lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavileri yumurta rezervi, doğum kontrol hapı, yumurtalık kistleri , spermde anomali Hasta Soru ve Doktor Cevapları -55-

Tüp Bebek Tedavileri yumurta rezervi, doğum kontrol hapı, yumurtalık kistleri , spermde anomali Hasta Soru ve Doktor Cevapları -55-

Soru: Bana yumurta rezervinde azalma teşhisi kondu bunu düzeltmenin (tedavi etmenin) herhangi bir yöntemi var bunun sonucu erken menopoz mu?

Cevap: Yumurtalık mı kapasitesini arttırmak için bazı ilaçlar kullanılıyor kortison ve vitamin aspirin gibi ama yine de sonuç menopoza doğru gidiyor demektir.

Soru: Ben puregon iğne tedavisine geçtim ama bu ay zar zor yumurtalar büyüdü çatlattık ama olmadı adet oldum doktorum bu ay doğum kontrol hapı veriyor bende bu haplardan tedirginim ben hamile kalmaya çalışırken aynı zamanda doğum kontrol hapı kullanmam ne kadar doğrudur?

Cevap: Bazen doğum kontrol haplarını tedavi için, yumurtalık kistlerini yada yumurtalık dinlendirmek için doğum kontrol hap kullanırız. Zararı yok yararı var.

Soru: Eşimin spermiogramında morfoloji kısmında boyun anomalisi  %3 çıktı sonucu yorumlayabilir misiniz?

Cevap: Sperm morfoloji %14 üzerinde ise normal sadece boyun patoloji önemli değil.

Soru: Bende bu ay utrason çektirdim  rahimde et var  diyorlar o çıktı ama ağustosta rahim filmi çektirdiğim de hiçbir şey yoktu,bu zamana kadar acaba göremediler mi o hamileliği önler mi?

Cevap: Et denen endometrial polip çoğu kez hamileliği önlemez.Büyüklüğü önemli  alınması çok kolay  özellikle aşağıdan uygulanan histeroskop ile.

Soru: Yumurtalık kistleri için glucophage’ın faydası nedir?kist oluşumunu önler mi?

Cevap: Glukophage pko lu yumurtalarda yumurtlama kalitesini arttırmak için kullanıyoruz. glukophage kist oluşumunu önlemez yumurtalığın daha kalite yumurta yapmasına yardımcı olur. Biz de çok sık kullanıyoruz.

Soru: Biz Manisalıyız bir kez İzmir de özel bir merkezde tüp bebek denedik eşim normal tese oldu ve ben hamile kaldım ama 2,5 aylıkken karnımda öldü ayrıca eşim teseden sonra enfeksiyon kaptırdı eşimin daha önce 20 tane morfolojik anomalli sperm çıkıyordu aradan bir sene geçti ve tekrar tahlil yaptırdık ve bu sefer hiç spermi çıkmadı ayrıca fsh si 22.1 yüksek bunu bitkisel şeylerle düşürsek sperm üretimi olur mu FSH‘sı yüksek olunca sperm üretmiyormuş sanırım birde biz eşimi mikrotese olmasını istiyoruz daha az yumurtalıklar zarar gördüğü için merkezinizde mikro tese yapılıyor mu birde ben ilkinde ohss oldum ikinci denememizde de olma olasılığım varmış yumurtalıklarım hemen iğnelere cevap verdiği için sizce yine ohss olur muyum?

Cevap: İkinci kez tese olabilir şans az ama denen bilir. Merkezimizde tese yapılıyor fsh azaltacak bir ilaç yada yöntem yok siz ikinci kez hsos olma olasılığınız çok az tüp bebek yada ivf şansı daha çok yumurtalık kapasitesi ile ilgili %35-45 arsasında şansınız var demektir

Soru: Gebelikte doğum zamanı belirlenirken son adet tarihi mi baz alınmalı yoksa usg’deki bebek gelişimi mi? özellikle doğum izni ertelemeleri ve sezeryan tarih i için soruyorum

Cevap: Doğum günü belirlemek için SAT nin ilk günü baz alınır. SAT ilk gününe 7 ekle 3 ay geri gidersen doğum günü ortaya çıkar.Bebeğin bir hafta önden gitmesi normal kabul edilir. iyi beslemişsin. eğer 24 haftalık şeker kontrollerin normal ise.

Soru: Tbc geçirmiş olmama rağmen ben bilemedim rahatsızlık duymadım hiç tüp bebekte şansımın kaç olduğunu söyler misiniz ve yaşım 24 

Cevap: Rahim içi hasar görmemişse diğer hastalar kadardır.

Soru: 37 yaşındayım, 17 haftalık hamileyim, doktorum amniyosentez önerdi, kan testi biraz düşük çıkmış, düşük konusunda endişeliyim, üçüncü tüp bebek  tedavimde hamileyim çünkü neler düşünürsünüz?

Cevap: Doğrusu amniyosentez (AS) ama yinede çok iyi ultrason tetkiki ile yaptırabilirsin. Düşük tehlikesi nedeniyle.. doktorunuz ile yada iyi bir merkezde sug den sonra as yaptırın.

Soru: Tüp bebek tedavisinde başarıyı artırmak için neler yapılabilir 2 kez ivf yapıldı ama maalesef olumlu sonuç alamadık bende endometriozis kistleri var eşimde sperm ileri hızlı %3 muayene bulguları vermeyen renkli doblerle tespit edilmiş varikosel mevcut bende eşimde ameliyat olmalımıyız sonucu etkiler mi genetik tanı hakkında ne düşünüyorsunuz, eğer bir problem çıkarsa nasıl bir tedavisi var.

Cevap: Endometriyozda başarı biraz daha düşük ama yine de deneme yapmalısınız.

Soru: Laparoskopi yapıldı ve 2 micro deneyeceğiz şansımız % kaçtır?

Cevap: Tüp bebek şansını arttırmanın yolu… deneme sayısını arttırmaktır… 4 dolayı en iyi şans olduğu söyleniyor.Şans yine de %35-45 arasındadır. LS şansı arttıran bir faktör değil.

Soru: Yaşım 37 -E2 59 pmol-LH 0.1.U-FSH 5.2.U- prolactin.244- 3 sefer negatif  tüp bebek  denemem var ve doktorum bana artık deneme 1-2 yumurta buluyoruz donor yaptır diyor şansın folükül az olduğundan %1 diyor sizin görüşünüzü alabilir miyim bu değerlere göre?

Cevap: Doktoruna bende katılıyorum  ama yinede kortison aspirin ve vitamin tedavisi sonrası bir kez daha denenebilir.

Soru: Ben en son 19 martta adet oldum şimdi hala adet olamıyorum dün polikliniğe gidip idrar testi yaptırdım sonuç negatif sizce idrar da çıkmamış olabilir mi hamilelik daha önce klomen ve glucophage ve folic asit ilaçları kullandım cevabınızı bekliyorum tekrar ne zaman test yapmamı önerirsiniz?

Cevap: Mayıs 2 pazartesi test yaptır eğer negatifse yok demektir. duphaston tb 2×1 sabah akşam 10 gün kullan.. ilaç bitimi adet gelecektir  en iyisi doktoruna baş vurmanız idrarda çıkmamış olabilir değil mi onu sormak istiyorum?Evet idrarda çıkmamış olabilir.Eğer geç yumurtlama yada geç döllenme olmuşsa ama yinede umutlanmayın.

Soru: Ben 26 yaşındayım hipohipo dedikleri problem var.4 defa iğneleri kullanarak normal yolla denedik olmadı.1 defada tüp bebek  denedik biyolojik gebelik oluştu. Bir daha ki denememde şansım kaçtır.20 üzerinde yumurta elle de ediliyor.4 ay oldu 2. tüp bebek  ne zaman denemeliyim?

Cevap: Siz bir kez tüp bebek yaptırmışsınız gebelik yakalamışsınız.. bu işi başaracaksınız. en iyi başarı sizin gibi olan hastalarda onun için devam edin. Yılda 3 kere yaptırabilirsiniz. 4 ay iyi bir ara. gelecek ay veya aylarda tekrar deneyin..

Soru: 6 haftalık ikiz hamileyim ,mikroenjeksiyon yaptırdık , ikiz hamilelik konusunda dikkat etmem gerekenler nelerdir?

Cevap: ikiz gebelik yüksek riskli gebelik olarak kabul edilmeli.. düzenli doktor kontrolü yeterli tek yumurta ikizimi yoksa çift yumurta ikizi onun iyi belirlenmesi gerekir.

Soru: Tüp bebek tedavileri sırasında bazı arkadaşlar L-Arginine ve Dong-quin tablet kullanıyorlar sizce bu ilaçların kullanılmasında bir sakınca olabilir mi? Ayrıca tüp bebek tedavisi sırasında bayanın E vitamini kullanmasının faydası olabilir mi?

Cevap: Sözünü ettiğiniz ilaçların kullanılması yararlı olabilir. Daha çok destekleyici tedavi olarak kullanılır. E vitamini hücreleri yenileyici yada antioksidan olduğu için kadınlarda kullanabilirler.

Soru: Ko kültürde progestoron hormonu kaç olmalı benim geçen seferki tüp bebek tedavimde co cultur alınacağı zaman kist oluştuğu için sıfırda ama yinede alındı. Sizce bir yararı olmuş mu dur. Şimdi tekrar tüp bebek yaptırmayı düşünüyorum. Sıfırsa alınsın mı?

Cevap: Progesteron konusunda çok tartışma var ama bizde progesterondan çok yararlanıyoruz ve kullanıyoruz

Soru: Progestron eksikliği nedeniyle duphaston ilacı kullanıyorum bu sayede iki aydır adetlerim düzenli ama bu ay ilaç bitti iki gün oldu hala olmadım yine düzensizleşecek diye endişeleniyorum nedeni ne olabilir?

Cevap: Progesteron 3-4 ü geçmemeli duphaston tablet progesteron ilacıdır. eğer adet gelmesini sağlamıyorsa menopoza girilmiştir veya yakındır. yada az da olsa gebelik olabilir. doktorunuza gidin ve usg ve kan tahlilleri yaptırın.

Soru: 37 yaşında pcoyum. İki kere ilaçla hamilelik oldu düştü ikinci tüp bebek öncesi genetik yaptırdık eşimin 46,xy,t (2;3) (p13;q21) saptandı ikinci tüp bebek denemesine başladık embriyolar seçilecek şansım nedir. Glugopace kullanıyorum 2 aydır bunun bana yararı nedir zararı var mıdır sanki karnımda şişme var henüz tedaviye başlamadım?

Cevap: Eşin ile ilgili kısmı anlattığın gibi yapılmalı glucophage kullanmaya devam et  karın şişkinliği ishal ve bulantı yapabilir. pkos lular için oldukça yararlı bir ilaç.

 

Tüp bebek tedavileri ile ilgili bu linkten bütün soru ve cevapları görebilirsiniz.

 

 

 

..
Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve doktor cevapları

Tüp Bebek Tedavileriniz için Doktor Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ