lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Rahim kalınlığı tüp bebek tedavilerinde sonuçları etkiler mi? Prof.Dr.Tayfun Bağış

Rahim kalınlığı tüp bebek tedavilerinde sonuçları etkiler mi? Prof.Dr.Tayfun Bağış

Rahim kalınlığı tüp bebek tedavilerinde sonuçları etkiler mi?  Bu bir çok hastamızı ilgilendiren rahim kalınlığının tüp bebek tedavisi sonuçlarını etkileyip etkilemeyeceği konusunu  Prof.Dr.Tayfun Bağış’a sorduk.

Buda önemli bir faktör.    Ultrasonografi yaparken yumurtalıkları uyarma aşamasında bizim tablomuz nerede oradan gösterelim hemen.Burası yumurtalıklar biz bunları uyarıyoruz.Uyardığımız yumurtalıklarda folikül bunun  adı unutmayalım hiçbir zaman östrojen salgılanıyor ve bu östrojen bu rahmin iç duvarını  kalınlaştırıyor belli bir seviyeye kadar  ki yumurtlamadan sonra salınan progestron hormonu etkisi ile segresyon bazına geliyor. Zaten bu iki aşamayla rahimin içi tutabilir hale geliyor .Yani dolayısı ile belli bir seviyeye kadar  kalınlaşması önemli bunu her ultasonografi  ile zaten ölçüyoruz.  Şunu biliyoruz ; ince endometrium diye bir kavram var bu tedaviler sırasında genellikle 7 mm nin altındaysa ,ben buna 6 mm diyorum 6 mm den daha ince endometriumunuz varsa bu ince endometriumdur .

İnce Endometriuma gerçekten bir yapışıklık neden olmuş olabilir. Dolayısı ile böyle bir durumda histereskopi ameliyatı kamera ile rahmin içine girmek gerekebilir bakılabilir ama çoğunda da hiçbir neden bulamazsınız. İnce endometrium belki kişinin bu endometrium üzerindeki östrojen reseptörleri  olmasına bağlı bir durumdur.Böyle durumlarda mücadele etmek çok kolay değildir. Şimdi bir takım ilaçlar var . Kanserde kullanılan bir takım ilaçları bu lökositleri artırmak için  ilaçları rahimin içine sıkıp biraz daha belki kalınlaşmasını sağlayabileceğine inandığımız ,bunlarla ilgili tecrübe edinmekte çok kolay değil çok yüksek sayıda hasta olmadığı için ama böyle yayınlar var. Dolayısı ile bu tip tedaviler yaşanıyor.

Zamanında kullanılan E vitamini ,aspirin ,viagra  bu tip tedavilerin çok etkili olmadığını biliyoruz E vitaminlerinin. Bir takım insanlara öneriliyor bunlar ama maalesef bunlar etkili değil ,endometrial kalınlığın paternide çok önemli yani 3 çizgi oluşmuş ama  henüz ince yani bu tip hastalarda gene belli oranda gebelik var ama tamamen bembeyaz çubuk gibi  çok ince endometriumlarda ne yaparsanız yapın kalınlaşmayan embriyolarda maalesef bir çözüm şu an için yok.

Acaba bunlarda kök hücre tedavileri işe yarar mı? Veya taşıyıcı annelik ?

Belki bakın yumurtanız var , sperminiz var , rahiminiz uygun değil ..Taşıyıcı annelik işe yarar mı? Türkiye de yasak biliyorsunuz taşıyıcı annelik  bunlarla ilgili deneyimlere ihtiyaç var. Ama çalışacağı kesin gibi.


Çok teşekkür ediyoruz.
Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Rahim kalınlığı tüp bebek tedavilerinde sonuçları etkiler mi?  konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

Testislerden sperm almak zor bir işlem mi?

Tüp bebekte başarıyı artıran tedaviler ve yeni gelişmeler var mı?

Tüp bebek tedavilerinde neden bazen 2.gün bazende 5.gün embriyo transferi yapılıyor?

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında transfer günlerinin değiştirilmesi nasıl yapılıyor?

Tüp bebek tedavisi öncesi rahmin durumu nasıl olmalı ?

Sperm sayısı sıfır olduğunda ne yapılması gerekiyor?

Kısırlık sorununda kadını etkileyen en önemli hormon hangisidir?

Tüp bebek tedavisinin tahlil ve testleri neler ?

Kadınlarda yumurta rezervinin azaldığı nasıl anlaşılır ?

 

 

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz ile ilgili Prof.Dr.Tayfun Bağış’ın danışma formunu doldurup kendisine ve dernege ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
BİR YORUM YAZ