lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde kaç yumurta toplanmalı , neden adet gecikir, ileri yaş tüp bebek ,yumurtlama bozuklukları ,Hasta Soru ve Doktor Cevapları -88-

Tüp Bebek Tedavisinde kaç yumurta toplanmalı , neden adet gecikir, ileri yaş tüp bebek ,yumurtlama bozuklukları ,Hasta Soru ve Doktor Cevapları -88-

Soru: Bende bir sorun yok o zaman  protokol mu tercih edilir? şansım ne olur ve tedavinin burada yapılması ile orada olması arasında fark var mı? eşimin sperm sayısı çok düşük?
Cevap:Takip konusunda orada yapılmasının bir sıkıntı yaratacağını sanmıyorum ama yumurta toplama zamanı geldiğinde zaten Ankara ya gelmeniz gerekecek.

Soru: Biz 10 yıllık evliyiz 1 defa spontane 2 defa tüp bebek den sonra erken embriyo ölümü oluştu eşimin yaşı ileri (41) tekrar tüp bebek denememizi önerir misiniz yada ne önerirsiniz?
Cevap: 41 yaş deyince bunu çok önemsiyoruz. Over yanı yumurtalık rezervi azalmış gibi düşünüyoruz ve bununla ilgili olarak kan testi yapıyoruz ve ayrıca ultrason ile yumurtalıkların geliştirmesi muhtemel yumurta sayılarına bakıyoruz.

Soru: Klomen kullanıyorum. Bugün adetimin 21.günü kan değerlerinde Progesteron sonucuna göre yumurtlama olduğu saptayacak bu değer kaç olmalı? Sonucu yarın alacağım da merak ettim?
Cevap: Kanda progesteron değerinin 10 ng/dl nin üzerinde olması iyi yumurtlama olduğunu gösterir.

Soru: Beşinci günde 3 blastokist embriyosu transfer edildi ve tutmadı, bu benim 3. tüp bebekdi yaşım daha yeni 32 oldu?
Cevap: Yurt dışında başka kadından başka kadına yumurta bağışının serbest olduğu ülkeler var.

Soru: 4 aydan sonra adet oldum sonra doktorum beklemeden kan testi yaptı. Bu testler de FSH 3 LH30 PRL 21 E2 45 PROGESTERON 1,3 DHEA-SO4 950 .FREE TESTOSTERON 3,5 ÇIKTI. ben dört ay adet olmadım.
Cevap: Bu kadına genç kadından alınan yumurtalardan elde edilen embriyolar transfer edilirse gebelik oranları tıpkı genç yaş grubundaki gibi yüksek. adetlerin her ay düzenli olması (24 günde bir, 28 günde bir, 30 günde bir adet görmek düzenlidir) bir kadının düzenli ovulasyon yani yumurtlama yaptığını gösterir.Adetler gecikiyorsa burada yumurtlama bozukluğu söz konusudur çocuk isteyen bir bayanda yumurtlama tedavisi verilmelidir istemeyenlerde de adetleri düzenlemek gereklidir mesela dogum kontrol hapıyla.yumurtlama tedavisi için çok basit bir ilacımız var. Ağızdan hap olarak klomifen sitrat,CC diye gösteririz biz piyasadaki Klomen, Gonaphene, Serophene in içinde hep aynı  madde var.

Soru: 10 yıllık evliyiz 1 defa spontane 2 defa tüp bebek sonra erken embriyo ölümüyle sonuçlandı eşimin yaşı 41 bize ne önerirsiniz ayrıca yumurta bağışı yapan ülkeleri den hangisini önerirsiniz?
Cevap: 4 kez iğne ile yumurtlama tedavisi başarısız olursa bu durumda tüp bebek / mikroenjeksiyon uygulaması yapmak gerekir.

Soru: Dr bey benim fsh ilk 37 ikinci 3.25 lh 14 ilk doktor menapoza girdiğimi, ikinci doktor normal dedi hangisine inanacağım ilk doktor tahlili adetin 5.günü ikincisi 3.günü yaptırdı fark eder mi?
cevap: Ama bunun için adetin 3 günü bakılan FSH ve E2 değeri ile yine adetin 2. veya 3. günü bakılan ultrason çok önemli.Bu test düzenli adet görülüyorsa tercihen adetin 2-3 vaya 4. günü yapılmalıdır .

Soru: Doktor bey benim kanallarım tıkalıydı laparoskopi oldum şubat ayında pergonal ile hamile kalamadım Maraşta yaşıyorum buradaki doktor rahim filmini yenilememizi istedi tamamen açıldı demişti sizce gereklimi rahim filmi?
Cevap: Nadiren 20,li 30,lu yaşlarda da prematür over yetersizliği görülebilir ki bu çok şanssız ve ciddi bir durumdur ameliyat yapandan bağımsız olarak, bu ameliyat her ne kadar iyi yapılmış olsa bile tüpler tekrar kapanabilir.

Soru: Doktor bey reglimin gecikmesinden sonraki 3 gün kan tahlili yaptırdım gebelik yok ama hala regli olmadım?
Cevap: Belki sadece normal ilişkiyle de gebe kalınabilir ya da yumurtlama + aşılama ile belki kısa bir gecikme ve belki gebelik, neden olmasın.

Soru: Daha önce adetim hiç gecikmezdi üstelik bir iki gün erken olurdu doktor bey?
Cevap: İsterseniz kısa bir sure örneğin 1 hafta veya 10 gün beklenebilir adet görmezseniz bir ilaç yardımıyla sürdürülebilir veya tedavi nedeniyle vücudun yapıp eritebileceği mahiyette bir fonksiyonel kist buna neden olabilir ultrasonla bakılabilir.

Soru: Tüp bebek  tedavisinde hastadan en çok ne kadar yumurta toplanabilir?
Cevap: İdeal olarak 14-16-18 yumurta toplamak isteriz.

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ