lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Hasta soruları Sperm Modilitesi, AMH değişkenliği, ofis histereskopi -41-

Ankara Gürgan Klinik Başkanı Prof.Dr.Timur Gürgan ‘ın Facebook Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER Grubunda hastalarla yapmış olduğu online soru cevap çalışmasıdır.

Soru  :Selam hocam ben iki aşılama ve bir tüp bebek denedim olmadı negatif oldu eşimin morfolojisi %2 hızlı progresi %5ileri progressiv %50 motilite %55 toplam sperm sayısı 60 milyon benim rahim filminde de tüpler açık ama hafif eğrilik var bu engel mi hamile kalmaya ve laporaskopi ameliyatı olmam gerek mi AMH değerim 4.20 hocam nasıl bir yol almalıyım ikinci tüp bebek tedavisinde geçende yazmıştım cevap alamamıştım hocam rica etsem cevap verir misiniz bu defa. Çok teşekkür ederim.
Cevap :  Merhaba, eşinizin tahlilleri de rahim filmi de iyi görünüyor. Ancak rahim filminde eğrilik var demişsiniz, histeroskopi yapılarak rahim içi değerlendirilebilir. Bu esnada rahim içine özel bir işlem yapılarak embriyoların tutunması kolaylaştırılır. İkinci tüp bebek denemesini bu işlemlerden sonra yaptırmanızı tavsiye ederim.

Soru :  Hocam merhaba 3 aşılama 2 tüp negatif hiç gebe kalamadım en son ki tüpte 5 yumurta işleme gitti 2 tane koyuldu 3.gün genetik tahlillerde sadece bende pıhtılaşma çıktı ve amh 1 sene önce 1.3 çıktı başka sorun yok ve eşimde çok fazla hareketsizlik var onun dışında bi sorun görünmüyor ve 3.tüpe başlamak istiyorum bu sefer embriyoyu genetiğe göndermek istiyorum ama başka ne gibi tahliller yapabilirim hangi Hastaneye gideceğim karar veremiyorum maddi durum çok iyi değil lütfen yardımcı olun teşekkürler .Bu arada ben ofis histeroskopisi oldum sorun çıkmadı ve eşimde 2 sene önce varikosel ameliyatı oldu.
Cevap : Merhaba, Kliniğimizde son teknolojik yöntemlerle sperm seçimi yapılıp dölleme yeteneği en yüksek spermler ile tüp bebek yapılmaktadır. Ayrıca SGK anlaşmamız da olduğu için devlet desteğinden de faydalanma şartlarına sahipseniz size özel uygulanacak bir tüp bebek tedavisi ile daha uygun koşullar ve teknolojik imkanlarla başarı şansı mümkündür.

 

Soru : Hocam 2 bucuk cm çikolata kistim var 2 tüp bebek yaptırdım 2. si uzun protokoldu yumurtalarım kalitesiz çıkıyor kist yüzünden olabilir mi ? Doğum kontrol hapı içsem kist erir mi ?
Cevap : Merhaba, çikolata kistleri yumurta kalitesini olumsuz yönde etkiler, doğum kontrol hapları ise kistin büyümesini engeller. Ancak yaş da göz önüne alınarak size özel ilaç ve doz ayarlaması ile tedavi planı yapılmalıdır.


Soru : Hocam.merhaba bir tüp bebek denedim  yumurtalar boş çıktı AMH  0.30 simdi tekrar denemek istiyoruz yumurtalar yine böyle cıkar mı birde şimdi polip var dediler almadan başlayamaz mışız sıkıntılı bir şey mi korkuyorum teşekkür ederim.
Cevap :  Merhaba, öncelikle histeroskopi yaptırıp polipi aldırın. Tekrar tüp bebek tedavisi denemelisiniz ancak çifte özel tedavi uygulayan bir merkezde, size özel ilaç ve doz seçimi yapılarak tedavi olmanızı tavsiye ediyorum.

 

Soru : Hayırlı günler hocam 2 kere tüp bebek denedik negatif ile sonuçlandı 12 yıllık evliyim şu an 3 üncü tüp bebek tedavisine başladık ve sorun bende çikolata kisti var bide rahimde miyom ve perde olduğunu söyledi doktorum kist için 3 aylık lucrin depot igne vurundum bundan 60 gün sonra histeroskopi önerdi doktorum ve bir ay sonra tedaviye başlayalım dedi bu tedaviden sonra gebe kalma şansım sizce nedir bu sorunlar giderildikten sonra 3 üncü denememize başarılı olur mu sizinde görüşünüzü merak ediyorum hocam şimdiden teşekkürler.
Cevap ;: Merhaba, tabi ki sorunlar giderildikten sonra tüp bebekteki başarı şansınız yükselir, ancak donanımlı ve tecrübeli bir ekibin yer aldığı bir merkezde ve çifte özel tedavi seçenekleri ile başarı şansınız artacaktır.


Soru :  Merhabalar hocam benim rahimde bir problem yok tüpler açık rahimin üst tarafında hafif çökme var mis ama tüp bebeğe mani değilmiş eşimde sperm sayısı 15 milyon morfoloji %1 iki negatif aşılamam var Allah nasip ederse tüp bebeğe başlayacağız sizce tüp bebekte şansımız ne kadardır teşekkürler.
Cevap : Merhaba, iyi bir merkezde, sperm seçim tekniklerinin iyi uygulandığı bir merkezde tüp bebek tedavisi ile şansınız aşılamaya göre daha yüksek olacaktır.


Soru :  Merhaba hocam ben evleneli 4 yıl oldu 1 kez tüp bebek denedik ama olmadı over kist sorunu var tüp bebek olumsuz olduk tan 15 sonra falan adet görmeye başladım ve 20 gün devam etti şimdi de ara ara kahverengi renk te akıntı oluyorum neden böyle oluyor 2. Tüp bebek denesene olur mu eşim de hiç bir sıkıntı yok lütfen yardım ci olun hocam şimdiden teşekkür ederim

Cevap :  Merhaba tüp bebek denemenizi ne zaman yaptırmıştınız?


Soru :  Nisan ayinda tüp bebek yaptırmıştım.
Cevap :  Lekelenmeleriniz için tüp bebek tedavisi öncesi mutlaka kontrole gidin, rajim içerisinde bir problem olup olmadığı tespit edilsin. Kendiliğinden hamile kalamıyorsanız elbette tüp bebek yaptırmanızı öneririm.


Soru  :Hocam Merhaba. Tüp bebek tedavisi ile hamile kalanlar tetanoz aşısını yaptırmasa bir şey olur mu? Yada yapılmalı mı yapılmamalı mı? Ayrıca yine tüp bebek ile hamile kalanlara sezeryan istemeleri sonucunda devlet hastanelerinde veya özelde başka hiçbir neden aranmaksızın sezeryan yapılabilir mi? Son olarak biz doğuda sıkıntılı bir bölgedeyiz hastane personeline güvenemiyoruz asker eşiyim bebeğe bir şey yaparlar diye endişe içerisindeyim eşimi ameliyathaneye yasal olarak isteme hakkım var mı?
Cevap  : Merhaba tetanoz aşısını yaptırmayabilirsiniz, özelde başka bir neden aranmaksızın sezaryen yapılabilir ancak devlet hastanelerinde farklı anlayışla karşılaşabilirsiniz. Doğumdan önce doktorunuzla bu konuyu konuşmanız uygun olacaktır. Eşinizin ameliyata girmesi konusu hastane yönetimi ve doktorunuzun izni ile mümkün olabilir.


Soru : Merhaba hocam biz 9 yıllık evliyiz evliliğimizin ilk zamanlarında hamile kaldım ama 2 aylıkken düşük oldu sonra 5sene sonra histereskopi amaliyat oldum sonra iki aşılama oldu ikinci aşılamada kimyasal gebelik oldu sonra 3tane tüp bebek oldu ve hepsi nekatif oldu sonra laparoskopi ameliyati oldum 3,ay öncesi şimdi kendiliğinden hamile kaldığımı öğrendim ama ne yazık ki yine kimyasal gebelik oldu sizce bu kimyasal gebelik neden oluyor ve bunun için biz ne yapmalıyız bize ne önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim hocam teşekkürler.
Cevap : Merhaba, kimyasal gebelik; yumurta, sperm ya da rahim iç zarına bağlı sebeplerden oluşabilir. İmmünmodülasyon yöntemlerinden fayda görebilirsiniz.


Soru : Merhaba hocam normal yolla 8 defa hamile kaldım ama hepsi gelişmediği ve kalp atışı olmadığı için kürtajla sonlandırıldı  ve bir tanesinin genetiğine bakıldı ve kromozom bozukluğu çıktı eşimle benim kromozomlarda sorun yok en son rahimde yapışıklık çıktı ve histereskopi oldum.bazı doktorlar PGT tüp yaptirmam gerektiğini söylüyor  bazıları ise gerek yok diyor sizce ne yapmam gerekiyor .?
Cevap : Merhaba, tüp bebek yaptırarak preimplantasyon genetik tanı yapılması doğru olacaktır.


Soru : Hocam ilaçları bırakamıyorum 4 aydır deniyorum olmuyor . Antidepresanları bırakmadan tüp bebek yapılır mı?
Cevap : Merhaba, antideprasan yazan psikiyatrınızla görüşerek gebelikte kullanımında sakınca olmayan ilaç seçimi yapılabilir. Gebelik öncesi ve sırasında bedenen ve zihnen hazır olmanız en iyi sonuçları verecektir. Balanslama tekniği kapsamında önemle üzerinde durduğumuz bir nokta da Zihin&Beden Dengesidir.


Soru :  Hocam Merhaba ben 4 yillik evliyim. rahimde Uterus septum ve çikolata kisti nedeniyle Laparoskopi ve histereskopi ayni anda oldum. Sonrasında iki negatif asilama oldu. Ikinci asilamadan iki ay sonra doğal hamilelik yaşadım ancak 7.haftada aşırı kanamayla kürtaj oldum. Genetik test yapıldı kan pihtilasmasi cikti. Esimle kan uyusmazligimiz da var. Esimde varikosel ameliyatı oldu ama spermde sayi problemi cok yok. 100.000 milyon filan çıkıyor. Yaşım 28, eşim 31 yaşında. Amh ameliyat sonrasi 5,21 idi ama pko değilim düzenli adet görüyorum. Fsh ve tsh da problem yok. Bu durumda tekrar dogal yolla olmasini mi beklemeliyim yoksa aşılama yada tüp bebek mi denemeliyim? Kürtaj olali 8ay oldu. Gecen ay yumurta takibi denedik ama olmadı. Tşk ederim kolay gelsin.
Cevap : Merhaba, yaşınız genç ve over rezerviniz iyi olduğu için bir müddet daha doğal yolla olmasını bekleyebilirsiniz. Bir yıl içerisinde hamile kalamazsanız yardımcı üreme tekniklerinden faydalanabilirsiniz.

Soru  : Merhaba hocam 7 yıllık evliyiz, düşük AMH sorunum var ve iki kez olumsuz tüp bebek denememiz oldu, doğurganlık aşısı bizler için uygun mudur ve maliyeti çok yüksek midir, teşekkür ederim.
Cevap : Merhaba, doğurganlık aşısı 40 yaş altı olan ve daha önce başarısız tüp bebek denemeleri olan iyi embriyo kalitesine sahip hastalarda olumlu sonuçlar vermektedir. Maliyeti çok yüksek olmamakla beraber yaklaşık bir muayene ücreti kadardır.

Soru : Merhaba hocam troid haşimato gebeliğe engel olabilir mi nasıl bir tedavi uygulanmalıdır?
Cevap :  Merhaba, troid haşimato gebeliğe engel olabilir, öncelikle endokrin uzmanının tedavi etmesi uygundur.

Soru :  İmmünmodülosyon yöntemini her yerde yaptırabilir miyiz?  Doktorumuza ne demem lazım kaçıncı oldu bize böyle bir şey söylenmedi .Bu işe yarar mı ? Ben yine kendiliğinden hamile kalabilir miyim hocam çok teşekkürler.?Cevap:  İmünmodülasyon, rahim iç zarının embriyoları daha iyi kabul etmesini sağlamasına yönelik uygulamaları kapsar. bu hizmetler teknolojik altyapısı yeterli olan merkezlerde mevcuttur.

Prof.Dr.Timur Gürgan’a vermiş olduğu cevaplar için çok teşekkür ederiz.

 

Prof.Dr.Timur Gürgan’ın soru cevaplarının daha önce yayınlamış soru ve cevap bölümlerini buradan okuyabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavileri Soruları,FSH ve AMH değerleri, mikrotese, çikolata kisti,oligoospermia ve Cevapları -39-
Tüp Bebek ,Kapalı tüpler,pıhtılaşma sorunu,varikosel,yüksek FSH ,antidepresanlar,aşılama cevapları -40-
Tüp Bebek Tedavisi Hasta soruları Sperm Modilitesi, AMH değişkenliği, ofis histereskopi -41-

 

Tüp Bebek tedaviniz ile ilgili Prof.Dr.Timur Gürgan’a  buradan doktor  danışma formu ile ulaşabilir ve daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ