lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Natural tüp bebek yöntemi

Natural tüp bebek yöntemi

Yumurtalık kapasitesi azalmış hanımlarda başka bir  yardımcı üreme yöntemi, natural tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Bu tür tüp bebek tedavisi yumurtalık kapasitesi ileri yaş nedenine bağlı olarak rahim cerrahileri veya ümmin sistemindeki bozukluklar nedeni ile yumurtalık hücrelerinin kendisi tarafından hasara uğratılması sebebiyle azalmış olan hastalarda uygulanabilir.
Bu hastalarda yüksek dozda hormon ilaçları ile elde edilen yumurtalar kaliteli olmamakta, dolayısıyla embriyoların gelişimi de etkilenmektedir. Bu nedenle kendiliğinden gelişen bir yumurtanın en doğal ve en kaliteli olduğu bilinmektedir. Doğal tüp bebek tedavisinde hedef kendiliğinden gelişen yumurta yada yumurtaların toplanarak tedavide kullanılmasıdır.

Doğal tüp bebek olacak hastaların , adetinin üçüncü gününde yapılan tahlillerinde yumurtalık kapasiteleri hormon parametreleri tespit edilir. Ultrasonla yumurta takibine adetin 7. gününden itibaren başlanır.  Folliküllerin büyüklüğü 14 mm ye ulaştığında , ovulasyonu tetikleyen iğneye başvurulur. Yaklaşık 36 saat sonrası yumurta toplama işlemi yapılır. Toplanacak ideal olan yumurta büyüklüğü 16,5 mm olması beklenir. Yumurtanın zamanında alınmasının bu tedavi yönteminde oldukça önemli bir kriter olduğunu görüyoruz.

Yumurta toplama işlemi lokal anestezi ile ağrısız bir şekilde yapılır. İşlem çok kısa sürede gerçekleşir.
Yumurtanın olgunluğu incelendikten sonra erkekten alına bir tek sperm hücresi bir pipetle yumurtanın enjekte edilir. 16-18 saat sonra döllenme olup-olmadığına bakılır. Döllenme gerçekleştiyse embriyo gelişimi takip edilir. Gelişen embriyo en erken 3. gün sonra rahim içine transfer edilir. Yaklaşık transferin 12 .ci günü kanda beta HCG değeri bakılır ve gebeliğin var olup-olmadığı belirlenir.

Bu konularda ilginizi çekebilir.

Yumurta toplama işlemi
Tüp bebek tedavisi transfer sonrası

Tüp bebek tedavisi yumurta toplama işlemi

Tüp Bebek tedavisinde yumurta toplama,döllenme ve yumurta olgunlaştırıcı

Tüp Bebek Tedavisinde yumurtalar boş çıkıyorsa tedavisi vardır

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ