lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sperm modilitesi nedir ?Ne kadar olmalıdır ? Sperm sayısında artış yapan yiyecekler

Sperm modilitesi nedir ?Ne kadar olmalıdır ? Sperm sayısında artış yapan yiyecekler

Çocuk sahibi olmakta zorluk çeken erkekler genellikle düşük sperm sayısı ve zayıf ,sperm hareketliliğinden muzdarip.  Sperm sayısı, semende bir mililitredeki sperm sayısının belirlenmesiyle ölçülür. Sperm sayımı / ml 40 milyondan az olması normalden daha az olarak kabul edilir ve genellikle doğurganlık sorunlarına neden olur..
Sperm motilitesi nedir ?
Sperm Motilitesi  spermlerin nasıl hamle yaptığı,hareketliliği anlamına gelir ve rahime doğru yüzme güçlerinin yüzdesi olarak ölçülür. Yüzde 50 veya daha fazla olan motilite oranı normaldir. Yüzde 50’den daha az bir motilite oranı zayıf motilite adlandırılır ve genellikle doğurganlık sorunlara neden olmaktadır.
Sperm sayısında artıran  amino asitlere  nelerdir ve nasıl ulaşabiliriz.?
Bazı amino asitler sperm sayısında artış ve hareketliliğini artırmak için kullanılabilir.
Sağlık koşulları çeşitli şekillerde kısırlığa neden olabilir, bu yüzden tedavinizde doğru bir seyir belirlemek için uzman bir  doktora danışmalısınız.

Sperm hareketliliğini artırmak için beslenme 
Sperm hareketliliğini artırmak için  Ana beslenmede sıklıkla  kullanılması yararlı olan yiyecekler 

Balık, kümes hayvanları, süt ürünleri ve kırmızı et gibi L-arginin bakımından zengin gıdalar tüketmeniz uygundur. , Amino asitler vücutta  kan damarlarını genişletir ve kan dolaşımını artırır, nitrik asite dönüştürülür. Kasıklarda doğal olarak yaratılan kan dolaşımı  sirkülasyonu sperm sağlığını artırır ve sperm hareketliliğini artırır.

Sperm hareketliliğini artıran besinler ;Ara beslenmelerde sıklıkla kullanılması yararlı olan yiyecekler 

L-karnitin yüksek olan her biri kurutulmuş meyve, kabak çekirdeği, susam, ayçiçeği tohumu, fındık ve granola, ile beslenme , prostat iltihabı, sperm kesesi ve epididimi azaltır ve sperm motilite geliştiren bir amino asittir.

 

Spermlerin yapımında onarımında ve gelişmesinde yüksek hayati rol oynayan Lizin
O kadar önemli bulunan Lizin
 (lysine)  Nedir ?

Bu amino asit, kritik vücut proteinlerinin yapımında hayati bir önem taşır. Büyüme, doku onanım ve antikorların, hormonların ve enzimlerin üretimi için gereklidir. Herpes simplex enfeksiyonunun (ateş ve soğuk algınlığı uçuklan) ortaya çıkmasını azaltmada ve önlenmesinde yardımcı olur.

L-lizin, çinko ile kullanıldığında sperm sayısını artıran bir amino asidin meyvelerini diyetiniz  içine  ekleyin . Bunları bezelye, tofu, fasülye, mercimek ve fıstık ı bir şekilde ya eşleştirin yada hepsini birlikte bir karışım haline getirerek ufak ufak tüketin. Çinko açısından zengin gıdalar bitter çikolata, koyun eti ve buğday tohumu olarak belirtelim (Yurt dışı kaynaklarında sürekli kuvvetli bir çinko  kaynağı olarak istiridye demektedirler ama Türkiye de tüketilmediği için bunu yazılarımıza koymuyoruz ama ayrıca bahsetmek istedik).  Optimum fayda için L-lizin yüksek gıdalar aynı öğünde çinko zengin olan besinler yiyin.

Bunların hiç birini çevrenizde bulamıyorsanız doktorunuza sorarak hap takviyesi olarak alabilirsiniz.

Sperm kalitesini de artırmak  için E vitamini takviyesini unutmayın;

E vitamini takviyeleri alarak ya da ayçiçeği tohumu, fındık, şalgam ve domates gibi, E vitamini açısından zengin gıdaları sperm artırma diyetinize dahil etmek  sperm kalitesini de artırmaya yardımcı olabilir. Mayo kliniğinin çalışmalarına katılan ve “Androloji Arşivleri” nin Mart-Nisan 2003 sayısında yayınlanan araştırma da selenyum 225 mcg ile birlikte E vitamini 400 mg alan erkelerin  sperm hareketinde gelişmeler olduğunu göstermiştir.

 

Daha ayrıntılı bilgiler  tedaviler,beslenme ile ilgili makalelere burayı tıklayarak okuyabilirsiniz. .
 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Fatih Şendağ Danışma formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
BİR YORUM YAZ