lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavi öncesi rahim (Endometrium) neden , nasıl incelenir ve ne zaman incenmelidir? (SIS ve HSG)

Tüp bebek tedavi öncesi rahim (Endometrium) neden , nasıl incelenir ve ne zaman incenmelidir? (SIS ve HSG)

Rahimin ultrasonla (SIS), Rahim filmi ile (HSG) ve Histereskopi ile incelenmesi
Rahimin ultrasonla kontrolu (SIS) ;  

Rahimin ultrasonla kontrolu (SIS) Ne için yapılır : Ultrason ile yapılan muayene sırasında rahim iç duvarı dediğimiz endometrium ile ilgili şüpheli bir görünüm, polip ya da myom görüntüsü olduğunda, ultrasonografi eşliğinde rahim içine sıvı verilerek yapılan bir işlemdir.

Rahimin ultrasonla kontrolu (SIS) Nasıl yapılır  :
İnce bir kateter yardımıyla verilen sıvının etkisi ile rahim iç duvarı kaynaklı miyom, polip ve yapışıklıklar hakkında bilgi edinilebilmektedir. Bu işlem anestezi gerektirmemekte ve ciddi bir ağrı oluşturmamaktadır.

Rahimin ultrasonla kontrolu ne zaman yapılmalıdır?
:Genellikle adet bittikten sonraki bir hafta içinde yapılması önerilmektedir.

 

Rahim Filmi (HSG-histerosalpingografi, rahim filmi),

Rahim filmi ne için çekilir?
 :Yapılan değerlendirmeler sonucu sperm problemi olmayan çiftlerde, kadının tüpleri ile ilgili bir sıkıntı olup olmadığını ortaya koymakta birinci derecede kıymetli bir tetkiktir. Rahim filmi ile tüplerin geçirgenliğinde, yapısında problem olup olmadığı anlaşılabildiği gibi rahim iç duvarı kaynaklı problemler de tespit edilebilmektedir.

Rahim filmi nasıl çekilir ?
: Rahim filmi yine rahim içine verilen bir sıvının tüplerden geçişi sırasında çekilen bir tür röntgen filmidir. Rahim filminde verilen sıvı yağlı veya su bazlı olabilmektedir. Bu teknik bir konu olup filmi çeken kişinin kararıdır. Rahim filmi çekimi sırasında da ciddi bir ağrı, acı olmamaktadır. Bazen, özellikle ilişki esnasında sıkıntısı olan hanımlarda, anestezi gerekebilmektedir.

Rahim filmi  ne zaman çekilmelidir ? : Genellikle adet bitimi sonrasındaki ilk 3-4 gün film çekimi için en uygun günlerdir.

 

Rahimin incelenmesinde Histeroskopi :

Histereskopi neden yapılır  ?:
 Rahim içinin gözle görülerek incelenmesini sağlayan bir tür operasyondur. Rahim içine sıvı verilerek (sis) veya ultrason ya da rahim filmi ile, rahim içinde bir problem tespit edildiğinde ya da şüphede kalındığında, mutlaka tüp bebek tedavisi öncesi histeroskopi ile rahim içi görülmelidir. Özellikle rahim içi yapışıklıkların, poliplerin veya rahim içi kaynaklı miyomların teşhis ve de aynı anda tedavisinde yani çıkarılmasında tek yöntem histeroskopidir

Histereskopi nasıl çekilir ? :
Anestezi eşliğinde veya lokal anestezi ile muayenehane şartlarında yapılabilen küçük bir operasyondur. Fakat büyük bir polip veya miyom varlığında ameliyathane şartları gerekebilir..  Histeroskopide, ucunda optik bir cihaz olan ince bir alet ile rahim ağzından geçilerek rahim içi gözle görüntülenmektedir. Bu sırada tespit edilen problemli yapılar ortadan kaldırılabilmektedir. Genellikle işlemden 2-4 saat sonra hasta klinikten ayrılıp evine dönebilmektedir.

Rahime histereskopi ne zaman yapılmalıdır? Bu işlem için de en uygun zaman adet bittikten sonraki bir haftalık dönemdir

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

 

Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
BİR YORUM YAZ