lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Yumurtlama günleri ,tüplerin açılması ,boş kese hamilelik, cartegener sendromu, gebelikte ödem, PCO da yumurta gelişimi Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -77-

Yumurtlama günleri ,tüplerin açılması ,boş kese hamilelik, cartegener sendromu, gebelikte ödem, PCO da yumurta gelişimi Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -77-

Soru: Yumurtlama günlerinde ağrı olmasının başlıca nedenleri nelerdir?
Cevap: Bunun nedeni premenstrül sendrom denilen ve muhtemelen hormon düzeyindeki dalgalanmalara bağlı uterus yani rahim  kasılmaları ve kramplar tabii endometriozis gibi hastalık nedenleri de olabilir?

 

Soru: Tüp bebek dış gebelik yaşadım sol tüp laparoskopiy le açıldı ve embriyo alındı o tüpün fonksiyonu nasıldır sizce , işlev görür mü? Yine denediğimizde dış gebelik olmasından korkuyorum ne dersiniz  yine böyle bir durumla karşılaşabilir miyim?
Cevap: Cerrahi uygulanan tüplerde yapışıklık olma olasılığı çok yüksek dolayısı ile pek o tüpten fayda ummak doğru değil. Evet tekrar denemede de bu şans olabilir tekrarlayan durumlarda tüplerin çıkarılması da düşünülebilir.

 

Soru: İlk tüp bebek tedavimde  7 haftalıkken boş kese tespit edildi kürtaş yapıldı sonrasında az az kanamalarla artan kanamalar yaşadım  acile gittiğimde dış gebelik yaşadığım söylendi beta 1700 çıktı sol tüp alındı benim merak ettiğim 7. haftada kürtaj yapılırken dış gebelik anlaşılamaz mıydı? ve 7. hafta kürtaj için erken midir? bir sitede okuduğum kadarıyla biraz daha beklenmesi gerektiği yazıyordu bebeğin keseye gelebilme ihtimali olabiliyormuş ne kadar doğrudur bilemiyorum tabi ve tek tüp ile hamile kalma şansım nedir acaba? bu olayı 2 ay önce yaşadım sonrada yoğunluğumdan dolayı kontrole gitmedim gitmek şart mıdır? kafamda sorular oldu ben bunları 1 hata içinde üst üste yaşamam normal miydi?
Cevap: Doğrusu tek tüple gebe kalma şansı tabii ki var iki tüpe göre daha az ama var boş keseye embriyonun inmesi söz konusu olamazdı muhtemelen yerleştirilen embriyonlardan birisi dış gebeliğe diğeri rahim içindeki boş gebeliğe yol açmıştır.

 

Soru: Spermde hareket ve canlılık yok  cartegener sendromu var canlılık da azda olsa değişmeler var hareketlilik için sizin önerebildiği niz bir şey var mı ? mikroenjeksiyon denedik olumsuz oldu sonuç gonal-f profasi en son kullandığım ilaç femera 2.5mg
Cevap: Erkekte infertilitesinin hormonlara bağlı bazı nedenleri dışında ilaç tedavisinden sonuç beklemek pek doğru olmaz tekrar
tüp bebek  denemenizi öneririm.

 

Soru: Kapalı tüp tarafındaki yumurtalık o ay üretim yaptığında diğer açık tüpe geçme olasılığı var mıdır?
Cevap: Evet vardır yani kapalı tüp tarafında ki yumurta ilavede gebe kalınabilir.

 

Soru: Tüp bebek ile 6 haftalık gebeyim fakat henüz ultrason yapılmadı (yurtdışında yaşıyorum)ocak 20 de yapılacak ve ben gebeliğe dair hiçbir şey hissetmiyorum.Benim son 2 gündür kalp çarpıntılarım var bunlar normal mi hashimato tiroidimden mi kaynaklanır mı?
Cevap: Çarpıntıların tiroiditle ilgili olabileceği gibi gebelik anksiyetesi ve volüm artışı ile de ilgili olabilir.Tüp bebek deneyebilirsiniz bunu Almanya’da ya da Türkiye’de yapmanızın çok farkı olmaz öncelikle yumurtalık rezervinizi gösteren laboratuar bulgularını ve sperm tetkikini görerek tedavinin sonuçları üzerine konuşma doğru olur.

 

Soru: 36 haftalık gebeyim  özellikle sağ ayağım çok şişiyor, nedeni nedir? bir de 36 haftalık hamilelikte illa ki sola dönük yatmak gerekli midir?
Cevap: Şişliğin nedeni venöz yani kalbe ger dönen kan ve lenf yollarında büyüyen karın hacmine bağlı sıkışmalar . sol tarafa dönerek yatılmasını istemenin nedeni renal yani böbreğe giden kan akımını rahatlatmak çünkü bu damar bebeğin beslenmesi açısından önemli.

 

Soru: Endometriozis hastalıkları nedir acaba? bunun nedeni de olabilir?
Cevap: Endometriozis rahim içini döşeyen bezlerin aynısının rahmin dışında yumurtalık tüp karın boşluğu gibi yerlerde bulunması ve adet döneminde rahmin gördüğü değişiklikleri aynısının bu odaklarda da olması.

 

Soru: Pcolular da yumurta oluşumu hiç yok mudur? yoksa olgunlaşma mı olmuyor?
Cevap: Bilakis fazla sayıda yumurta olgunlaşma yarışına giriyor ama hiç biri adam gibi olgunlaşamıyor tabir uygun ise küçük kalıyor. PCO oluşumunda insulin like growth factor denilen bir madde suçlanıyor buda bir nedeni şeker hastalarında oluşan tablo gibi bu nedenle de glukofanın tedavi amaçlı kullanımı uygun Bence PCO hastaları bu ilaçtan oldukça yara görüyor.Yalnız çoğu zaman tek başına yumurtlamayı sağlamıyor. ovulasyon indüksiyonu beraber daha iyi sonuç veriyor.

 

Soru: 2.5 yıllık evliyim. 1.5 yıl önce 1 düşük oldu 5 haftalıktı kürtaj olmadım şimdi 10 aydır istememize rağmen hamile kalamıyorum. prolaktin yüksek çıktı 43 ve sonra 27 parlodel aldım 10 gün kadar ama kullanamadım 1 kez aşılama denendi tutmadı şimdi ne yapmalıyım?
Cevap: Anladığım kadarı ile yaşınız henüz genç bu nedenle prolaktin kontrolüne devam etmek ve gerekirse aşılamayı tekrarlamak uygun olur. Prolaktin değeriniz mutlaka kontrol edin eğer hala yüksek ise dostinex denilen ve parlodel ile benzer illev gören anacak kullanımı daha kolay bir ilaç var doktorunuza danışarak bunu kullanabilirsiniz eğer prolaktin yüksek ise.

Tüp Bebek Tedavileriniz için Doktor Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ