lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Yumurtlama Sancısı Normal Mi?

Yumurtlama Sancısı Normal Mi?

Yumurtlama Sancısı Normal Mi?

Yumurtlama Sancısı Normal Mi? Yumurtlama Sancısı Normal Mi?  Ovulasyon sancısı (Yumurtlama ağrısı) genelde kadınların yaklaşık % 50 sinde  yaşanmaktadır. Yaklaşık % 20 sinde %20 oranında her ay yaşanır. Yumurtlama ağrısı nedir? Yumurtlama ağrısı yumurtlamanın güvenilir bir işareti midir? Ve her zaman normal midir?

Yumurtlama dönemi kaç gün sürer  ?

Kadında yumurtlama dönemi adetin birinci günündne başlar 10-12 .ci gün cıvarında yumurta olgunlaşma tamamlayıp içineki folikülü atar   yaklaşık 17. güne kadar yumurtlama tamamlanmış yumurta çatlamış olur 17.günden itibaren rahim çözülüp kullanılmayan yumurtayı kanama ile atıp rahimin içini temizlemeye ve yeni yumurtlama dönemine hazırlanmaya başlar.

Yumurtlama sancısı normal mi?

Hanımlarda yumurtlama zamanında  yumurtalıklarının bulunduğu bölgede  oluşan ağrıdır kadından kadına değişir. Bazen birkaç saat sürer bazen de birkaç gün o bölgede şişkinlik hafif  acı duygusu yaşanır. Bazı hanımlarda ise bir an süren ani ve keskin bir ağrı saplanması şeklinde gözükür. Bazı hanımlar hiç yaşamazlar. Ama olanlarda yumurtlama (ovulasyon) ağrısı hanımların adet döngüsü sırasında yaşadıkları ağrının orta şiddette olan şekilde yaşanmasıdır.

Yumurtlama Sancısı  gerçekten yumurtlama sinyali mi verir  ?

Yapılan bir çalışma yumurtlama ağrısı LH hormonu zirve yaptığı günle  aynı gün gelmekte olduğunu göstermiştir. ( LH tarafından algılanan hormon olan yumurtlama ovulasyon belirleyicisi kitler  )

Ultrason kullanarak yapılan başka bir çalışma da ağrı ile yumurtlamayı arasındaki ilişkiyi doğruladı . İlk başta yumurtlama ağrısı tespit edildi  birkaç gün içinde ovulasyon oluştu.

Bu arada  bağırsaklarda oluşan gazlar da yumurtlama ağrısı için yanlış  sinyaller verebilir. Bazı  hanımlarda da  yumurtlamadan sonra sancı hissedebilirler. Yumurtlama  ile sancısı aynı anda olmayabilir.


Neden Yumurtlama sancısı oluşuyor ?

Kimse yumurtlama sancısı neden olur gerçekten tam bilememektedir.

Bununla ilgili birkaç teori zamana zaman yayınlanmakla birlikte  yumurtalıkların yumurtadan ayrılma sırasında oluşan fazla sıvının neden olabileceği yada yumurtalıklardan yumurta atılırken tahriş yaşanmasının neden olduğu tezleri vardır. Bir başka teori ise bazı kadınların yumurtalıkların folikülü dışarı fırlatırken keskin, ani ağrıya neden olabileceği düşüncesidir. .

Yumurtlama ağrısı  olabilir. : Yani yumurtalarınız çatlarken vücudunuz ovulasyonu işaret edebilir. Fallop tüplerinin  ovulasyon yaklaşırken spazm yapması yada  veya rahmin kasılması neden olabilir.

Kasıklarınız ağrırken bazen sağ ya da sol tarafında ağrıyı daha fazla hissedebilirsiniz. Bu durumda  sızının daha fazla olan taraf fazlasını yapmak için çaba göstermektedir.

Kasıkların ağrısından ne zaman endişelenmelidir?

Doğurganlık ilaçları alınırken özellikle şiddetli ağrı hissediyorsanız bu mutlaka kontrol edilmelidir . Yumurtlama  ve yumurta geliştirme ilaçları alımı sırasında şiddetli ağrı hissediyorsanız    ve aynı zamanda mide ağrısı da oluyorsa hipersitumilasyon  Sendromu belirtileri de olabilir.
Yumurtlama Hiperstimülasyon Sendromu Belirtileri ve Tedavisi
Şiddetli ağrı ya da kusma, baş dönmesi, ishal ya da nefes almada sorun yaşıyorsanız  doğurganlık ilaçları almasanız bile  hemen bir doktora başvurun.
Apandisit gibi daha ciddi bir şey  de olabilir siz bunu ovülasyon ağrısı sanabilirsiniz.

Sadece yumurtlayan yumurtalık tarafında ağrı yaşıyorsanız günlük yaşamınızı da etkiliyorsa gene de doktorunuza mutlaka bildirmelisiniz.


Facebooktaki sayfamızı da ziyaret edin .

Yumurtlama sancısı  normal mi?  konusu ile ilgili benzer yazıların linkleri  okumak isteyebilirsiniz.

Yumurtalık Hastalıkları

Yumurtalık Kistleri nedir?

Yumurtalık Kanalları (fallop tüpleri) hakkında bilmeniz gerekenler 

Yumurtalıklar Döl Hücresi Olabilecek Kök Hücrelerle Dolu

Yumurtalıklarınızı sık sık üşütüyorsanız ve ağrı oluyorsa çok dikkatli olun

Yumurtalık Kistlerinin tüp bebek tedavisine etkisi var mıdır?

Çikolata Kistleri Endometriozisin Tedavisi

Kadında Kistlerin Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda Kistlerin Tedavisi

 

Bizi takip edebileceğiniz sosyal medya sayfaları

Bu linkten Facebook  Çocuk İstiyorum sayfamıza erişebilirsiniz.
Bizi instagramda   @ciderdernek  hesabından takip edebilirsiniz. Yoğun olarak orada paylaşım  ve canlı yayınlar yapılmaktadır.

Youtube Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği sayfamızda 140 ın üstünde tüp bebek bilgilendirme videosu bulunmaktadır.

Twitterda  @tupbebekdernegi sayfamızı da kullanabilirsiniz.

 

 

Ovulasyon sorunlarınız ve tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşın

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ