lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Yumurtladığınızı Anlamanın 3 Basit Yolu

Yumurtladığınızı ne zaman anlarsınız ? Doğurgan günlerinizi yakalamanın yolu nedir?

Her aylık adet görme döngüsü döneminde sağlıklı çiftlerin hamile kalma şansının, genellikle şartlara bağlı olarak (büyük oranda değişebilse de), genellikle % 20 civarında olduğunu göstermektedir.  Ama bu, sadece yumurtladığınız zamanı tasarlayabileceğinizi düşünürseniz şaşırtıcı bir şekilde yüksek bir yüzdedir . Her ay yumurtanın yaşayabileceği (12 ila 24 saat arasında) döllenmeye müsait küçük bir dönemdir..

Yumurtlama belirtileri nelerdir. ?
Spermin bir yumurtadan çok daha uzun süre döllemek için yaşayabildiğini düşünün, üç ila altı gün arasında herhangi bir yerde takılmak isteyecektir. Yani, yumurtlamadan birkaç gün önce cinsel ilişkiye girmiş olsanız bile, fallop tüpünden aşağı inme yapmadan önce yumurtayla döllenmek için hala bol miktarda sperm bulunabilir. Ve unutmayın: bebek olması için yumurtanın sadece bir  sperm gereklidir.

Tabii ki, yumurtladığınız günde ilişki olması ideal olurdu, çünkü bu dönemden sonra bir sonraki döneme kadar  döllenme mümkün değildir. O halde hamilelik amaçlandığında, yumurtlama zamanını bilmek önemlidir.

Ovulasyon Genellikle Ne Zaman Oluşur?

Genellikle yumurtlama dönemi bir adet dönemini 28 gün olarak kabul edersek ortalama yarısına denk gelir. Fakat hamilelikle ilgili her şeyde olduğu gibi, burada çok çeşitli normaller vardır (adet döngüleri 23 ila 35 gün arasında sürebilir) ve hatta kendi adet döngünüz bile aydan aya değişebilir.

Yumurtlamanızın olup olmadığını nasıl anlarsınız?

  1. Yumurtlamanızı anlamak için takvimi kontrol edin:Adet döngüsü takvimini birkaç ay saklayın, böylece sizin için neyin normal olduğuna dair bir fikir edinebilir veya ovulasyonu hesaplamanıza yardımcı olabilecek araçları kullanabilirsiniz. Eğer dönemleriniz düzensiz ise, diğer yumurtlama belirtileri için daha da uyanık olmanız gerekir.
  2. Yumurtlamanızı anlamak için vücudunuzu dinleyin:Kadınların yüzde 20’sine benziyorsanız, yumurtlama yaparken vücudunuzun bir tarafı ( yumurtlama olan kısım)  size  bir karın ağrısı veya alt karın bölgesinde bir dizi kramp şeklinde size bir not gönderecektir. Bu dönemsel doğurganlığınızı  hatırlatan işaret  bir yumurtalıktan yumurtanın olgunlaşması veya serbest bırakılması sonucu olduğu düşünülmektedir. Dikkatli olun ve bunu takip edin .
  3. Yumurtlamanızı anlamak için vücut sıcaklığınızı izleyin: Vücut termometresi ile alınan vücut ısısı sabahın ilk iş en az üç ila beş saat uyuduktan sonra ve yatağınızdan çıkmadan, konuşmadan, hatta oturmadan önce ölçülür.

Vücut sıcaklığını hormon seviyelerinde dalgalanmalar meydana geldiği için adet döngünüz dönemi boyunca değişir. Adet döngünüzün ilk yarısında,  östrojen hormonu hakimdir.  Yumurtlamadan sonraki ikinci yarısında, progesteronda bir artış olur, bu da rahminizi döllenmiş, yerleşebilecek  bir yumurta için hazırlarken vücut sıcaklığınızı artırır. Yani, sıcaklığınız ayın ilk yarısında ikinci yarıda olduğundan daha düşük olacaktır. Vücut ısınız yumurtlama meydana geldiğinde hemen yaklaşık yarım derecelik bir artış gösterecektir. Vücut ısınızı sadece bir ay boyunca listelemekle, yumurtlama yaptığınız günü tahmin edemezsiniz. Birkaç ay boyunca takip etmek, adet döngülerinizdeki genel durumu görmenize yardımcı olacaktır.

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavinizi yapabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ