lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Endometrioziste gebelik ,ileri yaş tüp bebek tedavisi ,blastokist transferi , ailede genetik kısırlık sorunları -103-

Endometrioziste gebelik ,ileri yaş tüp bebek tedavisi ,blastokist transferi , ailede genetik kısırlık sorunları -103-

Soru: Ben endometriozis ameliyatı oldum ayrıca birde endometrioma kisti aldılar sol yumurtalığıma yapışıktı o yüzden tüplere baskı yapmış ama pek sorun olmayacağını söyledi dr. ilk üç ay lucrin iğne oldum 41 gündür de myralom kullanıyorum. sonuçta gebelik olabilir mi merak ediyorum?
Cevap: Endometriomaların cerrahi tedavisi sonrasında (lap veya L(/S ile) nüks oranları 6 ayda % 0-30 arasında değişmektedir. Bu nedenle tekrar nüks etmeyeceğini söylemek mümkün değil. Endometriozis olgularında da gebelik oranları hem doğal yolla hem de tedavi ile negatif yönde etkilenmektedir. Bununla birlikte özellikle endometriomaların bulunduğu endometriozis olgularında cerrahi tedavi mutlaka önerilmektedir.

 

Soru:  Endometriozis ameliyatından sonra hiç beklemeden tüp bebek  denemeli miyim?
Cevap: Uzun süre beklemeniz için hiçbir neden yok. Eğer endometriozis tedavisi gebelik şansını arttırmak için yapılmışsa (ki sizde öyle) uzun süre myralon kullanmanız gerekli değil bence.

 

Soru: Tüp bebek  hamileliklerinde bebek ölümleri normal hamileliklere göre daha mı fazla oluyor anne yaşının ileri olması bir faktör olabilir mi?
Cevap: Anne yaşı, gebelik sırasında olabilecek kayıplarda kesinlikle etkili bir faktör (sadece tedavi ile oluşmuş gebeliklerde değil, tümünde). Mikroenjeksiyon tedavisi ile olan gebeliklerde gebelik kayıp oranları doğal yolla olan gebeliklerden farklı değil. Bununla ilgili farklı görüş bildiren çalışmalar varsa da genel olarak kabul edilen görüş şu anda bu şekilde.

 

Soru: Ben 31 yaşındayım ve endometriozisten dolayı tüpler tıkalı olduğu için (endometriozist devre:3B) tüp bebek denememizi ameliyat tarihinden yaklaşık 2 ay sonra sonuçlandırdık. (Ameliyat sonrası genelde yapılan menopoz tedavisini görmeden)Yumurta sayısı az olduğu için mikro denediler. (6 yumurta = 3 adet embryo, 2’si 4 hücreli – 1’i 3 hücreli) Fakat olumsuz sonuç aldık. (Aralık ayında denemiş idik)
Soru 1: 2. deneme için ilk denemeden ne kadar süre geçmelidir?
Soru 2: Blaktokist transferi ya da destekli yuvalama konularında ısrarlı olmalı mıyım?
Soru 3: Embryoglue ile ilgili 2 değişik yorum karşısında sizin düşünceleriniz nelerdir?
Soru 4ile: Laparoskopi ile tüplerin açılması çok zor denildi. Sizin de fikriniz bu yönde midir? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Cevap: İki tedavi arasında geçen süre kısa olursa yumurtalık yanıtı zayıf olabilir bu nedenle en az 2-3 ay ara verilmesi önerilir (sizdeki süre yeterli) cevap 2: blastokist transferi şart değil (bununla ilgili veriler blastokistin daha iyi olduğu yönünde net değil) ki sizde yumurta sayısı az olduğu için blastokiste gitmesini beklemek riskli de olur. Yuvalamayı öneriyorum. Embriyoglue konusunda benim yorumum, lanse edildiği kadar mucize oranlar sağlamayacağı fakat oranları biraz arttırabileceği yönünde. Ayrıca yumurta sayınız az olduğu için mikrodoz protokolü ile belki biraz daha fazla yumurtanız gelişebilir.

 

Soru: Bebeklerdeki kistik higromanın tekrarlama şansı var mı?
Cevap: Kistik higroma multifaktöriyel denen anormallikler grubunda olduğu için tamamen rastlantısal denebilecek oranda tekrarlayabilir. Yani pratikte tekrarlama riski normal bir gebede ki kadardır.

 

Soru: İkinci tüp bebek denemesinde embriyolara genetik tanı yaptırmaya gerek var mı?
Cevap: Kistik higroma genetik geçişi bir hastalık olmadığı için yok …

 

Soru: Mikroenjeksiyon – tüp bebek tedavisine başlamadan öncesine kadar doğum kontrol hapı kullanılmasının avantajı mı olur dezavantajı mı.? Yani kullanıp yumurtalıkları dinlendirmek mi daha iyi yoksa kullanmayıp yumurtalıkların düzenli olarak çalışmalarını sağlamak mı daha iyi? (şu anda hap kullanmıyorum ve gecen ay folikül kist olusmuştu.)
Cevap: Normalde doğum kontrol hapı kullanmanın faydası olmaz. Ancak Yumurtalıkları çok zayıf olan hastalarda uygulanan mikrodoz protokolü ile yumurtalık uyarılması sırasında faydası olabilir.

 

Soru: Polikistik over problemim var ablamda da aynı problem vardı . Şimdi yeğenim içinde multikistik denilmiş. Multikistik nedir bilgi verir misiniz.
Cevap: Multikistik terimi sadece yumurtalıklarda orta/çok sayıda follikülü ifade eden ve çoğu zaman kullanmayı tercih etmediğimiz bir ifade, yani tamamen normal. Ancak bu ifade belki de (çok da doğru olmayarak) polikistik overi tanımlamak için de kullanılmış olabilir.

 

Soru: 26 yaşında 2 defa kürtaj olan bir bayanın adetleri 5 günden 3 güne indiyse tekrar gebe kalmasını engeller mi?Cevap: Kesinlikle Hayır!

 

Soru: Ultrasonda ve Rahim filmi  (HSG ile rahimde yapışıklık varsa görülebilir mi? Yapışıklık oluşmuş olsa endometriumun kalınlaşması söz konusu olur mu?
Cevap: HSG de yapışıklıklar genellikle görülür, fakat HSG nin yaklaşık %30 yanlış negatiflik oranı vardır. Yani her zaman göstermeyebilir. Bu durumda sono histerografi (rahim içine sıvı vererek USG ile bakma) daha hassastır. En kesin tanı ise histeroskopi ile konur.

 

Soru: Ben 26 yaşındayım ve 5 yıl önce kendimden hamile kalıp kürtaj oldum 2 kerede aşılama denedim ama sonuç alamadım acaba artık tüp bebeğe geçmek dahamı uygun olur tüp bebek teki ve aşılamadaki şansım ne kadar dır sizce.
Cevap: Aşılamada şansınız %20 civarında olabilir. Tüp bebekte ise %50 veya üzeri. Karar verirken maliyet ve gebelik şanslarını göz önüne alabilirsiniz.Tabii bu söylediğim oranlar kabaca yaşa göre. Özellikle aşılamada semen sonucu çok önemli.

 

Soru: Adet tarihleri 23 aralık, 23 ocak ve 27 şubat olan bir kişinin bu ayın kaçına kadar bekleyip test yapması doğru olur?
Cevap: Son adet tarihi 27 şubat ise kan tahlili yapılabilir. İdrar tahlili için ise 4 gün daha beklense daha iyi olur.

 

Soru: Tüp bebek sonucu hamile kaldım ama bebek 7 haftalıkken ölünce kürtaj olmak zorunda kaldım. şimdi de 54 gündür adet olmuyorum, neden acaba?
Cevap: Eğer tüp bebek yapılmasının sebebi “açıklanamayan infertilite” ise doğal yolla bir gebelik olmuş olabilir. Fakat daha yüksek olasılık, basit adet gecikmesidir. Her halükarda bir kontrol muayenesi öneririm.

 

Soru: Yaşım 39 ve sorunum fsh 20. bu yüzden tüp bebek yaptırdım, şimdi de 2.yi deneyeceğim. (bi adet olabilseydim! sizce başarı şansım nedir? peki bebeğim neden ölmüş olabilir? teşekkürler.
Cevap: Gebelik kayıplarının %90-95 i ilk 9 hafta içinde olur ve en sık sebep kromozom anomalileri dir. Sizde kesin sebebi söylemek şu anda zor. Yaşınızdan dolayı ve özellikle FSH düzeyinden dolayı gebelik şansınızın yüksek olmadığını zaten biliyorsunuzdur. Fakat Kesin rakam söylemek de mümkün değil. Zaten merkezden merkeze de farklar söz konusu.

 

Soru: Ben sekonder infertilite tanısıyla 3 yıldır tedavi görüyorum klomenle 6 kez tedavi oldum 1 kez aşılama yapıldı olmadı şuan puregon yaptırıyorum tedavinin 13 gününde over 9,5mm büyümüş bugün 15 günü ve toplam 80 küsür iğne oldum. klomenle 18 mm olurken iğne ile sonuç alamadım bu beni hüsrana soktu neden?
Cevap: Yumurtalıkların yanıtı bazen geç oluşabilir. O nedenle stimülasyon daha devam edebilir. Ancak aşılamada 3 denemede başarı elde edilemezse tüp bebek tedavisine geçmenizi öneririm…

 

Soru: Doktor bey ben şu an tüp bebek yapmak üzere ilaç kullanıyorum fakat eşim ve ben grip olduk bu durumda sperm ve yumurta kalitesizleşir mi?
Cevap: Gribin bu tedavi üzerine etkisi ile ilgili şu ana kadar ortaya konmuş bir veri yok. Fakat daha önemlisi bu durumda antigripal ilaçlar kullanmayıp sıvı alımı, istirahat gibi yöntemlerle geçiştirmeye çalışmanızdır…

 

Soru: Rahimde yapışıklık oluşmuşsa endometrium kalınlaşır mı ve kürtajlardan sonra adet azalması gebeliği engellemiyorsa adetler neden azalır (hormonlar normalse)
Cevap: Kürtaj sonrasında yapışıklık olursa bu genellikle adet azalması şeklinde değil, adet kesilmesi şeklide ya da sadece damla/leke şeklinde gelmesi şeklinde olur. Fakat eğer bir yapışıklıktan şüphe ediliyorsa o durumda daha önce bahsettiğim sono histerografi yapılabilir

 

Soru: Benim sağ tüpüm tıkalı ve laparoskopi  olacağım ayrıca pcos var tüpler açılırsa klamen tedavisi uygulamayı düşünüyor .aşılama veya micro denemk için erken mi? artık beklemek istemiyorum.
Cevap: Yaşınız da bu kararda önemli. Ancak yaş sorunu yoksa 3-6 kez sadece klomen deneyebilirsiniz. Sonuç alamazsanız ya doğrudan tüp bebek, ya da 3 aşılama sonrası olmazsa tüp bebek olabilir…

 

Soru: Gebelik belirtileri kaçıncı günde oluşur..son adeti 27 şubat olan biri gebe ise herhangi bir belirti hissetmesi mutlaka gerekli mi?
Cevap: Gebelik belirtileri her bünyede o kadar değişkendir ki ilk belirtiler genellikle bebeğin uterus içine yerleşmesi ile başlar. Yani adet gecikmesinden sonraki ilk hatada başlayabilir. Benim size önerim yaklaşık 1 hafta beklemeniz  ( basit bir adet gecikmesini de ekarte etmek açısından. Daha sonra da adet gelmese idrar testi yaptırabilirsiniz)

 

Soru: Mikrodoz protokolü konusunda biraz bilgi verebilir misiniz? Birde ben ameliyattan sonra bayağı kilo aldım. Boy; 1:56 Kilo:69 2. tedavi öncesi bir diyet ve spor merkezi kürü yararlı mı zararlı mı olur? 31 yaş çünkü her geçen gün beni biraz riske sokuyor biliyorum.
Cevap: Beden kitle indeksiniz 28.3 yani şişmanlık sınırının altındasınız. Bu indeks 30 veya üzeri olursa biz diyet öneriyoruz. Yani kilo vermeniz iyi olur fakat şart değil.

 

Soru: Rahim filminin çekilmesinin üzerinden 8 yıl geçmiş olsa yeniden bir rahim filmi istenir mi, rahimdeki yapışıklık ultrasonla belli olur mu,eğer bir yapışıklık varsa belirtileri nelerdir?
Cevap: Rahim içi yapışıklığın adet kesilmesi dışında genellikle bulgusu olmaz. Aradan geçen 8 yılda ancak tüplerle ilgili sorun olabilir mi diye film tekrar edilebilir. Yapışıklık şüphesi söz konusuysa ultrason eşliğinde rahim içine sıvı vererek bakılabilir veya tanısal histeroskopi yapılabilir. Yapışıklık tan dolayı kalınlaşma olmaz, bilakis daha ince görünür. Çünkü rahim iç tabakası birbirine yapıştığı için kalınlaşma maktadır. Bir bulgu da endometrium (rahim içi doku) kenarlarında düzensizlik olabilir.

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Eyup dedi ki:

  Hocam merhaba ben bay olarak mikro tese ameliyati oldum ve hic hucre bulunamadi acaba bunun baska biiir tedavisi varmi varsa yardimci olurmusunuz tesekkurler

 2. yasmin dedi ki:

  Iyi aksamlar ikili test sonuclarima gire yas riskimin yuksek oldugu a s yapilmasini onerdiler ben cok kararsizim yardimci olursaniz sevinirim kombine risk 1-10000 yas riski 1-353 trisomy 18 1-10000

  1. yonetim dedi ki:

   yasemin hanım sorunuzu danışman doktorumuza ileticem cevap geldiğinde bilgi vericem.iyi günler

  2. yonetim dedi ki:

   yasemin hanım danışman doktorumuz prof.dr.ismail çepni sorunuza cevap verdi. merhaba kombine risk azalmış. bu durumda amniosentez 300 de bir düşük riski olan bir girişim. ikili test risk belirler amniosentez teşhiz koydurur. Amniosentez yerine NIFTY testi gibi anne kanından test olabilir..

 3. Şehane dedi ki:

  Selamun aleykum doktor bey. Benim 8 yaşında oğlum var. O doğdukdan sonra adetten kesildim. Şimdi gebe kalamıyorum tam 8 yıldır. Yumurtlama olmuyor. Endometriyum çox düşük. Sizce bir tadavisi varmı? Bana tüp bebek etmemi söylediler, ama benim param yok o kadar. Sizce başqa yolu varmı?

BİR YORUM YAZ