lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebekte vitamin kilo sorunu Doktor cevapları-58-

Tüp Bebekte vitamin kilo sorunu Doktor cevapları-58-

Tüp Bebekte vitamin kilo sorunu Doktor cevapları-58-

Tüp Bebekte vitamin kilo sorunu Doktor cevapları-58- ..Ankara Gürgan Klinik  Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Timur Gürgan ‘ın Facebook Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER Grubunda hastalarla yapmış olduğu online soru cevap çalışmasıdır.

Tüp bebekte vitamin sorunu 


Soru:
Hocam D vitamini demir ve B12 vitamini eksikliklerinin kısırlık yaptığını dün kurum doktoru tarafından öğrendim bu değerlerin kısırlık‘ta önemi nedir acaba.?
Cevap: Merhaba, bire bir bunu gösteren bir bilimsel çalışma olmamakla beraber, gebelik öncesi vücuttaki tüm element ve vitaminlerin denge içinde olması başarı oranını arttıracaktır.

Tüp bebekte kilo sorunu

Soru: Kilonun tüp bebek‘le tam olarak ilişkisi nedir maalesef kilo veremiyorum kilo veremediğim için tedavi yede başlamıyorum sanki bu nedenle sonuç negatif çıkacakmış gibi.
Cevap: Merhaba, fazla kilo bazı durumlarda yumurtalık‘ların düzenli çalışmasına kötü yönde etki edebilir, ancak kilolu kadın gebe kalamaz diye bir durum yoktur, be sebeple tedavinizi ertelemek yerine uzman bir hekim ile size özel bir tedavi programına dahil olmanızı öneririm. Aksi halde kilo verememenin sizde yaratacağı psikolojik baskının tedavinizin üzerinde olumsuz etkisi olacağına ve zihin-beden dengenizde olumsuzluk yaratacağına ve gebeliğin oluşumuna olumsuz etkisi olacağına inanıyorum.

Sebepsiz infertilite

 

Soru: Merhaba benim yas 28 esimin yaşı 30 iki negatif aşılama dan sonra tüpe geçtik sebepsiz infertilite denmişti tüp bebek tedavisinde 6 olgun yumurtadan hiçbiri döllenme‘di. Doktorda  şaşırdı ikinci tedavide calciyum ionofor diye bir madde ile döllenme elde etmeye çalışa caz dendi böyle hasta grubunuz oldu mu.
Cevap:  Merhaba, döllenme bozukluğu zaman zaman karşılaşılabilen bir sorun. Eğer ikinci tedavide bu durum bilinerek size özel bir tedavi planı ca-ionofor eşliğinde yapılır ise daha olumlu sonuçlar almanızı bekleriz.

 

Düşük AMH

 

Soru: Merhaba hocam ben 26 yaşındayım eşimde sorun yok bende de tek sorun amh 1.47 normal yolla gebe kalmam mümkün değil mi, tüp bebek yaptırdık 9 yumurta elde ettik 5 i döllendi 3. Gün embriyosu olarak 2 tane 1. Kalite embriyo transfer edildi salı günü test günüm ama pek ümidim yok geri kalan 3 tane embriyo dondurulamadı elimde hiçbişey kalmadı yaşım genç olmasına rağmen çok üzülüyorum, bir de rahme tutunma sıkıntısı olan kişiler için farklı tedavi yöntemleri var mıdır.?
Cevap: Merhaba, öncelikle yaşınız ve Amh değerinize istinaden ümitsizliğe kapılmanızı gerektiren bir durum olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca elde edilen yumurta sayısı ve döllenme oranı da kötü değil. Ancak daha test gününüz gelmeden umutsuzluğa kapılmanız zihin-beden dengeleme desteği ihtiyacınızı gösteriyor. İnşallah bu ilk denemenizde başarılı olursunuz, ancak başarılı olunmaması halinde gebe kalıncaya kadar denemeye devam etmenizi öneriyorum. Rahime tutunma için hastalarımıza farklı tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Hastanın tıbbi durumu ve ihtiyacı göz önüne alınarak immün modülasyon tekniklerinden uygun olanı seçilebiliyor. Doğurganlık aşısı da bu yöntemlerden birisidir.

Tüp Bebekte vitamin kilo sorunu Doktor cevapları-58-

 Soru: Hocam sizin kliniğinizde hastayı ruhsal ve bedensel olarak hazırlayan bir birim var değil mi?
Cevap: Evet  ihtiyacı olan hastalarımıza zihin-beden dengeleme programını tavsiye ediyorum. Biz balans lama tekniği kapsamında tedavi planlarken sperm-yumurta-embriyo-rahim içini birbirleriyle ve kendi içlerinde dengelerken zihin-beden dengesinin de bu bütüne dahil olması gerektiğine inanıyoruz. Bu programda çiftlerin stres ve kaygı seviyelerinin ortadan kaldırılması yada minimuma indirilmesi için bazı teknikler öğretiliyor ve birlikte uygulamalar yapılıyor. Bununla birlikte rahim içi kas gevşemesine ve kan dolaşımının hızlandırılmasına destek amaçlı uygulamalar ile embriyonun tutunma olasılığı da arttırılıyor.

 

Düşük Problemi

 

Soru: Hocam merhaba şu ara düşük yaptım düşükten sonra hamile kalmanın daha kolay olduğunu söyleyenler var benim sorum concord diye kalp ilacı kullanıyorum bu ilaç hamileliği etkiler mi teşekkür ederim.
Cevap: Merhaba, düşük yapmış olmanız kendiliğinizden gebe kalabildiğinizin, tüplerin açık olduğunun, spermin dölleme kabiliyetinin olduğunun işaretidir. Bu da tekrar gebe kalabileceğinizin bir göstergesi sayılabilir. Burada düşük yapma nedeninizin araştırılması yani bebeğin tutunmasına engel durumun tespiti gerekmektedir. Kullandığınız kalp ilacını gebelik oluşumundan itibaren kardiyoloji doktorunuzla danışarak kullanıp kullanmayacağınıza karar vermelisiniz.


Soru: Hocam merhaba benim sorunum AMH düşük yaşım 36 FSH 3 ay dir 7 8 ve 13 çıktı tüp bebek şansım nedir acaba dhae Q10 folik asit bemiks kullanıyorum.
Cevap: Merhaba, yumurta rezervinizin usg ile değerlendirilmesi gereklidir. Düzenli adet görüp görmediğiniz önemlidir, amh düşük olması önemlidir ancak değeri dikkate almak gerekir. Bütün bunlar tüp bebek tedavisinde başarılı olup olunamayacağının tek başına göstergesi değildir. Kullandığınız ilaçlara devam edebilirsiniz ancak size özel bir tedavi planlaması ile mutlaka çok gecikmeden tüp bebek denemesine başlamalısınız.


Soru: Hocam adetimde düzenli amh 0.20.
Cevap: Yaşınız ve amh değerindeki düşüklük itibarı ile vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisine başlamanızı öneririm.


Soru:  Bir tüp bebek denedim tutmadı  rahim damarlarının ince olmasından dolayı bebeği yakalayıp tutmadığı söyledi nasıl bir tedavi uygulanmalı teşekkürler.
Cevap: Merhaba, endometriumu kalınlaştırmak için bazı teknikler uygulanmaktadır, Kliniğimizde İmmün modülasyon yöntemleri; histeroskopi yada dondurulmuş sikluslar ile endometriumun dışarıdan verilen desteklerle kalınlaştırılarak transferin sağlanması gibi yöntemler uygulanmaktadır.

Soru: Hocam Merhabalar benim bebeğim 8 haftalıkken kalp atışı duyulmadı kürtaj  oldum genetik tahlile gitti sonuç çıktı ama açıklama yapmadılar  siz bana yardımcı olur musunuz sonuç 47xx*16 çıktı nedir acaba teşekkür ederim.
Cevap: Merhaba, sonuç fetüsün genetik olarak hatalı olduğunu gösteriyor. (16 numaralı kromozomda 2 tane olması gerekirken 3 tane var) yaşamla bağdaşmayan bir durum olduğu için erken kayıplara yol açar. Kendiliğinizden gebelik elde edildiyse Tekrar gebe kalmanızı ve gebeliğinizde non-invaziv prenatal test yaptırmanızı tavsiye ederim. Eğer tüp bebek tedavisi ile gebe kaldıysanız tekrar denemenizi ancak bu sefer PGT preimplantasyon genetik tanı ile seçilen sağlam embriyoların transferini yaptırmanızı öneririm.

Soru: Merhaba hocam ilk iki tüp tedavimde iki taze iki dondurulmuş embriyo kullanıldı  hiç tutmadı  blastokistti arada ofis histereskopi ile polip alınmıştı üçüncüsünde 3.gün iki embriyosu biri tutundu ama düştü bu tedavi de cleaxan kullandırmadı doktor  ıtp hastasıyım diye ancak o sırada sorunum yoktu son tedavimde ise dış gebelik oluştu dünyam başıma yıkıldı şuan düşürmeye çalışıyoruz iğneyle hocam dış gebelik tüpte neden oluşuyor.
Cevap:  Merhaba, dış gebelik zaman zaman karşılaşılan bir durumdur ve şu nedenden kaynaklanır demek mümkün olmayabilir. Rahim içine bırakılan embriyo ne yazık ki hareket ederek tüplerde yerleşebilir. Moralinizi bozmasın, daha önce tutunan embriyonuz olmuş, tekrar olacağına inancınızı yitirmeyin denemeye devam edin. ıtp için hemotoloğunuzla görüşün pıhtılaşma testlerinizde bozukluk olup olmadığına bakılsın, bir sonraki denemede bunlar göz önüne alınarak tedavi planınız yapılsın.

 


Tüp Bebekte vitamin kilo sorunu Doktor cevapları-58-
Tüp bebek
tedavileri ile ilgili bu linkten diğer soru ve cevapları görebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavileri Soruları,FSH ve AMH değerleri, mikrotese, çikolata kisti,oligoospermia ve Cevapları -39-
Tüp Bebek ,Kapalı tüpler,pıhtılaşma sorunu,varikosel,yüksek FSH ,antidepresanlar,aşılama cevapları -40-
Tüp Bebek Tedavisi Hasta soruları Sperm Modilitesi, AMH değişkenliği, ofis histereskopi -41-
Yarım Rahim ve Polikistik over sorunu, AMH değerleri, sperm azlığı ve DNA hasarı sorunları,Tüp bebek tedavileri -46-
Tüp Bebek Tedavileri, rahimde perde ve PCO, AMH düşüklüğü , dondurulmuş embriyolar, donor soruları ve doktor cevapları -48-

 

 

Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve doktor cevapları

 

 

 

Bizi Facebooktan ‘da takip edebilirsiniz.

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Doktor Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ