Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Bilinçli Farkındalık Mindfulness’te ne tür uygulamalar var ? Tüp bebek tedavilerinde Bilinçli Farkındalık.

Bilinçli Farkındalık Mindfulness’te ne tür uygulamalar var ? Tüp bebek tedavilerinde Bilinçli Farkındalık.

Bilinçli Farkındalık Mindfulness hakkında Meltem Büyükerdoğmuş’tan bilgiler almaya devam ediyoruz.  Metni okumanızı veya videoyu seyretmenizi sormak istediklerinizi de bize yorumlar bölümünde sormanızı istiyorum.İnanıyorum ki kısırlık ve tüp bebek tedavileriniz sırasında bu tedavilere destek olabilecek  ve iyi gelebilecek her türlü uygulama hamile kalma şansınızı bir nebze artıracaktır.

Meltem Hanım bilinçli farkındalıkta ne tür uygulamalar var?

Uygulamalardan bahsetmeden önce şunu da eklemek istiyorum aslında bizim olaylar yaşandığı zaman aslında bunlara bakış açımızı da değiştirmemiz ile ilgili bilinçli farkındalık .Her zaman bir takım istediğimiz şeyler olacak hayatımızda istemediğimiz durumlar olacak.Hoşnut olduğumuz şeyler olmadığımız şeyler olacak.Acı bir şekilde olacak ve ne olursa olsun olan şeyle bir süre kalabilmek ,bunu yaşayabilmek ondan sonra yolumuza devam etmekle ilgili bilinçli farkındalık. Çünkü evet ben antidepresan kullanımı ile çok yorum yapamam bu konuda bunu arkadaşlarımız daha iyi bilirler ama onlarında söylediği şey eğer bir acıyı doğru düzgün yaşanması gerektiği gibi sizin için  yaşanması gerektiği gibi yaşamıyorsanız üzerini örtüyorsanız yada bertaraf ediyorsanız aslında bu sonra yine bir yerden çıkıyor hayatımızda karşımıza .Dolayısı ile bilinçli farkındalıkta o acıyı hissetmek ,onunla kalabilmek ,ve bununla baş edebilmekle ilgili yöntemler var. Dolayısı ile bu stres seviyesini azalmasına neden oluyor.

Peki bunun ( Bilinçli Farkındalık) yöntemleri nedir?

Bizim bilinçli farkındalık programlarında kullandığımız bir takım uygulamalar var aslında çok da yabancı uygulamalar değil bize mesela en başta biraz bedenimizi tanımakla ilgili beden taraması dediğimiz bir uygulama var.

Çok ilginç..

Evet birazdan bahsederiz bundan sonra meditasyon var ,herkesin bildiği ama  meditasyon bazen yanlış anlaşılabiliniyor,bundan da bahsederiz. Nefes egzersizleri var bu da çok önemli bizi şimdiki anda tutabilen nefesimiz .Şefkat var.Şefkat meditasyonu dediğimiz benimde çok sevdiğim çünkü özellikle tüp bebek sürecinde çok şefkatli davranmıyorlar insanlar kendilerine .Ciddi bir suçlama yapılabiliniyor.

Kendimizi sevmeyi öğrenmeliyiz aslında değil mi?

Evet evet tabi şefkat hem başkalarına hem kendimize .. Bununla ilgili meditasyonlar var. Bunlar bir takım teknikler ama bilinçli farkındalık aslında bunların tamamında kendimizi anda neler olduğunu  fark edip bununla devam edebilmek yola diyebiliriz aslında..

Teşekkür ederiz.

 

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.;

Tüp Bebek Stresi Bölüm 4 : Uyku, yemek ve yaşamdan zevk almama

Tüp Bebek Stresi Bölüm 3: Kendinizi izole olmuş mu hissediyorsunuz?

Tüp Bebek Stresi Bölüm 2: Eşiniz ile ilişkiniz konusunda duygularınız karışıyorsa

Tüp bebek Stresi Bölüm 1 : Tüm hayatınızı kısırlık sorununa mı odakladınız ? 

 

 

 

..

Tüp bebek tedavilerinizde yaşadığınız stres ile ilgili Meltem Büyükerdoğmuş ile  aşağıdaki formla iletişim kurabilirsiniz.
 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ