lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kadınlarda Yumurtlama bozukluklarınında çeşidi var..

Kadınlarda Yumurtlama bozukluklarınında çeşidi var..

Op.Dr.Turgut Aydın kadınların en önemli problemlerinden biri olan yumurtlama bozukluklarını ile ilgili bilgi verdi.

Yumurtlama bozukluklarını 3 grup ta inceleyebiliriz;
Hipogonadtropik hipogonadism adı verilen ve beyinden salgılanıp yumurtlamayı sağlayan eden hormonların yetersiz olmasından kaynaklanan bir durumdur.  Tedavisinde beyinden salgılanan hormonların yerine konması gerekir. Tedavi ile yumurtlama sağlanırsa gebelik şansı çok yüksek bir gruptur.

Hipergonadotropik hipogonadism olarak adlandırılan ve yumurtalık içindeki yumurtaların erken tükenmesine bağlı olan durumdur. Halk arasında erken menopoz olarak da bilinir. Çocuk sahibi olabilmek için bilinen bir tedavisi yoktur. Ancak yumurta bağışı ile gebe kalınabilir

Polikistik over sendromu kadınlarda en sık rastlanan hormon bozukluğudur.Polikistik over sendromlu kızlar genellikle şişmandır, tüylenme ve saçlarda dökülme ve sivilceleşme söz konusudur. Genellikle menopoza kadar düzelmeyen bir hastalıktır. Hastalığı ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavi belirtilere yöneliktir. Nedeni tam olarak bilinmez, erkeklik hormonu salgılayan stroma adı verilen tabakanın kalınlaşması ile karakterizedir. Hastanın tedavisindeki en önemli ve birinci basamak kilonun kontrol altına alınması ve kilo verdirilmesidir. Polikistik over sendromlu kadınlar biraz daha zor kilo verirler.

Polikistik over sendromunun diğer bir bulgusu ise yumurtlamanın seyrek veya hiç olmamasına bağlı adet düzensizliği ve gebe kalmanın engellenmesidir. Henüz evlenmemiş veya çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlarda bu adetler doğum kontrol hapları ile düzenlenebilir. Ancak çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda, yumurtlamayı uyarıcı ilaçların kullanılması gerekir.

Op.Dr. Turgut Aydın

İstanbul Acıbadem  Atakent
Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi
Başkanı

 

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz icin Op.Dr.Turgut Aydın nın Danışma Formunu doldurun;

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
BİR YORUM YAZ