lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Dondurulmuş Embriyonun tutunma şansı ,kadında sorun yoksa gene de tüp bebek ilacı almalı mı ? Endometriozis kisti -99-

Dondurulmuş Embriyonun tutunma şansı ,kadında sorun yoksa gene de tüp bebek ilacı almalı mı ? Endometriozis kisti -99-

Soru: Dondurulmuş embriyodaki tutunma şansi taze embriyoya oranla düşükmüdür.
Cevap: Evet kesinlikle daha azdır ama tabii buda bazen kaçınılmaz bir seçenektir…

 

Soru: Doktor bey ben Fransa’da yaşıyorum gecen aylarda tüp bebek  yapıldı sonuç negatif olunca 4 embriyo donduruldu şimdiki tedavide kanunda böyle olduğu için dondurulmuş embriyoları kullanacaklarını söyledi hastane anlayacağınız ben zorunlu muyum onları kullanmaya?
Cevap: Aslında buna birşey demek belki zor ama ya çözünürlüklerinde sonuç iyi olmazsa bence buna alternatif yeni uygulama yapılır bunda elde edilenler çözülenler ile birlikte değerlendirilebilir.

 

Soru: Fazla embriyo transferi tutunma şansını artırıyor mu?Ben Almanya da yaşıyorum burada 3 embriyodan  fazlası yasak 4 tüp bebek  yapıldı bana burada hepsi negatif.
Cevap: Hayır fazla embryo şansı arttırmıyor aksine.. problem yaratma ihtimalini arttırıyor başarılı bir klinik için 3. gün 3 embriyo 5.gün içinde 2 embriyo hatta belkide 1 embriyo vermek giderek kabul görmekte fazla embriyo vermek sırf gebelik testini pozitif görebilmek için yapılacak bezirganca bir tutum embryo sayısı son on yılda tüm dünyada bir uzlaşma olarak daha az verilme yönünde.

 

Soru: En fazla kaç mikro tedavisi öneriyorsunuz?
Cevap: En fazla 6-7 uygulama.

 

Soru: Tüp bebek deniyoruz kadının yumurtlama sında  bir problem olmadığı halde neden bütün bu ilaçları kullanmak zorunda ?
Cevap: Çünkü normalde bir yumurta oluşur oysa uygulamada olasılığı arttırmak için çok yumurta gerekir .aslında doğal bir uygulama olarak tek yumurtalık uygulama önerenler de var.fakat bu kabul görmedi.

 

Soru: 31 yumurta toplanması daha fazla kaliteli mi olduğu manasına gelmez değil mi ?
Cevap: Hayır aksine sayı o kadar çoksa eğer çoğunlukla bunların neredeyse yarısı immatür çıkar yani uygulama yapılabilecek olgun yumurta sayısı az olur , 31 yumurtalık bir uygulama o ay için başarılı değildir aslında .

 

Soru: Yumurtalıktaki 25×30 mmlik endometriozis kistinin tüp bebek yumurtlatma ilaçlarına başlamadan önce aspire edilmesini önerir misiniz?Cevap: Hayır gerekmez. ancak endometiosislerde yumurtalıkların cevap kalitesi azalmakta hatta son yayınlarda endometriumunda embriyoyu kabullenmesine olumsuz etki olduğu belirlenmekte.bunların aşılmasını sağlayacak çözümler ise henüz çok yakında değil endometiosislerde evre 1-2 lerde gebelik yüzdeleri etkilenmemekte.


Soru:
Peki transfer sonrası embriyonun doğru koyulduğu anlaşılır mı? ultrasonda nasıl bir görüntü oluşması gerekiyor?
Cevap: Tabi bunu vatandaşın anlama şansı yok ama biz buna çizgi görüntü diyoruz iyi dağılıma işaret ediyor.

 

Soru: Doktor bey tese veya tesa uygulanırken bulunan spermler tüp bebek yapmak için yeterli oluyor mu yoksa sizler onu mikroya hazırlıyor musunuz ?
Cevap: Tese den tese ye değişir bazen sperm sayısı yumurta sayısından az olabiliyor.

 

Soru: Aslında benimde bir sorum var baby glue hakkında doktorumuzun düşüncelerini almak istiyorum ?
Cevap: Glu  şimdilik bir efsane bizde uyguluyoruz ama gerçek anlamda  sonuca ne kadar katkısı olacağını bir yıl sonunda hep beraber göreceğiz gludan şu anda tek kazançlı çıkan üretici firma bu yıl bu işten ekstra yaklaşık elli milyon dolar kazanacaklar.

 

Soru: Transfer yapılırken eşler orada bulunabiliyor mu ?
Cevap: Evet eşler isterse bulunabilir ve bence de iyi olur.

 

Soru: Doktor bey tüp bebek ilaç fiyatları neden çok pahalı ?
Cevap: Ahh bir bilsem neden pahallı  aslında Türkiye’deki fiyatlar batıdakinin yarısı  bize 3. dünya fiyatı veriyorlar.

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ