Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Varikosel en sık rastlanan kısırlık nedenlerinden biridir.

Varikosel en sık rastlanan kısırlık nedenlerinden biridir.

Varikosel nedir?
Varikosel en sık rastlanan erkek kısırlığı nedenlerinden biridir. Varikosel  bazen skrotumda ( testisleri saran koruyucu deri)  ve ya testiste bir genişlemiş damardır.Genellikle sol tarafında çok nadiren de sadece sağ tarafta oluşur. Büyük olasılıkla bacaklarda meydana varisten damar şişkinliğine göz aşinalığınız vardır. Variste olduğu gibi, varikoselde de damarda bozukluk olduğunda, kalbe yukarı doğru kan akışını yardımcı olan damar işlevsiz hale gelir. Bu alanda bir kan havuzu oluşur .Bu şişlik, testis küçülme, kısırlık, ve bazen ağrıya yol açabilir.

Varikosel erkeklerin% 15inde meydana gelen, oldukça yaygın bir sorundur. Aslında erkekte kısırlık sorununun önde giden nedenlerinden biridir.Düşük sperm sayısı olan erkeklerin% 40 ında varikosel sorunu bulunmuştur .

Ancak, her varikosel tedavisinin de hamilelik başarı oranını arttırmadığı gözlenmiştir. Gebelik oranları gösteren bazı çalışmalar da varikosel tedavileri hep tartışma konusu olmuştur
Cerrahi ile ilgili durum söz konusu olduğunda mutlaka bir ürolog ,üreme endokrnolojisi uzmanı ve bir erkek tüp bebek uzmanı ile görüşmeli ortak bir görüş almalısınız.

Varikosel Belirtileri

Çoğu erkek çocuk sahibi olma karaı vermeden önce ve kısırlık ile ilgili sorunu ortaya çıkmadan varikosel olduğunu bilmez . Normal bir semen analizi veya doktor muayenesi olmadan   varikosel kesfedilmez .Çünkü bir belirti veya semptom genelde göstermez.

Bazı durumlarda aşağıdaki belirtiler varikosel ile ilgili olabilir.

Özellikle spor yapılıyorsa spor sonrası testis içinde ağırlık hissi, donuk bir ağrı

Bazen testiste erişte şeklinde ve kalınlığında damarda şişlik hissi , bir kitlenin varlığını hissetme

Diğerine göre bir hayli küçük bir testis. Bazen testis farklılıkları da olmayabilir.

Varikosel bir fizik muayene veya ultrason sırasında teşhis edilebilir . Ağrı ve doğurganlık bir sorun değilse bir varikosel genellikle zararsız olarak kabul edilir. Eger testislerinizde kitle hissederseniz bu yalnızca varikosel olmayabilir daha ciddi bir şey olabilir bu nedenle muayene ve tedavinizi mutlaka önemseyiniz.

Varikosel nasıl kısırlığa neden olabiliyor.?

Varikoselin varlığı sperm sayısını düşürür, Hasarlı DNA lı spermlerde artış, kötü sperm morfolojisi (veya şekli) ve kötü sperm hareketi ile varikoselin ilişkili olduğu belirlenmiştir. Varikoselin kısırlığa nedeni tam olarak belli değildir ama bu konuda bir çok teori vardır.

En popüler teori toplanmış kan nedeniyle skrotum ve testislerde genel sıcaklığın yüksek olmasıdır. Artan ısı sperm zarar verip öldürebilir.

Başka bir teori testislerdeki zayıf kan dolaşımı ,testislere yeterince oksijen gitmemesi nedeniyle toksinlerin yüksek düzeyde kalmasının kısırlığa neden olabileceğidir

Varikosel ilk ne zaman görülür Varikosel Riskli kişiler

İlk ergenlik döneminde görünür ve 15 ile 25 yaş en yaygın yaşlardır. Fazla kilolu olma varikosele yakalanma riskini artırabilir.

Varikosel Tedavisi

Varikosel tedavisinde ,varikoselin büyüklüğü , kısırlık nedeni için sizin ve eşinizde varkoselin dısında nedenler olup olmadığı kadının yaşı öncelikle dikkate alınır .

Örneğin, tüp bebek tedavisinde kadında kısırlık faktörünün incelenmesi gereklidir, yalnızca varikoseli olan erkek hastaya ameliyat önerilmez .Tüp bebek tedavilerinde hastadan hic sperm bulunmuyorsa azosperm olarak gözüküyorsa Bazı araştırmalar bu durumda varikosel tedavi değerli bulmamaktadır .Tüp bebek tedavisinde erkekten sperm almak için TESE uygulaması yapılır. (İğne ile testislere girip sperm alma islemi)

Varikosel tedavilerinde başarı oranları kişiden kişiye değişmektedir. Araştırmalar varikosel ameliyatı olan erkek hastaların üçte birinin spermlerinde iyileşme olduğunu ,çiftlerin % 30 -50 arasında ameliyat sonrası doğal gebelik elde etmek mümkün olabileceği bulundu. Ameliyat sonrası iyileşme 3-4 ay sürer . Doktor ameliyatın başarılı olup olmadığını görmek için semen analizi isteyebilir. Bu süreçten sonra istenen gebeliğin oluşması 6 ila 12 ay sürebilir..

 

 

Varikosel olduğunuzu düşünüyorsanız ve daha fazla bilgi almak istiyorsanız  Op.Dr.Halil İbrahim Tekin Formunu doldurabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ