lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Spermi olmayan Azospermi hastalarında FSH neyi ifade eder?

Spermi olmayan Azospermi hastalarında FSH neyi ifade eder?

Spermi olmayan Azospermi hastalarında FSH neyi ifade eder?

FSH yüksekliği erkeklerde ne ifade ediyor.? Yüksek yada düşük olduğunda spermlerde ne yaşanıyor ? Acıbadem Atakent Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç.Dr.Turgut Aydın cevapladı. 

Spermi olmayan Azospermi hastalarında FSH neyi ifade eder?

Eger bir erkekte sperm yok ise yada azospermi tanısı koyulduysa bu erkeklerde FSH hormonuna bakılarak 3 aşağı beş yukarı tabi ilk başta önemli olan muayene sonuçları acaba testisleri var mı?

Cinsel organda bir sorun var mı?

Kanallarda bir tıkanıklık var mı bunlara bakılabilir.
Bunun devamında da genelde folikül situmile edici hormon ve testesteron  seviyesine bakarlar .Normalde bunun degerleri işte 2.5 olabilir 3 olabilir ,4 olabilir,5 olabilir bir erkekte .Mekanizma şöyle çalışır ;  FSH beyin altında beynin tam merkezinde hipofiz dediğimiz bir bölüm vardır. Kadınlarda da erkeklerde de buradan algılanır.

Aslında bu kadınlarda folikül gelişimi ve yumurtlamayı sağlar ,erkeklerde de sperm yapımını sağlar. Varsayalım bizim beynimizin o hipofiz dediğimiz noktasında sıkıntı var ise eğer  bu tümör olabilir yada doğuştan travma olabilir ya da başka bir şey olabilir enfeksiyon olabilir. Ve burada yetmezlik var ise FSH salınmaz. Ve bu hipogonolizm oluşturur erkekte ve bunun devamında da  sperm olmaz  azosperm olur. Bunlarda bu FSH hormonu dışarıdan verdiğimizde sperm olmaya başlar. Bazı hastalarda 6 ay ,bazı hastalarda bir yıl sonra  sperm olmaya başlar. Biz azosperm hastalarında  böyle bir şey görünce mutlu oluyoruz .
..

..
İkinci ihtimal varsayalım beyinde bir şey yok .FSH üreten hipofiz bezinde problem yok, fakat testislerde bir problem var. Erkeğin testislerinde ya da yumurtalıklarında erkek yumurtalığından ve buna bağlı sperm üretecek hücre yok. O zaman beyinden daha çok üretim gelir  FSH 10 a çıkar 15 e çıkar 50-60a kadar çıkabilir. Yani orada bir sperm üretimi yapmaya çalışır. Aynı kadınlarda folikül geliştirmek yada yumurtlamak için nasıl hormon yükselip de en son folikül hiç yumurtalıklarda olmadığında  70-80 lere çıkıp menapoza giriyor diyorsak erkeklerde de aynı şekilde  sperm üretmek için yükselir. Ve burada çok yüksek olduğunda sperm bulma şansımız biraz daha düşük olabilir, biraz daha düşük değerlerde sperm bulma şansı daha yüksek olabilir, eğer başka bir patolojisi yoksa  .derdimiz daha çok  sperm bulma potansiyelini gösterir. Diğer bir grupta ;  muayene ettik hastayı testisleri tamamen normal kanal belki var yok o anlaşılamadı ve FSH normal.Buda hastalarımızın  % 30 grubunu oluşturur azospermi hastalarının   o zamanda şunu düşünmemiz lazım demek ki doğuştan kanallar yok ya da sonradan kanallar kapanmış enfeksiyona bağlı yada kistik fibriozis kanalların oluşumunu engelleyen bir durum vardır . Ve bunlarda da  sperm nerdeyse  % 100 e yakın bulunma ihtimali vardır.Yani sperm üretimi vardır fakat kanallardan geçmiyordur. Yani FSH ın azospermli hastalarda kısaca bu şekilde değerlendirebiliriz.

Çok teşekkür ederiz.

Bizi facebook ve instagramdan da takip edebilirsiniz.

Spermi olmayan Azospermi hastalarında FSH neyi ifade eder? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da okudular;

Hediyelerin En Güzeli

Evliliğimin ilk yılı korunmadan bebek bekleyerek geçti.

AMH Değeri yükselir mi?  AMH değerini yükseltmek için nasıl beslenmeliyiz.?

Çocuk ve tüp bebek tedavilerinde Akupunktur

Polikistik over sorununda beslenme ve yaşam şekli ne olmalı ?

Tüp Bebek sonrası kendiliğinden hamile kalanlar : Karamsarlığa Kapılmak Yok

Polikistik over sorununda beslenme ve yaşam şekli ne olmalı ?

 

 

 

 

Tüp bebek tedaviniz için Doç.Dr.Turgut Aydın Formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.

 
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ