lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Spinal anestezi ile epidural anestezi , gebelik oranını arttırıcı tedavi ,Yumurtlama takibi , Dhea kaliteyi artırır mı ,Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Cevapları -42-

Spinal anestezi ile epidural anestezi , gebelik oranını arttırıcı tedavi ,Yumurtlama takibi , Dhea  kaliteyi artırır mı ,Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Cevapları -42-

 

Soru: Spinal anestezi ile epidural anestezi arasında ne gibi fark var ve hangisinin yan etkisi daha az

Cevap: Spinal anestezi daha kısa ve tek enjeksiyonla yapılıyor, epidural da omurilik ile kılıfı arasına Kateler yerleştiriliyor, yani etki konusunda işlemi yapacak anestezi hekimi ile konuşmak gerekir. Her anestezi hekiminin deneyimi olmayabilir.

Soru: Ben 1.5 yıl önce tüp bebek yaptırdım , 4 tane embriyo yerleştirecekleri sorun çıktı yerleştirirken cihaz değiştirdiler son anda 5 yerleştirdiler bu durumdan sebep sorun kanal daralmış bunu daha önce tespit edemezler miydi, benim şansım aza indirdiler, strese girdim. Bir daha tüp bebek deneyeceğimiz taktirde kanal darlığının önce açılması gerektiğini söylediler.

Cevap: Tedavi başlangıcında rahim ağzı değerlendirilir, Kataterle veya  benzeri bir alet ile kanalın yolu ve rahim derinliği bakılır, özellikle geçmişte kürtaj  olmuş‚ rahim ağzına elektrokoter veya kriyo ıle uygulama yapılmış bayanlarda özellikle dikkat etmek gerek, öncelikle muayene sırasında kateter ile deneme yapmak gerek, denemede darlık süphesi varsa anestezi altında genişletilebilir  geçmiş bize gelecek için bilgi vermeli‚ geçmişte olanları unutup şimdi ne yapabiliriz onu konuşmalıyız,

Soru: Her şey normal denmişti bende, eşimden istenmişti değerler, ama son 2 aydır değerler normale döndü, hayır bitkisel destek, aşılama ile şansımız var mı? evet onlara da bakıldı. adetin 12. günü 22 mm yumurtalar oluyor

Cevap: Yapılacak şey gebelik oranını arttırıcı tedavi, varikosel ameliyatı mı oldu? bence sizin ne kadar çabuk çocuk istediğiniz önemli, eğer bu yıl içinde ise, rahımiçi asılama denemenizi öneririm yumurtlama oluyor mu bakmak, bunun için idrar kiti kullanın, yumurtlama olduğu günün ertesi ve sonrası gün birliktelik olmanızı  size öneririm idrar kiti ile yumurtlama takibi oluyorsa zamanlı ilışki olmuyorsa ilaçla tedavi ve rahımiçi aşılama öneririm.

Soru: Ca test sonucunun neyi belirlediğini merak ediyorum?

Cevap: ca125 endometriozis de bakılan bir belirtecek başka yumurtalık hastalıkları‚ karıniçi iltihabı durumlarda da bakılabilir

Soru: Bugün tedavime başlayacaktım lucrin ile doktorum ve gebelik testi istedi ben doğum kontrol hapı kullanıyordum ve gebelik olabilirimi acaba?

Cevap: Doğum kontrol hapını düzenli kullanıyorsanız gebelik oranı binde 3, adetinizin ilk 3 gününde başladıysanız koruma sağlanır, lucrinle hamilelik bildirildi bebeğe sorun yaratmaz.

Soru: Rahim kiti ile yumurta takibi dediniz bu konuda bilgi verir misiniz kendimiz mi yapıyoruz takibi yada nasıl kullanılıyor?

Cevap: Adetin ilk gününü 1 sayıp dokuzuncu gün sabah kite idrar yapılır…sonraki her gün bu şekilde kontrol edilir çubukta 2 cizgı olursa yumurtlama oldu demektir, ertesi gün ve sonraki gün ilişkıye girilir.

Soru: Endometriozis ameliyatı geçirdim tüplerim şuan tıkalı olduğu söylendi acaba zamanla açılır mı? aslında tüp teki açıktı fakat lap tan sonra sağlam tüp ödem yaptı doktorum tüp dedi.

Cevap: Endometriozis bağlı tüplerde tıkanıklık varsa bu zamanla açılmaz. laparoskopi cerrahi bazı durumlarda ise yarayabilir  ancak tüplerdeki hasar büyükse bunun da faydası yoktur, yapılacak tüp bebek tedavisidir.

Soru: 1‚5 aylık hamile ilişkiden sonra dün çok az kan gelmiş daha sonra tekrar 2 damla bu düşük tehlikesi olduğu belirtisi mi yoksa normalde olabilir mi?

Cevap: Erken gebelik sırasında lekelenme olabilir ilişki sonrası

Soru: Dong quaı kullanıyor birçok kişi yumurtalar gelişsin düşüncesi ile bunun bir etkisi veya yan etkisi olabilir mi?

Cevap: Yapılması gereken yatak istirahati ve cinsel ilişkinin yasaklanması

Soru: Yumurtlama takibiyle hamile kalma şansımız artıyor ama yumurta çatlama olup olmadığını nasıl anlayacağız  bazen çatlama olmaya biliyormuş sanırım.

Cevap: Yumurta gelişimi takibi değişik yollarla olur, bunların biri ultrason ile  izlemek‚ diğeri günlük kan testi ile takıp ve üçüncüsü de az önce bahsettiğim kitler ile…

Soru: Eşimin morfoloji si%3 benim fsh13 acaba bu şartlarda bebek sahibi olabilir miyiz normal yolla ben 2 kez tüp bebek  birde aşılama denedim.

Cevap: Tekrar tüpbebek denemenizi öneririm. Mikroskop altında morfolojisi  iyi sperm bulunup enjeksiyon  yapılabilir  eğer hiç normal sperm bulunmadıysa testis biyopsisi ile aramak yararlı olacaktır,

Soru: Azosperm sorunu var 2 defa tese yapıldı ve bulunamadı dediklerine göre 3.evre kuyruksuz spermmiş  bulunanlar bu evrenin adı spermatidmi ve spermatidle hamilelik gerçekleşiyor mu? Her iki mikrotesedede transfer yapıldı? hamilelik var mı az şansta olsa? dediklerine göre yumurtalar 8 ve 7 ye bölünmüş.

Cevap: Size önerim donör kullanmanız. Spermatidler ile gebelik sansı oldukça düşük  moraliniz  bozulur, verilen embriyoların kalitesini öğrenmek  isterim  oldukça  iyi bunu spermatid ile yapabildilerse tekrar deneyebilirsiniz ama yinede size çok umitlenmemenizi öneririm  yurtdışında bu durumlarda önerilen donör  spermidir.

Soru:Eşimin normalinde 20 tane morfolojik  anomali sipermi çıkıyordu normal tese oldu enfeksiyon kaptırdı sonuçta ben hamile kaldım fakat kalp atışlarını dinledikten sonra karnımda öldü ve şimdi tekrar denemek istiyoruz fakat önceki tahlil verdiğinde çıkan spermler şuan çıkmıyor eşimin fsh ı 21.2 ne yapmamız lazım öncesinde kullanılmasını tavsiye edersiniz sperm artıracak  ?

Cevap: . Eğer mikrotese ile sperm bulunamadıysa size de donör  önereceğim sperm morfolojisi kotu ise anomali oranı da yüksektir bu da düşüğe neden olabilir sperm morfolojisi kotu ise bunu değiştirmek için ilaç vs yok tekrar tese ile daha iyi yapıda sperm aramak gerek.

Soru: Bende gecen şubatta 2 defa tüp bebek uygulandı sonuç negatifti embriyo kalitesi en iyisi olmasada iyiydi ama tutmadı haziranda da Türkiye’de  denedik ama orada da embriyo orta kaliteydi ama bana orda genel anestezi uygulandı  acaba  yan etkisi olurumu yumurtalara anestezin birde bende 2.7cm kist var endometrioz eşimin her şeyi normal yaşım 28.

Cevap: Endometrıozis yumurtaları etkileyebilir. anestezi sorun yaratmaz…

Soru: Dışarıda trans vajinal çekimi olduğuna raporunda endometrium kalınlığı normaldir diyor tüp bebek buy normali kabul etmiyor

Cevap: Rahim içi âdetin değişik dönemlerinde farklı kalınlıkta olur, adetliyken 4-5 mm, yumurtlamaya yakın 7-10 mm,

Soru: Ben 1‚5 yıllık evliyim  adetlerim düzensiz fsh 13‚6 çıktı tüp bebek önerildi başladık tedaviye 10 günlük bir tedavi uygulandı gonlf sabah aksam 225 lucrın  3ünite vuruldu yumurtalar gelişmedi tedaviyi bıraktı doktor başka bir yerde başladık bura dada  tahliller ve muayene sonucu yumurtalarımın gelişemeyeceği ve %5 ümit verildi yasım 25 ama yumurtalarım

Cevap: Eğer tedaviye rağmen yumurta gelişimi yoksa size donör önermek zorundayım, isteğimiz  7 mm üzeri olması, ilki ilaç  denemek ‚ sizde fayda etmemiş ikinci tedavi yöntemi  natural  siklus burada minimum olacak  varılır ve vücudun yapacağı yumurta ile tüp bebek denenir.

Soru: 4 başarısız tüp bebek  oldu hepsinde de kalitesiz yumurtalar ve fazla bölünemeyen kalitesiz embriyolarımız oldu ilaçları en yüksek dozdan ( 450 ) kullandım bütün tedavilerimde . Yaşım 35 sizce denemeye devam etmeli miyiz? Ayrıca yumurta kalitesini artırabilecek bir yöntem veya öneriniz var mı Dhea isimli ilacın kaliteyi artırdığı doğrumu

Cevap: Dhea kullanılıyor ancak yapılan çalışmalar etkili olmadığını gösteriyor. Daha fazla çalışmaya ihtiyaç var sizin önceki deneme şemalarını görmem gerek. Sonrasında plan yapmam doğru olur. rezerv düşük olması bir süreç  size ait bir durum ilaçlar bunu arttıramaz. bizim verdiğimiz gonal vs ilaçlar  mevcutları almamızı sağlar olmayanı arttırmaya değil.

 

 

….

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ