lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavileri, rahimde perde ve PCO, AMH düşüklüğü , dondurulmuş embriyolar, donor soruları ve doktor cevapları -48-

Tüp Bebek Tedavileri, rahimde perde ve PCO, AMH düşüklüğü , dondurulmuş embriyolar, donor soruları ve doktor cevapları -48-

 Ankara Gürgan Klinik  Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Timur Gürgan ‘ın Facebook Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER Grubunda hastalarla yapmış olduğu online soru cevap çalışmasıdır.

 

Soru: Merhaba hocam 8 yıllık evliyim 1 kızım var tüp bebek tedavisiyle evliliğimin 5.yılında oldu kızım iki yaşındayken tekrar tedavi oldum, ikizlere hamile kaldım 18 haftalıkken doğum oldu kaybettim doğum yapalı 5 ay oldu bende herhangi birey çıkmadı eşimde sperm azlığı var tedaviler sonrası öğrendik  varikosel var iki uçlu sorum ameliyat olsa normale döner mi tüp bebek doktoru ameliyatı olmasın dedi sperm azalabilir üroloji doktoru olsun ameliyatı  dedi sizce ne yapalım?
Cevap: 
Merhaba Derya Bulut, size tüp bebek yapacak olan ekip, eşinizin sperminin işlem için yeterli olduğunu düşünüyorsa varikosel ameliyatını erteleyebilirsiniz.

 

Soru: Daha önce iki kez hamile kaldım AMH 0.16 doktor çok zor olduğunu söylüyor iki. Kez denedim tekrar denemem anlamsız mı olur boşuna mı uğraşıyorum acaba?
Cevap: Merhaba , yaşınız 38 in altında ise tekrar tekrar deneyebilirsiniz, 38 yaşın üzerinde denemelerinize tüp bebek yaptıracağınız ekip ile birlikte karar vermenizi öneririm.

 

Soru:  İlk tüp bebek denemem negatif ikinci deneme için tutma oranı daha yüksek deniliyor sizce de öylemi ?ve 24 yaşındayım polikistik overliyim  rahimde de perde vardı histereskopi olmuştum bunlar tutunmaması için engel mi?Cevap:  Histeroskopi ile rahimdeki perdenin alınmış olması şansınızı çok arttıracaktır. Yaşınız uygun olduğu için en kısa sürede tekrar tüp bebek yaptırmanızı öneririm.

Soru: Hocam merhaba ilk tüp bebeğimi sezeryan ile erken doğum  yaptım maalesef doğduktan sonra kaybettik ikinciyi denemek istiyorum sizce ne kadar beklemeliyim şimdiden teşekkür ederim.
Cevap:  
Merhaba  doğumdan sonra 6 ay beklemeniz uygundur, süreyi çok fazla uzatmamanızı öneririm.

 

Soru: Hastanemiz kapandı ben mayıs ayında tüp bebek yaptırdım 3 ay ara ver dediler bu ay dondurulmuşlarla tekrar deneyeceğim.
Cevap: 
Hastaneniz kapandıysa dondurulmuş embriyolarınızı güvenebileceğiniz bir tüp bebek merkezine transferini talep edebilirsiniz.

 

Soru: Merhaba hocam benim transferde on birinci günüm. Adet sancısı  gibi ara ara oluyor gece bıçak saplandı  gibi bide çok acı yiyorum bir şey olur mu unutmuştum  fitil kulandım yaktı korktum inşallah bir şey  olmaz.
Cevap:  Bunlar çok normal, bol su içmek sizi rahatlatacaktır, bu süreçte acıdan uzak durmanız yanmayı engelleyebilir.
Soru: Teşekkürler hocam kendimi tutamıyorum canim acı istiyor bide embriyom dört gün embriyosuydu  birinci kalite on hücreli şans ne kadar hocam yarin test günüm.korkuyorum.
Cevap:
 Şansınız hakkında yorum yapmak sürecinizin tümü değerlendirilerek mümkündür. Yarın test yaptırana kadar rahat ve stresten uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

 

Soru:  Merhaba  sebepsiz kısırlık yaşıyorum dün aşılama yapıldı nelere dikkat etmeliyim. Ne önerirsiniz. Teşekkürler. Cevap:  Aşılama sonrası ilk üç gün ilişkinin faydası olabilir. Her türlü yorucu aktiviteden ve stresten uzak durmanızı öneririm.

 

Soru: İlişki yasak denildi bana sonuç alana kadar
Cevap: Tıbbi durumunuz doğrultusunda doktorunuz bu şekilde değerlendirme yapmış olabilir, doktorunuzun söylediklerine riayet etmenizin doğru olduğunu düşünüyorum.

 

Soru: Merhaba  hocam ben üç aşılama bir  tüp bebek yapmama rağmen olumsuz sonuç aldım rahim film genetik testler temiz çıktı kan pıhtılaşması dışında bir sorun çıkmadı ne yapmam lazım?. 6 yıllık evliyim bu arada.
Cevap: Merhaba, kan pıhtılaşması kısırlığın  ve gebelik kayıplarının en temel sebeplerinden biridir. Bu nedenle teknolojik alt yapısı ve bilimsel donanımı yeterli bir merkezde iyi bir ön değerlendirmeden geçirilerek tedavinizin size özel olarak planlanması gerektiğine inanıyorum.

 

Soru:  Yaşım 24 amma ameliyat olduğum için AMH  0.5, eşimin spermde çok zayıf. 4.cü tüp bebek denemem oldu. İlk denememde yumurta iyi olmadığı üçüncüde yarıda kestiler. Sonra 2 tüp bebek denememde negatif sonuç aldım. Sebebi 2 de de zayıflık olduğu için embriyonlar zayıf oluyor dediler. 4 de donor teklif ettiler. Yaptırdık onda da kimyasal gebelik oldu. Ama hiç birinde ilave testlere ihtiyaç olmadığını söylediler .Bizim bu durumda şansımız ne?
Cevap: 
Merhaba  biz merkezimizde sizin durumunuzdaki hastalar için aylık takipler yapıp en uygun olduğunuz ayda tedavi başlamayı seçiyoruz. Yaşınız genç olduğu için yumurta aktivasyonundan da fayda görebileceğinizi düşünüyorum.

 

Soru: Histeroskopi adet bitimden kaç günden sonra yapılması gerekiyor ?
Cevap: 
Histeroskopi; doktorunuzun farklı bir önerisi olmadığı sürece adet bitiminden itibaren 7 gün içinde yapılması uygundur.

 

Soru:  FSH yüksek çıktığı  için 41.7 tüp bebek tedavisine başlayamadık  15 altına düşmesini söylediler ve herhangi bir ilaç yada tedavi önermediler FSH’ yı düşürmek için neler tavsiye edersiniz.?
Cevap: Merhaba, yaşınız ve muayenedeki yumurtalıklarınızın durumu esas alınarak bazen fsh düşmesini beklemek bazen de ilaç kullanılması uygundur. Buna da sizi muayene eden doktorunuz karar verecektir.

 

Soru: Merhaba hocam ben ikinci tüp bebek denememi yapıyorum fazla yumurta  gelişti 30 kadar bu ay transfer yapılmayacak  sorum yumurta fazla olunca daha sağlıksız mı olur yumurtalar birde dondurulmuş embriyonun normale göre tutma şansı nasıl acaba?
Cevap: Merhaba, yumurta sayısının fazla olması yumurtalarınızın sağlıksız olacağı anlamına gelmez. Embriyo ile yerleşeceği rahim iç zarının arasındaki ilişkiyi bozabilen bir durumdur. Bu nedenle embriyoların dondurulması ve rahim içerisinin embriyolara göre ayarlanarak transfer edilmesi daha uygundur.

Soru: Benim ilk çocuğum  tedavisiz oldu şuan  yedi yaşında ikinci çocuk isteyeli dört sene oldu korunmuyoruz ama olmuyor polikistikover dediler bir kez aşılama yapıldı olmadı iğneler vuruldum kendiliğinden olur diyorlar ne yapmam gerek şimdiden teşekkürler saygılar.
Cevap: 
Merhaba, 4 yıl oldukça uzun bir süre. Aşılama tedavisi ile de sonuç alamadığınızı göz önünde bulundurarak, daha fazla beklemeden ileri tetkik tedavi aşamasına geçmenizi öneririm.

 

Soru: Yani hocam tüp bebek mi öneriyorsunuz çok teşekkürler.
Cevap: Net bir tedavi yöntemi önermeden evvel yapılan tedavi protokollerinizin detayları ve mevcut tıbbi durumunuzun değerlendirilmesini ve size özel bir tedavinin planlanmasını öneriyorum.

Soru: Merhaba hocam bugün transferin 5.günü kan pıhtılaşmam var iğne kullanıyorum transfer gününden beri ağrım var iğneden mi yoksa tutunmadan kaynaklı mı birde en erken ne zaman test yapsam çıkar teşekkürler.
Cevap: Merhaba, transferinizden 12 gün sonrasında test yaptırmanızı öneriyorum. Ağrılarınız tedavi sürecinin doğal bir parçasıdır.
Soru: Kan pıhtılaşması gebeliğe engel olabilir mi peki yani kısırlık sebebi midir?
Cevap: 
Kan pıhtılaşmasının gebeliğe engel olabildiğine dair bilimsel yayınlar mevcuttur.
Prof.Dr.Timur Gürgan’a vermiş olduğu cevaplar için çok teşekkür ederiz.

 

 

Prof.Dr.Timur Gürgan’ın soru cevaplarının daha önce yayınlamış soru ve cevap bölümlerini buradan okuyabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavileri Soruları,FSH ve AMH değerleri, mikrotese, çikolata kisti,oligoospermia ve Cevapları -39-
Tüp Bebek ,Kapalı tüpler,pıhtılaşma sorunu,varikosel,yüksek FSH ,antidepresanlar,aşılama cevapları -40-
Tüp Bebek Tedavisi Hasta soruları Sperm Modilitesi, AMH değişkenliği, ofis histereskopi -41-
Yarım Rahim ve Polikistik over sorunu, AMH değerleri, sperm azlığı ve DNA hasarı sorunları,Tüp bebek tedavileri -46-

 

 

 

Tüp Bebek tedaviniz ile ilgili Prof.Dr.Timur Gürgan’a  doktor  danışma formu ile buradan ulaşabilir ve ÇİDER anlaşması ile daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ