lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek öncesi rahimin incelenmesi

Tüp bebek öncesi rahimin incelenmesi

Tüp bebek tedavisi öncesi rahimin incelenmesi

Tüp bebek tedavisi öncesi rahimin incelenmesi nasıl olmalı ? Tedavi öncesinde yapılması gereken tetkikleri Acıbadem Altunizade Tüp Bebek Merkezi başkanı Prof.Dr. Tayfun Bağış anlattı; 

Tayfun Bey ; Tüp bebek tedavisi öncesi rahimin incelenmesi nasıl olmalı?

Tüp bebek tedavisinin ana compentinden bir tanesi yani şöyle düşünün elimizde bir embriyomuz var elimizde ve biz bu embriyoyu bir yere yerleştirmemiz gerekiyor. Bununda vücutta yerleştirilebileceği tek yer rahim.Gebeliğin oluşabilmesi için bu rahminde kesinlikle sağlıklı olması gerekiyor. Şimdi buradan size biraz daha anatomiye hakim olsun insanlar diye bilgilendirmek istiyorum.

Rahimin yapısı

Rahimin yapısı aşağıya doğrudur. Bakın buranın vajen olduğunu düşünürseniz burası rahim. Rahiminde bir iç tabakası bir kas tabakası birde dış  vardır. Rahimden iki tane tüp çıkar ,ve bunlara bağlı gene rahme bağlı burada yumurtalığı görüyoruz. Şimdi biz ne yapıyoruz yumurtayı aldık dışarıda embriyo oluşturduk bu embriyoyu rahmin ağzından rahmin iç tabakasına atıyoruz.Şimdi eğer embriyo gelip buraya yerleşecekse  o zaman buradaki patolojilerde gebelik sonuçlarını olumsuz şekilde etkileyebilir diye düşünebiliriz.
Bunlar neler olabilir ? Bunlar rahmin içerisinde yapışıklıklar olabilir, içeride yer işgal eden polipler olabilir ya da rahmin üst kasından köken almış yollar olabilir ,Bunların hepsinin potansiyel olarak embriyonun tutunmasını etkileme gücü vardır.

O zaman tüp bebek tedavisine başlamadan önce rahmin iç duvarının iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Bunun içinde elimizde  bir rahim filmi var , bu rahim filmi belki detayları göstermesi açısından her zaman  çok iyi olmayabilir daha çok  tüpler açısından rahim filmi isteriz.


Tüp bebek tedavisi öncesi rahimin incelenmesi rahim içi patolojileri 

İkincisi hepimizin elinde çok sık kullandığımız ultrasonografi cihazı var. Bu ultrasonografi cihazlarıyla gerçekten rahmin şeklini değerlendirme ,rahim içindeki patolojileri göstermek mümkün.

Bir iki tane örnek göstereyim.Buradaki elimdeki resimlerden mesela özellikle yumurtlama öncesi dönemde şuradan yakınlaştırarak göstermeye çalışayım ;
rahimin_yapisi1Şurada rahmi olduğu gibi görebiliyoruz. Bu kas tabakasında biraz evvel gördüğümüz gösterdiğim kas tabakasında myomları ,adenomiozis  dediğimiz o endometriozis hastalığının burada yerleşmiş formunu görebiliyoruz. Bakın rahmin iç tabası çok önemli dedik buraya endometrium adını veriyoruz. Bu endometrium içerisinin böyle tipik bir görüntüsü olur yumurtalama öncesi dönemde bakın bir iki ve üç çizgi şeklinde  . Bu sağlıklı bir embriyo olduğunu göstermesi açısından bize fayda var ama bazen bu endometriumda incelik varsa bu da gebelik sonuçlarını olumsuz yönde etkileyebilir.

 

rahimin_yapisi2

Burayı daha iyi görüntülemek için  bazen bu rahim ağzına  içeri bir kateter koyup içeriye su vererek duvarları birbirinden ayırabiliyoruz. İşte buna sulu ultrason adını veriyoruz.  Dolayısı ile duvarların dümdüz olduğunu çok net bir şekilde görüyoruz. Hemen bir iki tane patolojik bir örnek vereyim.

 

 

rahimin_yapisi3
Bakın içeri su vermişiz ; içeride yer işgal eden polip veya myom dur ancak patolojik olarak  söyleyebiliriz ama  şunu gene rahmin içinde yer işgal eden kocaman bir myom olduğunu görüyoruz.

 

 

rahimin_yapisi4
Bir başka örnek mesela ; bu hastada da su vermişiz hem burada hem burada polipler birden fazla polip olduğunu görüyoruz. Şimdi siz bunu embriyoyu  buraya  bunun içine attığınız zaman  potansiyel olarak bunların  implantasyonu yani tutunmasını olumsuz yönde etkileme gücü var.

 

 

rahimin_yapisi5Yine su vererek rahmin içindeki duvarların birbirine nasıl yapışmış olduğunu görebiliyorsunuz Buna sulu ultrason diyoruz. Son zamanlarda elimizde hakikaten teknolojinin ilerlemesi özellikle rahimin içini  değerlendirme   daha kolay hale getirdi bunda da 3 boyutlu ultrasonografinin ciddi yeri olduğunu düşünüyorum.

 

 

 

rahimin_yapisi6Mesela bir rahim filmi çektiniz 3 boyutlu ultrasonda  şuranın görüntüsü olduğunu düşünün bakın bunun üçgen şeklinde olmasını bekliyoruz.

 

 

 

Bunların hepsi doğumsal olarak belirleniyor ama bakın birkaç tane mesela şununla şunu karşılaştırdığınız zaman buda üçgen ama daha dar formu  rahimin_sekli1veya biraz daha farkli bir form .
Demek ki rahim iç tabakasının şekli doğumsal olarak farklı farklı olabiliyor ama bizim üzerinde durduğumuz en önemli şeylerden biri  doğumsal bir takım perde gibi çift rahim gibi  anormallikler olabileceği gibi son zamanlarda giderek daha önem kazanan
mesela üçgenin biraz daha varyantı bir T ye giden rahim şekli

 

Y_rahimveya biraz daha ciddi bir formu  veya çok daha ciddi bir formu bakın ne kadar daralmış üstten “Y“ şeklinde rahim anormalliklerini görüyoruz.

 

 

 

T_rahimBunlarda gerçekten histereskopi rahmin kamera ile görüntülenmesi teknolojinin önemli aşamaları ilerlemelerinden bir tanesidir. Rahmin  içini kamera ile görebiliyorsunuz , endoskopiler gibi bunları bir takım işlemlerle düzeltebiliyorsunuz. Dolayısı ile  tüp bebek tedavilerinden önce endometriumun rahmin değerlendirilmesi  varsa patolojilerin düzeltilip ondan son ra tüp bebek yapılması  gerçekten gebelik oranlarını  artırıcı bir faktör gibi karşımızda duruyor.

 

Teşekkür ederim
Aliye Sibel Tuzcu

 

Tüp bebek tedavisi öncesi rahimin incelenmesi konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

Tüp bebek tedavi öncesi rahim (Endometrium) neden , nasıl incelenir ve ne zaman incenmelidir? (SIS ve HSG)

Embiryoların yerleştiği rahim hakkında bilmemiz gerekenler…

Rahim kalınlığı tüp bebek tedavilerinde sonuçları etkiler mi? Prof.Dr.Tayfun Bağış

Tüp bebek ilaçlarında dikkat edilmesi gereken noktalar neler? Prof.Dr.Tayfun Bağış

Tüp bebek tedavisi üst üste hangi aralıkta ve kaç kere denenmelidir.? Prof.Dr.Tayfun Bağış

Embriyo dondurma her hastanın tüp bebek başarı şansını artırır mı? Prof.Dr.Tayfun Bağış

Tüp bebek tedavisi protokolleri neler? Hangisini tercih ediyorsunuz? .Prof.Dr.Tayfun Bağış

Tüp bebek tedavisinde başarıyı neler etkiler? Prof.Dr.Tayfun Bağış

 

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Tayfun Bağış’a ait  Danışma Formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ