Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Gebeliğin İlk ayında memelerden süt gelmesi

Gebeliğin İlk ayında memelerden süt gelmesi

Hamilelikle beraber progesteron, östrojen ve prolaktin hormonlarında artış olur, bunun sonucunda, vücuttaki ilk değişiklik memelerde görülür. Süt kanalları hormonların etkisiyle büyüyüp geliştiğinden, memeler de İrileşir ve hassaslaşırlar.
Bazı anne adaylarında, gebeliklerinin 20. haftasından sonra memelerden süte benzer bir sıvı gelir. Ancak bu korkulacak bir durum değildir. Bu sıvıya kolostrum adı verilir. Bu sıvı, doğumdan sonra bebeğinizi besleyecek olan sütün , tabiri caizse, ön formudur. Kimi gebeler ise böyle bir süt gelmesi olayıyla karşılaşmazlar. Bu durumunsa, şimdilik bir açıklaması bulunamamıştır.

Gebelikte , memelerden süt gelmesi,süt akması genel olarak normal bir durumdur. Tedaviye gerek yoktur. Ancak, aşırı süt geliyorsa ve/veya  bu durum 16. haftadan önce olursa bunu  mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

Memelerin hassaslaştığı hamilelik döneminde, meme uçlarını sıkmamalı, bol sütyen ya da gebe sütyenlerini tercih etmelisiniz. Meme uçlarını korumak için meme pedleri kullanabilirsiniz.

Hamilelik  ve tüp bebek ilgili  bilmek istediğiniz diğer konuları bu linklerden bulabilirsiniz.

Tüp bebek

Tüp bebek hamilelik belirtileri 

Gebelikte İlk Ay Ağrıları

Gebeliğin ilk aylarında sık idrara çıkmak olağandır.

Gebeliğin ilk aylarında kalp çarpıntısı

Gebelikte Aşılar

Gebelikte ilk ay akıntı

Hamileliğinizin ilk ayında beslenme

Hamilelik İlk ay belirtileri

Gebeliği öğrenme ve ilk haftalar

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ