lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Azosperm olan hastalarda canlı ve hareketli sperm çıkıyor mu?

Azosperm olan hastalarda canlı ve hareketli sperm çıkıyor mu?

Acıbadem Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın’a Azosperm olan erkeklerden canlı sperm çıkabiliyormu diye sorduk.;

Azospermli hastalarda canlı ve hareketli sperm çıkmaktadır fakat bunda önceden azospermin nedenini irdelemek lazım. Azospermin nedeni  ;  çok küçük kısım bir hasta grubunda örneğin % 5lik bir grubun oluşturduğu  azospermde örneğin  hipofizden yada beyinden  FSH ve LH nasıl yumurta gelişimini sağlıyorsa  erkekte de sperm gelişimini  sağlar  bazen tümörden yada başka nedenlerle bu hormonlar salınmadığında erkek azospermi olabilir. Bunlarda dışarıdan ilaç verildiğinde 6 ay bazen 1 yıl sperm normal hale gelip spontan  gebelik elde edilebilir. Yani bu tür hastalarda hiç ameliyat bile gerekmeyebilir. Hatta ameliyat yaptığında sperm çıkmaz ,fakat tedavi olduğunda kendi kendine doğal yolla olan spermle hanımı  gebe kalabilir.

 

 

Diğer bir neden %65 ını oluşturur . Kanallar açıktır,  beyinde LH ve FSH da salgılanıyordur hatta fazla salgılanıyordur, fakat hedef hücrelerde  defekt vardır yani sperm üretimi  yoktur,yada  çok azdır yada bir aşamada arest vardır.Bu durumlarda da  % 40 yada % 60 civarında sperm çıkartılabilir ,Bunlarda yaşa birlikte sperm çıkma ihmali azalır ,ne kadar bu ameliyatlar erken yapılırsa sperm çıkar .Bu kişilerde yarı yarıya sperm çıkma ihtimali vardır.

Bir diğer neden de  doğuştan sperm kanalı olmayan fakat sperm üretimi olan yada daha sonradan enfeksiyon ve cerrahi ile sperm kanalları bağlanan ya da tıkanan hastalarda iğne ile ya da kanal varsa kanaldan girerek iğne ile yada tese dediğimiz yöntemle  sperm bulma şansı vardır. Bu kişilerde  bulma oranı % 99 yada %100 sperm çıkabilir. Bu spermlerle her 3 grupta da  gebelik oranları birbirine benzerdir.

Burada şunu da söylemem gerekiyor klinefelterli bir hastayı düşünelim.Bu sorunu yaşayan  kişi gençlik döneminde bu tanı koyulmuşsa hastaya  örneğin 16 yaşında teshiş konduğunda hemen sperm alınabilse bu hastalardan % 50 civarında sperm çıkar.  25 li 30 lu yaşlarda cerrahi ile bile sperm bulma şansı  yarı yarıya hatta 3/2 oranında azalır .Onun için bunlar bu tanı koyulduğunda  erken dönemde spermler alınıp ( ejakülat yada ameliyatla sperm alınıp) daha sonra tüp bebek yöntemi ile eşlerini çocuk sahibi yapabilirler.

Evlenmeden önce sperm dondurabiliyorlar mı?

Evet bu hastalıklarda spermler  dondurabiliyorlar. Bu konu özel bir konu olduğundan bir hastalık neticesinde olduğundan  Amerikada Avrupada yapılıyor bu, Türkiyede çok uygulanan bir konu değil ama en azından bu çocuk hekimlerinden ,kendi hekimlerinden hastaların bilinçlenmesi için söylüyorum. Spermler özel bir hastalık sonucu olduğundan dondurulabilir.

Bu çok önemli bir şey çok teşekkür ederiz.


Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da okudular ;

Tese sonrası sperm sağlığı, döllenmede gecikme, troid ve prolaktin ilaçları ve tüp bebek.Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Azosperm ve tüp bebek tedavisi

Azosperm hastalarının varikosel Ameliyatı olması ,morfoloji bozukluğu -6-

Azospermde tüp bebek şansı, ivf ve mikroenjeksiyon,kök hücre ve sperm , FSH değerleri ,iğne ile ovulasyon , Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları -82-

 

 

 

 

Azosperm ve Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın  ile bu formla iletişim kurabilirsiniz

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ