lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -30-

Doç.Dr.Hatice Banu Kumbak Facebook Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER grubunda tüp bebek tedavisi gören arkadaşlarımızın sorularını cevapladı. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlarımıza yol göstermesi açısından soru cevapları burada yayınlıyoruz.  Görüşme 12 sayfa tuttuğundan birer sayfa olarak düzenleyip yayınlıyoruz.  Bundan böyle her hafta giriş yapıp soruları cevaplayacak . Soru cevapların devamı düzenlendikçe gelecek. 🙂

Soru: Merhabalar beş yıllık evliyiz hiç korunmadık haşimato hastasıyım sebepsiz infertilite tanısı koyuldu haşimato yumurtalıkları etkilemiyorsa kısırlık sebebi olabilir mi? Haşimato kortizon ile baskılanabilir mi? Morfolojinin iki olması tüp bebek de sorun mudur?
Cevap  Hashımoto icin ilac kullanmanız yeterli  .Kısırlığa sebep olabilir


Soru :  Merhabalar sol tüp sıvı birikmesi olduğu söylendi laparoskopi ve histeroskopi oldum. Şu an sıvı birikmesinin devam ettiği  söyleniyor. Tekrar ameliyat olmam gerekiyor mu?
Cevap : Tüpünüzü almayıp bağladılar ise sıvı birikimi görüntüsü olabilir.Tekrar rahim filmi çekilebilir netleştirmek için


Soru :  Merhaba benim sorum ben tüp bebek yaptırmak için rapor çıkarmaya başladım evrak verildi bu evrakta aşılama veya tüp bebek yaptırıldıysa yaptırıldığını dair imzalı belge isteniyor onu yaptırdım bir aşılama yeterli mi yoksa 2 aşılama mı olmasını gerekiyor?
Cevap :  2 aşılama olması gerekiyor .


Soru : Çikolata kisti hamileliğe engel midir acaba solda 7 cm yakın sağda 3.5 cm rahimde ters bu yüzden.
Cevap :  Evet boyutları büyükmüş iyi bir değerlendirme sonrası ameliyat gerekebilir


Soru :  Mrblar benim tüplerim kapalı. Tüp bebek yaptım bir ay önce kimyasal oldu ve 5 gün geçtikten sonra adet oldum 11 gün sürdü 2 ,3 gün sonra yine gelmeye başladı siyah kahverengiden fakat belim koptu ağrıdan dizlerime vuruyor ağrısı neden böyle oluyor..
Cevap :  Histeroskopi yapılması uygun olur


Soru  : Merhaba 6 sene sonra ilk kez 3.tüp bebek denememde hamile kaldım.  10.haftada kalbi durdu.  Patoloji sonuçda  69 xxy bozukluğu çıktı.  4 Denememde yine tekrarlama olasılığı var mı bütün yumurtalarım da  bu bozukluk olabilir mi ? Öbür embriyolarda olma olasılığı düşük mü?
Cevap : Rastlantısal olabilir


Soru : Merhabalar 4 yıllık evliyiz 2 aşılama denendi rahim filmi çekildi herşey normal açıklanamayan infertilite denildi tüp bebek için görüşmede bulunduk baslamıştık iptal oldu iki yumurta büyümüş aşılamaya döndü tedavi yarin aşılamam yapılacak sorum şu yumurtalıkların neden gelişmemiş olabilir ? iki yumurta oluşmuş sadece gonal f 225 dozla kullanıyordum  ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz?
Cevap : Rezerv azlığı olabilir


Soru : Peki yaşım 24 bunu nasıl anlarız bana böyle bir şey söylemediler sağ da 7,8 af solda 5 af denilmişti bunlardan sağda birisi 19 mm diğer 17 mm ve solda da 13,5 mm denildi tüp bebek için yeterli çoklukta yumurta oluşmamış bunları değerlendirelim aşılama olsun denildi. Yani aslında yumurta var ama yeterli büyüme gerçekleşmiyor galiba hangi iğne yada ilacı kullanmam gerek yada ne yapmam gerek yumurtalarımın büyümesi için  .?
Cevap :  AHM kac?
Hasta Cevap : AHM kaç Bilmiyorum bana bu konuda bilgi vermediler yarın doktoruma sorayım yalnız tüp bebek doktoruma sorduğumda yumurtaların biter mi yıpranır mı diye sormuştum çünkü ara vermeden hemen tüp bebek tedavisine başlamak istemiştik AMH ile ilgili bana bir bilgi verilmedi yarın sorayım doktoruma çok teşekkür ederim.


Soru:  Merhabalar AMH 1.41 bunun ü
zerine tüp bebek denemesi yaptık fakat hiç sorun yokken 16 yumurta toplanmasına rağmen beşinci gün embriyosu fakat 4 deneme hepsi negatif kan sulandırıcı iğne kullanıyorum doktorum tek sorun bu olduğunu söyledi çok bunalmış durumdayım tüp bebek öncesi klomenle hamile kalmış 3 kez kimyasal gebelik yasadim
Cevap : Rahim filmi ve laparoskopi histeroskopi gerekebilir


Soru : Merhabalar benim ilk tüp bebek pozitif oldu fakat 8 haftada kalbi durdu 1 ay sonra ikinciyi deneyeceğiz korkuyorm tekrar olucak diye .
Cevap :  Tek düşük rastlantısal olabiliyor


Soru :  Merhaba Bende 7 kere tüp bebek denedik negatif sonuç en son 4ay önce transfer oldu 8 hücreleri 7hücreleri iki tane oldu olmadı  .
Cevap :  Blastokist transferi öneririm.


Soru : Tüp bebek de ikiz gebeliklerin riski olduğunu duydum böyle bir şey var mı ? Ne gibi riskler oluşur?
Cevap : Evet riskli. Erken dogum ve düşük riski daha yuksek


Soru :  Merhabalar 14 yıllık evliyim 32 yaşındayım 10 kere tüp bebek denedim sadece 1 tanesi kimyasal gebelik oluştu eşimde morfoloji bozukluğu var bende endometrium   inceligi var embriyolar 5.gune gitmiyor rahim duvarı kalinlaslmiyor bunun icin neler onerirsiniz hocam.
Cevap : Mutlaka sizin iyi değerlendirilmeniz gerekir.Mükerrer tedavilerle iyi embriyo verildi ve tutmadı ise histeroskopi laparoskopi gerekebilir.


Soru :Selâmün aleyküm biz 15 yıllık evliyiz bizim sorunumuz kaliteli embriyo olmuyor esimin sperm leri yumurta içinde yaklaşık 4 günden sonra gelişmiyor ölüyor yani.bi başkasının atık yumurtasiyla da denedi gene emriyo olusmadi. Sizce şansımız varmı biz 4 kez denedik.
Cevap : İyi embryo olusuyorsa tutabilir blastokist aşamasında


Soru : Selam benim 7 düşüğüm var normal yolla tüp bebek hiç denemedik tüm testlerim herşey yapıldı tek sorun pihtilasma denildi şuan yumurtalık takibindeyim çarşamba günü 23mm idi yumurtam ve inofolik toz içecek verdi bir hafta sonra idrara sıkışık gel ustten bakicam dedi sorum su haftaya gittiğimde sizce neye bakacak bide adetime bir hafta kaliyo haftaya gittiğimde gebelik varsa belli olur mu şimdiden teşekkürler.
Cevap : Polikistik over olabılır ya da 3 boyutlu ile rahime bakabilirler

 

Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -30-
Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor  Cevapları -31-
Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve  Doktor Cevapları -32-
Kısırlık Tedavilerinde Aşılama, Hipo, Prolaktin,Azosperm Soruları ve Doktor Cevapları -35-
Kısırlık Tedavileri Azosperm tedavisi , Rahim kalınlığı, Sperm Morfolojisi Soruları ve Doktor Cevapları-36-

Tüp Bebek Tedavileriniz ile ilgili Doç.Dr.Banu Kumbak Doktor Danışma Formunu doldurup iletişim kurabilir  ve daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ