lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi protokolleri neler? Hangisini tercih ediyorsunuz? .Prof.Dr.Tayfun Bağış

Tüp bebek tedavisi protokolleri neler? Hangisini tercih ediyorsunuz? .Prof.Dr.Tayfun Bağış

Tüp bebek tedavilerinde hastalara göre değişik protokoller uygulanıyor.? Bu protokollerin hangisinin daha iyi yanıt verdiği konusunu Acıbadem Altunizade Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Tayfun Bağış’a sorduk..

Tüp bebek tedavisi protokolleri neler? Siz  Hangisini tercih ediyorsunuz?

Yumurtalıkları sonuçta uyarmaya çalışıyoruz yaptığımız şey bu .Her ay bir tane yumurta çıkıyor biz o ay gördüğümüz folüküllerin hepsi uyarılsın istiyoruz. Bugün ideal yumurta sayısının (başarıda en yüksek yumurta sayısının) o ayda için 8 ile 15 arasında olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla da bunları uyarmak için iki tane yöntem var. Herkesin anlayabileceği şekilde uzun protokol ve direk adetin başında başlanan ve daha sonra bir takım ilaçlar ilave edilen antagonist dediğimiz daha kısa bir protokoller. Uzun protokoller çok uzun yıllar kullanıldı ve gebelik oranlarını bununla karşılaştırdığımız zaman belki 2-3 puan yüksek olabilir.

Fakat kısa protokollerin çıkması tedavi sürecini çok kısalttı, iğne miktarlarını çok kısalttı daha hasta dostu bir tedavi haline geldi. Dolayısı ile de adetin ikinci üçüncü günü  tedaviye başlıyorsunuz , uyarıcı ilaçlar veriyorsunuz sonra yumurtalar çatlamasın diye bir iğne ilave ediyorsunuz  bu antagonist dediğimiz ilaçlarla.

Bu tüp protokoller son derece pratik ,kolay ve hemen hemen ki bugünkü meta analizler eşit olduğunu söylüyor bugünkü uzun protole benzer gebelik oranlarına sahip olduğu için  bir çok hastada antagonist protokoller kullanıyoruz. Ama kişinin yumurtalığının yanıtına göre daha önce biliyorsak bunu kötü yanıt mı verecek, normal yanıt mı verecek, çok  mu aşırı yanıt verecek gibi.. Farklı farklı uygulamaları seçebiliyoruz veya bir önceki denemede kötü yanıt vermiş bir hastaya bir protokole, öbür protokole değiştirebiliyoruz uzun protokolde .

Dolayısı ile sabit tek bir yöntem kabul etmiyoruz bu işte kullanılabilecek bir çok protokol  var ,Bu protokoller arasında korkunç farklar olduğuna da inanmıyoruz , ama bildiğimiz tek şey  çok yüksek dozda ilaçtan hiçbir fayda edilmediği .Bugün bildiğimiz geldiğimiz nokta bu. Çok yüksek dozda ilaçlara gerek yok .  Minimal situmilasyonlarla ( uygulamalarla)   özellikle kötü yanıt veren hastalarla son derece makul gebelikler elde etmek mümkün.

Çok teşekkür ederiz.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.

Kısırlık sorununda kadını etkileyen en önemli hormon hangisidir?

 

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında transfer günlerinin değiştirilmesi nasıl yapılıyor?

Tüp bebek tedavisi öncesi rahmin durumu nasıl olmalı ?

Kısırlık sorununda kadını etkileyen en önemli hormon hangisidir?

Tüp bebek tedavisinin tahlil ve testleri neler ?

Tüp bebek tedavisinde başarıyı neler etkiler? Prof.Dr.Tayfun Bağış

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Tayfun Bağış’ın formunu doldurarak kendisi ile iletişim kurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ