lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Yarım Rahim ve Polikistik over sorunu, AMH değerleri, sperm azlığı ve DNA hasarı sorunları,Tüp bebek tedavileri -46-

Yarım Rahim ve Polikistik over sorunu, AMH değerleri, sperm azlığı ve DNA hasarı sorunları,Tüp bebek tedavileri -46-

 Ankara Gürgan Klinik  Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Timur Gürgan ‘ın Facebook Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER Grubunda hastalarla yapmış olduğu online soru cevap çalışmasıdır.

Soru:Hocam yarım rahimleyim polikistik over sorunu var .Bir aşılama bir tüp bebek negatif. Histeroskopi oldum duphaston ilaç almadan adet göremiyorum pozitif olamamamın sebebi bu ilaç alıp adet olmam olabilir mi artı laparoskopi olmam gerekiyorum.
Cevap: Merhaba polikistik over varsa ilaçsız adet görememenizin sebebi yumurtlama bozukluğu olabilir, bununla alakalı olarak laparoskopi şart değildir. AMH değerinizi değerlendirmek gerekir, bir denemede negatif olmanız moralinizi bozmasın, tüp bebek denemelerine devam etmenizi öneririm.

Soru: Eşimde sperm azlığı ve DNA hasarı var benimde AMH sınırda ilk denememde evladım oldu. Şu an 36 yaşındayım normal yolla yada tüp bebekle tekrar olma olasılığı var mı ikinciyi ne zaman denemeliyim .? Bu arada oğlum 1 yaşında cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
Cevap: Merhaba  over rezerviniz sınırda ise çok ara vermeden tekrar çocuk sahibi olmaya çalışmanız uygundur. Bir yıl ara yeniden başlamak için yeterlidir. DNA hasarı olmayan spermleri seçmek için çeşitli teknikler vardır. Bu teknikleri uygulayan iyi bir tüp bebek merkezinde değerlendirilmelisiniz. Daha önce gebe kalmış olmanız şansınızı artırmaktadır.

Soru: Hocam iyi günler histeroskopi oldum rahimde perde vardı o düzeltildi ve rahime çizik attığını söyledi doktorum bu yöntem gebelik şansını artırıyor mu? Teşekkürler hocam.
Cevap:Merhaba  bu yöntemin gebelik şansını arttırdığı çeşitli bilimsel yayınlarda gösterilmektedir.


Soru: Hocam AMH değerim 0.24 bir tüpüm kapalı başka bir sorunum yok diğer değerlerin hepsi normal. Eşimde de sorun yok direk tüp bebek bölümüne yönlendirdiler. Normal yolla olma şansı yok mu? Tüp bebekte şansım ne kadar? Bide AMH düşük olduğu için erken menopoz belirtisi dediler  doğru mudur. ?
Cevap: AMH’nın düşük olması yumurtalık rezervinizin azaldığını gösteren bir bulgudur. Çocuk sahibi olmak için acele etmeniz için bir nevi sinyaldir.


Soru: Hocam bir düşük birkaç kez kimyasal gebelik yaşadım eşim 5 mayısta biteral varikosel ameliyatı oldu.  Ameliyat öncesi toplam sperm 22 milyon %55 ileri hareketli ve %45 hareketsiz morfolojimizde %1 çıkmıştı. Ameliyattan altı ay sonra spermiyogram istedi ama herhangi bir ilaç kullansın denilmedi benimde tetkikler yapıldı kanda pıhtılaşma çıktı . Heterozigot durumu söz konusu ve tek sağ yumurtada polikistikover durumu söz konusu eylüle kadar gebe kalmazsam aşılama yada tüp bebek olabilir dedi üroloji doktoru. Bu sorunlarımız varken doğal yolla ihtimali var mı ? Doğal yolla ihtimal yüksek değil ise hangi yöntemi seçmemiz doğru olur çip bebek yöntemi ilk aşamada kullanabilir miyiz.?
Cevap: Merhaba hsg (rahim filmi) çekilerek tüplerinizin açık olup olmadığı kontrol edildi mi? Eğer açıksa ve yaşınız genç ise ve adetleriniz düzenliyse; bir müddet doğal yollarla gebe kalmayı deneyebilirsiniz. Tabi ameliyat sonrası eşinizin sperminin tekrar değerlendirilmesi uygun olacaktır.

Soru:Hocam bir düşük birkaç kez kimyasal gebelik yaşadım eşim 5 mayısta biteral varikosel ameliyatı oldu ameliyat öncesi toplam sperm 22 milyon %55 ileri hareketli ve %45 hareketsiz morfolojimizde %1 çıkmıştı ameliyattan altı ay sonra spermiyogram istedi ama herhangi bir ilaç kullansın denilmedi benimde tetkikler yapıldı kanda pıhtılaşma çıktı heterozigot durumu söz konusu ve tek sağ yumurtada polikistikover durumu söz konusu eylüle kadar gebe kalmazsam aşılama yada tüp bebek olabilir dedi üroloji doktoru bu sorunlarımız varken doğal yolla ihtimali var mı doğal yolla ihtimal yüksek değil ise hangi yöntemi seçmemiz doğru olur çip bebek yöntemi ilk aşamada kullanabilir miyiz ?
Cevap: Merhaba  hsg (rahim filmi) çekilerek tüplerinizin açık olup olmadığı kontrol edildi mi? Eğer açıksa ve yaşınız genç ise ve adetleriniz düzenliyse; bir müddet doğal yollarla gebe kalmayı deneyebilirsiniz. Tabi ameliyat sonrası eşinizin sperminin tekrar değerlendirilmesi uygun olacaktır.


Soru: Hocam 31 yaşındayım ve HSG filmimde bir sıkıntı çıkmadı doktorumuz tüplerim açık dedi.Adetim düzenli sadece bazı dönemler 7-10 arasında gecikmeler oluyor geçen ayda aynı şey olmuştu doktora gittiğimde progesteron verdi adetin 16 .Günü başlayıp 10 gün boyunca kullanmamı istedi.
Cevap: E vitamini kullanılabilir, yaşınız genç over rezerviniz iyiyse, ameliyatın olumlu etkisi olup olmadığını bir müddet bekleyerek (çok uzun olmamak kaydıyla) doğal yollarla hamile kalmayı deneyebilirsiniz.


Soru: Hocam merhaba eşim varikosel’den ameliyat oldu ameliyat öncesi sperm sayısı 4.4 milyonun üstündeydi 3 ay sonra kontrole gelin denildi buda sonuçlar hormon testi için kan verdik sonuç bekliyoruz normal yolla hamile kalabilir miyim bu sonuca göre teşekkürler.
Cevap: Sperm sayısının bir miktar yükseldiği görülüyor ancak bu değerlerle doğal yollarla gebe kalma şansı düşük. Hormonlara bakılarak tedavi uygun görülürse bir müddet beklenebilir. Sonuçlar yine bu şekilde çıkarsa tüp bebek öneririm.

 

Soru: Hocam  6 senelik evliyim geçen sene ve bu sene tüp bebekle hamile kalmıştım ilk hamileliğim kalp atışı olmadığı için kürtaj oldum ikinci de ise kesenin biri kayboldu görünmedi ,biri de küçülmüştü neden kaynaklı olabilir.
Cevap: İki kez üst üste düşük yaptığınız için, sizin ve eşinizin kromozom analizleri ve sizin genetik pıhtılaşma testlerinizin ve immünolojik testlerinizin yapılması gerekir

 

Soru: Merhaba hocam ilk denememde sekiz haftalık düşük oldu. Sonra genetik incelemede kan pıhtılaşması denildi. İkinci ve üçüncü denemeyi dondurulmuş embriyo ile yaptık tutmadı. Sonra doktor histeroskopi dedi ben başka bir merkezde laparoskopi oldum. Tüpün biri alındı. Diğeri kapatıldı. Tekrar tüp bebek denemesinde 29 yumurta toplandı 6 tanesi genetik araştırma yapıldı ve iki tane geldi denildi onları 5 güne getirip dondurdular. bende sıvı toplanması oldu sonraki ay transfer yapıldı. Ama iyi kalite denilen bu embriyolarda tutmadı. şimdi tekrar denemeyi düşünüyoruz. aynı merkezde gittik konuştuk tekrar aynı işlem diyor doktor genetiğe bakılacak bende sordum rahim’demi bir şey var tutmuyor diye zannetmiyorum diyor ama bakarız diyor başkada bir şey söylemedi şimdi tekrar denemeyi başka bir yerde yapmayı düşünüyorum sizce sorun neden kaynaklı olabilir. Birde yeniden o sıvı olabilir mi ondan korkuyorum.
Cevap: Merhaba transferden önce histeroskopi yapılıp rahim içinin değerlendirilmesi ve bu esnada rahim iç zarı gömülgenliğini arttıracak özel bir işlem yapılması uygun olur.

 

Soru: Merhaba hocam kolay gelsin dermoid kist ve dış gebelik sonucu tüpü olmayan tek yumurtalık var 3 negatif tüp bebek denemesi sonucu erken menopoz riski çıktı  şimdi o yumurtada şu dolu kistler var ve dermoid kistten kalan tüpte de kistler var tekrar tüp bebek denemek sağlıklı olur mu? Yani bir şansı olur mu? Yaş 31 . Şimdiden teşekkürler.
Cevap: Merhaba, yaşınız genç olduğu için yumurta elde edilebildiği sürece tekrar tüp bebek denemeniz uygun olacaktır.

 

Soru: Hocam ben şimdi ikinci tüp bebek tedavisine başladım çok fazla olmamasına rağmen sigara kullanıyorum şu aşamada bırakmaya çalışıyorum. Çok daha fazla strese  giriyorum sorum sigara yumurta kalitesini çok fazla etkiler mi ?
Cevap: Merhaba, sigara yumurta kalitesini etkiler, ancak stres de yumurta kalitesini etkiler. Mümkün olduğunca hem stresi hem sigarayı azaltmanız uygun olacaktır.

 

Soru: Merhaba hocam bizde hiç bir sorun yoktu embriyolar çok kaliteli her şey yolunda olmasına rağmen tutmadı şimdi 1 yıl oldu ve dondurulmuş embriyo ile tekrar denemek istiyoruz tutma şansı nedir sizce?
Cevap: Merhaba, iyi bir merkezde dondurulmuş-çözülmüş embriyolar ile transfer yapılması embriyo kalitesi iyi ise tutma şansını azaltmaz.

 

Soru: 10 yıllık evliyim 2 aşılama tutmadı 2 tüp bebek denedik tuttu düştü genetik test yaptırdık eşimle beraber sonuç temiz çıktı. Doktor şaşırdı biraz temiz çıkınca birde benim baba tarafından çocuğu olmayan çok kişi var durum böyle olunca ikinci bir  test istedi . Doktor daha ayrıntılı bakalım dedim içime bir endişe düştü ne olacak şimdi akrabalarda çocuk olmayışı bana da engel mi ?
Cevap: Merhaba, iyi embriyolara rağmen tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olan hastalarda immün modülasyon yöntemleri ile (gebelik aşısı vs) gebelik şansı arttırılmaktadır. Düşük de olsa böyle bir olasılık vardır. Sizin ve eşinizin kromozomlarının kontrol edilmesi gerekir, embriyo sayınız ve kalitenize göre PGT ile genetik olarak sağlıklı embriyolar seçilip transfer edilebilir.

 

Soru: İlk deneme pozitif kalp atımı yavaştı düzelmedi yaklaşık 3 aylıkken kürtaj oldum. İkinci denemeye başlayacağımembriyolara genetik tarama gerek var mı.? Bebek 46 XX sağlıklı bende tek faktör pıhtılaşma çıktı.
Cevap: Merhaba, tek düşük olması durumunda embriyolara genetik tarama şart değildir. Bebeğin de genetiği sağlıklı çıkması göz önüne alınarak.

 

Soru: Hocam Merhabalar benim ilk tüp bebek denememde tuttu ama 2 ay 1 haftalıkken kalp atışları duyulmadı missedabortus dediler neden olabilir şimdiden teşekkürler.
Cevap:
 Merhaba, böyle erken kayıplar genellikle bebeğe ait sebeplerden kaynaklanabilir. Az da olsa pıhtılaşma bozuklukları rol oynayabilir. Gebe kalmış olmanız iyiye alamettir, moralinizi bozmadan tekrar tedavi denemeniz gerekir.

 

Soru: Hocam 3. Denemede pozitifi gördüm hamile kaldım fakat 7 haftalıkken kalp atisi duymadan gelişimi durdu , genetik araştırmada 45 kromozomlu çıktı, tekrar tüp bebek denemek istiyorum acaba aynı sorun olur mu yine.?
Ve bende rahim inceliği var.
Cevap: Merhaba, embriyolarda belli bir oranda genetik bir hata olma ihtimali her zaman vardır. Bu hatalı genetiği olan embriyoların bir kısmı gebelik oluşturamadan yok olurlar, bir kısmı da sizin yaşadığınız gibi erken kayıplara yol açabilirler. Aynı sorunun tekrarlayacağını bilemeyiz ancak anne-baba kromozları normalse diğer kişilerden daha yüksek bir risk taşımazsınız. Sağlıklı embriyoları PGT yöntemi ile saptamak ve bunların transferini gerçekleştirmek mümkündür.

 

Soru: Hocam benim sorunum rahim inceliği tedaviyle  8 oldu ama tutmadı tekrar denesem tutma umudu var mı yaş 41 tek sorun o  .
Cevap: Merhaba, rahim kalınlığını ve dolayısıyla tutunmayı arttıracak bir takım teknikler vardır. Yardımcı üreme teknikleri tedavisi sırasında sadece bir noktaya değil balanslama tekniği kapsamında yumurta, sperm, rahim içi ve zihin beden dengelenmesi esası ile tedavi planlanmalıdır.

 

Soru: Merhaba sorum hangi embriyonun çözülürken bozulma olasılığı yüksektir? İki tane 3.gün 7 hücreli embriyom var çözülürken bir sıkıntı olur mu teşekkür ederim.
Cevap: Merhaba, embriyoların çözülürken sıkıntı olup olmayacağı, embriyon kalitesine, dondurma tekniklerine ve laboratuvarın teknik donanımına birincil derecede bağlıdır.

 

Soru: Hocam benim 5 aşılama iki tüp bebek negatifle sonuçlandı histeroskopi oldum normal gebelik oldu oda düşükle sonuçlandı simdi aşılama ile tutma ihtimali var midir sizce.?
Cevap: Merhaba, normal gebelik elde edildi ise tekrar gebe kalmamanız için sebep görünmüyor. Aşılama veya tüp bebek de deneyebilirsiniz.

 

 Soru: 3. Denemem de tüp bebek tuttu ve 17  haftalıkken düşük oldu bir ay boyunca aralıklı yoğun kanamam oldu ve en son suyum geldi doğum oldu dondurulmuş embriyom var tekrar denemek için  beklemeli miyim yada korunmalı miyim tavsiyeniz nedir.?
Cevap: Merhaba, böyle bir durum sonrası 6 ay beklemeniz uygun olacaktır.

 

Soru: Merhaba hocam, 26 yaşındayım eşim azospermi ilk denemem Nisan ayında oldu kan testinde değerim 32.20 çıktı ve artmadı kromozom testi yaptırdım kromozom testinde kanda pıhtılaşma çıktı kimyasal gebeliğe neden olur mu  pıhtılaşma şimdi ikinci denemem oldu dondurulmuş embriyo ile 6.günümdeyim coraspin ve oksapar kullanıyorum işe yaramıyor birde sağ tüpüm kapalı tüp bebeğe engel mi çok teşekkürler.
Cevap: Merhaba, uygun tedavi başlanmış, inşallah testiniz pozitif gelir, sağ tüpün kapalı olması tüp bebeğe engel değildir.

 

Soru: Hocam ben 32 yasındayım 3sene önce ilaçla hamile kaldım 7 aylık erken doğum yaptım preeklemsi yüzünden lohusalıkta beyin damarında tıkanma oldu tahlillerde factor v5 leiden heterezigot saptandı 4 ay öncede yine ilaçla hamile kaldım ama ama çok erken düştü günlük aspirin kullanıyorum ne yapmalıyım hocam tüp bebek yada yoğun ilaç tedavileri diğer hastalığımı tetkiklerimi sağlıklı bir çocuk sahibi olabilir miyim ? şimdiden çok teşekkür ederim.
Cevap: Merhaba, diğer hastalığınızın son durum nedir? Damar tıkanması sonrası tedaviniz nasıl tamamlanmıştır, bunları değerlendirmek gerekir. erken doğum sonrası bebeğin durumu nedir? coraspin kullanmaya devam edin. Durumunuzun özel ve daha derin değerlendirme gerektirdiğini düşünüyorum.

 

Soru: Selam hocam 12 yıllık evliyim ilk çocuk istediğimizde bende herhangi bir sorun yoktu eşimde ileri derece iltihaplı romatizma çıktı 1 buçuk sene tedavi gördü ondan sonra iki defa dış gebelik geçirdim her iki tüpüm alındı ardında 4 başarısız tüp bebek bir kaç aya kadar 5.denemeye başlayacak çok korkuyorum ya bu seferde tutmasa diye maddi durumdan dolayı son denemem olacak size sorum tedaviye başlamadan hangi tahlilleri yapmam gerek birde sigara kullanıyorum.
Cevap:
Merhaba, sigarayı mümkün olduğunca azalmanız gerekir, tüplerinizin alınmış olması tüp bebek şansını olumsuz etkilemez. son kez deneyeceğinize göre; daha önce yapılmış tedavi protokollerinizin de gözden geçirileceği teknolojik donanımı yeterli konusunda deneyimli ve uzman bir ekibin eşliğinde tedavinizin yapılmasını tavsiye ederim. Tedavi önce yapılacak tahlillerin belirlenmesi için tedavi check-up değerlendirilmeniz yapılmalı ve gerek görülecek tahliller bu şekilde planlanmalıdır.

 

Soru: Hocam merhaba  benim transferin dördüncü günü benim altı embriyom vardı. En iyisini transfer edildi beş tane kaldı dün aradım  imha ettiklerini söylediler üzüldüm iyilerdi kafama takıldı beşinci gününde durmuşlar gibi birey denildi bir tanesi demi sağlam çıkmaz bir tane embriyo şansı ne kadar olabilir. ?
Cevap:
 Merhaba, yaşınız genç ise, ve embriyo kaliteniz iyiyse tek embriyo ile de şansınız olacaktır. Embriyoların imhası hakkında tedavinizin yapıldığı merkez doktorları ve embriyologları ile detaylı olarak bilgi alabilirsiniz.


Soru: Hocam merhaba benim ilk tüp bebek denememde sıkıntısız gebe kaldım fakat erken doğum yaptım 23+6 günlük bebeğim 3 gün yaşadı şimdi dondurulmuşlarım var tekrar tedaviye başlamam için ne kadar beklemem gerekiyor .
Cevap:
Merhaba, kendinizi hazır hissetmeniz önemlidir, minimum 6-8 ay yeterli olacaktır.

 

Soru: Merhaba hocam esim azospermi iki kez tüp bebek yaptırdık olmadı benim de FSH yüksekliğim var 10.3 yaşım 24 iki tedavi dede 13 yumurta toplandı .Embriyolar orta kalitede idi maddiyattan dolayı bir kaç yıl ara vereceğiz benim bir tedavi görmem gerekli mi hocam FSH yüksekliği için. ?
Cevap:
Merhaba, yaşınız gereği devlet desteğinden faydalanabileceğinizi unutmayın ve konu hakkında detaylı bilgi edinin lütfen. FSH yüksekliği yumurta rezervinizin azaldığını gösterir o nedenle çok uzun süre ara vermemenizi öneririm.


Soru: Hocam AMH testi yazmışsınız bana adetliyken mi normal zamanda mı yaptırmak gerekir bu testi. ?
Cevap: AMH
 tahlili için zaman önemli değil dilediğiniz  zamanda yaptırabilirsiniz.

Prof.Dr.Timur Gürgan’a vermiş olduğu cevaplar için çok teşekkür ederiz.

 

 

Prof.Dr.Timur Gürgan’ın soru cevaplarının daha önce yayınlamış soru ve cevap bölümlerini buradan okuyabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavileri Soruları,FSH ve AMH değerleri, mikrotese, çikolata kisti,oligoospermia ve Cevapları -39-
Tüp Bebek ,Kapalı tüpler,pıhtılaşma sorunu,varikosel,yüksek FSH ,antidepresanlar,aşılama cevapları -40-
Tüp Bebek Tedavisi Hasta soruları Sperm Modilitesi, AMH değişkenliği, ofis histereskopi -41-

 

 

Tüp Bebek tedaviniz ile ilgili Prof.Dr.Timur Gürgan’a  doktor  danışma formu ile buradan ulaşabilir ve ÇİDER anlaşması ile daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ