyelerinde biz tedaviyi iptal ediyorduk şu an 7-8000 hatta 10.000 olduğunda bile bu ilacı kullanarak bunlarda kesinlikle HCG dediğimiz çatlatma iğnesi yerine kullanılarak Ovarian Hiper Situmilasyon Sendromu tamamen ortadan kaldırılabilir. Başka bir konumuzda da söylediğim gibi sonuçta aşırı uyarılmış yumurtalıklar gebelik oluşsa dahi başka komplikasyonlarla hastayı yüzleştireceği için beklide bunlarda dondurup belki daha sonra transfer yapmak, çünkü onlarında istenmeyen etkisi embriyonun tutunması için progestron hormonunun yeterli seviyeye çıkmasını sağlayamayabiliyorlar. Çok yüksek dozda bunlarda destekleyici tedavi vermek lazım .Onun yerine OHSS riski olan hastalarda çatlatmayı bu şekilde yaparak yumurtalar ve gelişen embriyolar dondurulup daha sonra transfer yapılırsa hastayı böyle bir hayati riske sokmamış oluruz.

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

Tüp bebekte OHSS olursa, tüp bebekte bebe aspirini, co-kültür gerekli mi , FSH etkisi ,Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları -81-

Tüp Bebek Tedavilerinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

 

 

 

 

Tüp Bebek Tedavilerinizde Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın Doktor formu ile kendisine ve Çocuk İstiyoruma ulaşabilir uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ