lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Toplumsal  Travmaların Erkek ve Kadında Doğurganlığa Olumsuz Etkileri

yonetim

Merhaba Arkadaşlar
Oldukça stresli günler yaşıyoruz ..Ölenlere Allahtan rahmet kalanlara da uzun ömürler diliyorum onlara gönlümüzle destek verebiliyoruz ama Ben en çok şu an tedaviye başlayacak ve tedavide olan arkadaşlarım için endişeleniyorum. Ne hissediyorlar. ? Çok korktular mı? Tedavileri yarım kaldı mı? iptalle oldu mu? Gelecek için hep umut beklemeliyiz bunu ellerinde tıtabilmek için ben ne yapabilirim diye düşündüm. Aklıma en iyi çare toplu konuşma yani bizim deyimimizle ile grupta yazışma ile grup terapi oldu. Bunu nasıl sunabileceğim ve sizinle nasıl bir çalışma yapabileceğimle ilgili  Psikolog  Yeliz Şimşek Alphan dan destek aldım.

Dünya genelinde toplumsal olaylar sonrası ülkeler doğurganlığa etkileri üzerinde çalışmalar yapılmış .Stresin doğurganlığa olumsuz etkileri zaten bilinmekle birlikte ve yaşanan toplumsal travmaların  insan vücudunda toplu bir takım etkileri uzmanlar tarafından özel olarak incelenmiş. 1999 Depremi sonrası Türkiye’de kadınların neredeyse tamamına yakını adet düzensizliklerinden veya uzun süre adet olmamadan şikayetçi olmuşlardı. Buna bağlı tedaviler de yüksek oranda olmuştu. Şavaş tehdidi , bombalama eylemleri , darbe  girişimleri ,bir yakının ölümü , aileden birinin yok olması ,sevdiklerini tehlike altında hissetmek gibi  toplumu yüksek anlamda sarsacak psikolojik baskı ve endişe uyandıran , hayatta kalma dürtümüzü en yüksekte tutan bazı durumlarda fazla miktarda uzun süren salgıladığımız adrenalin nedeni ile vücudumuzda bir çok hormonun çalışması bloke olabiliyor. Stres düzeyimiz düşünce vücut normal fonksiyonlarını yerine getirmeye ve hormonlarını ahenkle çalıştırmaya ve üretmeye başlıyor.
Toplumsal travmaların doğurganlığa etkisi üzerinde internette bir araştırma yaptım ve bununla ilgili birkaç çalışma gözüme çarptı bunları sizinle paylaşmak istiyorum. Tabi Türkiye de şu anda herkesin kafası dağınık olmakla birlikte herkes kendi konusuna hakim olur ve bununla ilgili çalışma araştırma ve dökümleri önüne koyabilirse çok kıymetli bilgilere sahip olabiliriz diye düşünüyorum.

Benim bulduklarım genelde erkekler üzerine yapılan çalışmalar ve şöyle diyor;

Londra üniversitesinde Epidemiyoloji Bölümü ve Nüfus Sağlık Bölümü uzmanları  Maconochie N 1 , Doyle P , Carson C ‘nin  hazırladıkları . 1990-1 Körfez Savaşı’nın erkek  İngiltere gazileri arasında Kısırlık araştırmasında körfez savaşında gazi olanlar ve olmayanlar arasında 42818 erkek ile  yapılan anket çalışmasında savaş gazilerinin üreme sorunlarında artış görülmüş.
(pubmed/15253919 )
Doğurganlık için yapılan diğer çalışmalarda bombardımanına maruz kalan bölgelerde yaşayan kadınların adetlerinde anormallik riskini arttığını, Erkeklerde  ABD ve Danimarkada 1990-1991 Körfez Savaşı gazileri üzerinde yapılan çalışmalar düşen doğurganlık verimi üzerinde iyi bir kanıt gösterememiş ama İngiltere ve Avustralya gazilerle ilgili kendi çalışmalarda kısırlık riskinin arttığını bildirmiş. Lübnan ve Slovenyada yaşanan iç savaşlar neticesinde erkeklerin  sperm parametrelerinde azalma ile ilişkili bulunmuş. ( pubmed/18644222 )

Sizin Türkiye de son yaşanan olaylardan sonra endişe, bizi nasıl bir gelecek bekliyor ? Ne olacak?  ,ailem ve ben güvende miyiz  ? korkusu duymanız muhtemel.  Tabiki su akar yolunu bulur her şey bir müddet sonra duracak ve mutlaka daha iyi olacak .Ama şu an için bu tür düşünce ve endişelerinizi içine atmamanız ve dile getirebilmeniz stresi en alt düzeye indirme konusunda yardımcı oluyor. Siyasal düşüncelerinizi dile getirmeden sadece kendi iç dünyanızı dile getirmenizi , ortak paylaşımda bulunmanızı istiyoruz. Bununla ilgili gerekirse anketler yapacağız.Türkiye de bu konuda ilk olacak ve İnşallah ilerideki çalışmalarda uzmanlara ışık tutacak. Uzman gönüllü Klinik Psikolog arkadaşlarımızla bu yükünüzü Facebook Tüp  Bebek tedavileri ÇİDER grubunda konuşacak ,dertleşecek ve yükümüzü hafifleteceğiz. Kapalı grubumuza üye olmayan arkadaşlarımızı da şimdiden davet ediyorum. Klinik Psikologla Facebookta canlı yazışmalarımız grupta ve sitemizde yayınlanarak gün ve saati haber verilecek.

Not:   21.Temmuz perşembe akşamı saat 20.00 de Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER grubunda klinik psikolog Yeliz Şimşek Alphan hanımlarla toplumsal stresin doğurganlığa etkisi hakkında konuşacağız.İlgilenen bütün arkadaşlarımızı bekliyoruz.

Sevgilerimle

Sibel Tuzcu
Çocuk İstiyorum
Dayanışma Derneği Başkanı
www.cocukistiyorum.com

 

 

 

.

Tüp Bebek Tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum Formu doldurarak bize ulaşabilir ve daha uygun tüp bebek fiyatı ile tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ