lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Embiryoların yerleştiği rahim hakkında bilmemiz gerekenler…

Embiryoların yerleştiği rahim hakkında bilmemiz gerekenler…

Embriyoların yerleştiği rahim hakkında bilmemiz gerekenler…

Bazen tekrarlayan tüp bebek denemelerin başarısız olmasının altında yatan rahim ve rahmin içinde embriyoların yerleştiği endometrium tabakasının anormallikleri olabiliyor. Nitekim bazen tedavi denemeleri başarısız kalan çiftlerde embriyo kalitesinin gayet iyi olduğu fakat buna rağmen gebeliğin elde edilemediği görülüyor. O zaman tüp bebekte tutunmayı etkileyen diğer önemli nokta olan rahim yatağının incelenmesi gerekiyor. Burada rahim içerisinde yer işgal ederek veya o bölgede anormal bir ortam oluşturarak tutunmayı engelleyebilecek polip, yapışıklık, myom,  kalsifikasyon gibi patolojileri tesbit edip bunları ortadan kaldırmak için histeroskopi denilen bir rahim içi endoskopi yöntemi kullanılıyor. Histeroskopi uzmanların rahmin içini döşeyen endometrium boşluğunu direkt gözlemesini ve normal dışı bir durum ile karşılaşılırsa da düzeltilmesini sağlayan bir yöntem.

Tüp bebek tedavilerinde rahim içi kalınlığı önemlidir.

Tüp bebek uygulamalarında tekrarlayan denemelere rağmen gebelik elde edilememesinin altında yatan bir başka durum embriyoların tutunup gebeliğin gelişeceği rahimin içini döşeyen endometrium tabakasının tedavi sırasında yeterli kalınlığa ulaşamaması. Bunun nedeni de endometriumun devamlılık – süregenlik gösteren iltihaplara (endometrit) maruz kalması (düşük veya küretajları takiben), adenomyozis adı verilen hastalığın rahimde bulunması veya rahim içerisinde önceden geçirilmiş küretaj veya düşük gibi müdahalelere bağlı yapışıklıklar olması. Altta yatan durumu düzeltmenin yanı sıra vajinal estrojen desteği bu durumdaki bazı hastaların endometrium kalınlığına olumlu etki yapabiliyor. Altta yatan neden bir yapışıklıksa bunun histeroskopi ile ortadan kaldırılması gerekiyor. Yine bazı hastalarda endometrium tabakasının zamanından önce parlak bir görünüm kazandığını ve tutunma penceresinin embriyolar rahime konulmadan kapanarak tekrar tekrar tüp bebek denemelerine rağmen gebeliğe ulaşılamadığını görülüyor.

İlginç olarak bazı hastalarda bu durumun her tüp bebek denemesinde tekrarladığı görülüyor. Bu durumdaki hastalara tüm embriyoların oluştuktan sonra dondurulması ve ileriki bir tarihte zarı uygun olduğunda çözünme yapılarak transfer yapılması teklif edilerek uygulanıyor.

 

Doç.Dr.Şahin Zeteroğlu

Acıbadem Bursa Tüp Bebek Merkezi Başkanı

 

 

….

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Doç.Dr.Şahin Zeteroğlu na bu form ile ulaşabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ