lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisinde başarıyı neler etkiler? Prof.Dr.Tayfun Bağış

Tüp bebek tedavilerinde en önemli faktör kadın yaşıdır.
Hiç değişmez kural budur. Bunun için özellikle 35 ün üstüne çıktığında yada 40 lı yaşlarda bu daha çok belirgin bir Şekilde tüp bebek başarısı düşüyor. . Siz ne yaparsanız yakın Ben düzenli adet görüyorum ben çocuk sahibi olabilirim diye düşünüyor hayır öyle değil. O yumurtalar anne karnında oluşuyor siz 40 yaşındayken onlar 41 yaşında ..Bu yaşlanmış yumurtalarda bir sürü kromozal defektler içinde bir takım organellerde azalma mitokontri gibi hücrelerde azalmalar meydana geliyor ve hücrenin enerjisi düşüyor. Bunların tutunma şansı giderek azalıyor. Dolayısı ile eğer tüp bebek dahi yaptırıyorsanız lütfen bunu ileri yaşlara bırakmayın. Gebelik ihtimali çok düşüyor.

İkinci faktör bugün üzerinde durduğumuz, ikinci faktör erden bir tanesi azalmış yumurta rezervidir.
Yumurtalık rezervi azalmış olan hastalarda ki bu kalite ile de alakalıdır bugün yumurtaların kalitesini ölçen bir sistem yok. Yumurtaya bakıp bu yumurta kaliteli diyemiyorsunuz içindeki organelleri sayamıyorsunuz enerjisine bakamıyorsunuz. Dolayısı ile rezervi azalmış olan hastalarda kendi yaş gruplarına göre daha düşük gebelikler elde ediyoruz.

Üçüncü faktör kilo .. Eğer kiloluysanız özellikle vücut kütle indeksiniz ( biliyorsunuz insanın vücüt ağırlığının metre karesine boyunun karesine bölümü vücut kitle endeksini verir. Eğer bu rakam 30 un üzerinde ise biraz kilo verip ondan sonra tüp bebek yapmakta fayda var.İleri kilolar gebelik oranlarını tüp bebekte azaltıyor.

Dördüncü faktörde sigara olduğunu söyleyebilirim.Her iki çiftten birinin sigara içmesi gebelik oranlarını etkileyebiliyor. Bunun için en azından tedavi süresince bile sigara içilmemesi gerektiğini ısrarla vurgulamaya çalışıyoruz.

 

..

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile Prof.Dr.Tayfun Bağış’a ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ