lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavileri, Endometriozis, Yumurta çatlatma ,Tese, Laparoskopi, Aşılama Doktor Soru ve Cevapları – 43 –

Soru: Normal gebelik deniyorum bu bir gün var bir gün yok yöntemi şart mıdır yani tam olarak dikkat edilmesi lazım mıdır yoksa spermden kaynaklanan bir sorun yaşanabilir mi?
Cevap: Aslına bakarsanız ne kadar çok ilişki, o kadar çok çocuk ihtimali sperm kaliteliyse zaten sıklığın önemi yok, kalite bozuksa o zaman tedavi şart.

Soru: Eşimin spermi normalinde çıkıyordu tese oldu enfeksiyon kaptırdı normalinde 20 tane çıkan spermi şu an çıkmıyor?
Cevap: Bazen komplikasyon olabiliyor, iyi bir enfeksiyon tedavisi olduktan sonra TSE’yi tekrarlamaktan başka çare olduğunu sanmıyorum.

Soru: 15 nisan da aşılama oldum. 26 mayıs da idrar testim negatif çıktı sonuç doğru mudur kan testi 2 mayıs da yapılacak?
Cevap: Daima kan testine güvenmek gerekir.

Soru: Ben puregon iğne ile yumurtaları büyütüp çatlatıp normal deniyorum bir önceki ay tutmadı ara verdik bu ay tekrar puregon alacağım dr eşinin spermi çok iyi aşılamaya gerek yok dedi ama asılama yaptırsam daha mı garanti olur sizce hcg de sorun çıkmadı ama spermler dışarı çok akıyor gibi geliyor?
Cevap: Aşılama yaptırmanın spermler iyi olsa bile şansı yaptırmamaktan yüksektir. aşılama tavsiye ederim.

Soru: Bende endometriosiz var ama kanallarım açık acaba ameliyat olmama gerekiyor mu? birde eşimin spermleri yavaş bunun için ne yapabilirim?
Cevap: Endometriozis için özel bir tedaviye gerek yok, spermlerdeki yavaşlık için ise derecesine bağlı olarak, aşılama uygulanmalı. Spermler çok yavaş ise tüp bebek gerekebilir.

Soru: Eşim azospermi tese de sperm bulundu ve 2 micro yapıldı.1. de biyolojik gebelik oluştu ve sonuç olumsuzdu. 2. de o bile olmadı direkt olumsuz cevap aldık. Dr’ler embriyoların yeterince bölünmediğini ve benim yumurtalarımın gravürlü olduğunu söylediler soru 1-eşimde sperm kanalları yokmuş bunun cerrahi tedavisi olamaz mı varsa bile açılamaz mı soru 2-bu embriyolar neden bölünmeyebilir sadece biri sayılamayacak kadar çok bölündü.3-granürlü yumurta düzelir mi glucophage kullan dendi ben pco muyum.( hiç bir belirtisi yok pco’ nun )?
Cevap: Sperm kanalları olmamasının cerrahi tedavisi yok, tekrar tüp bebek denemenizden başka çare olduğunu zannetmiyorum. PCO olanların dışında glucophage’nin etkisi yok.

Soru: Ben saate  göre 31,5 haftalık hamile olmam gerekirken, usg’de 32,5 haftalık hamile olduğum saptandı ve erteleme iznimi ona göre belirledi doktorlarım. doğum sonrasında izin alırken ve sezeryanın erken yapılacak olması bir problem yaratır mı? bebek tama makat gelişte bundan sonra dönme ihtimali var mıdır?
Cevap: Son adetiniz daha önemli diye düşünüyorum (eğer düzenli adet görüyorsanız). bebeğin dönmesi son dönemde de nadiren olabilir ama genellikle dönmez. Bebeğin biraz iri olması yanıltıcı olabilir diye düşünüyorum ama bir haftalık bir izinden de kimseye zarar gelmez.

Soru: Ben laparoskopi oldum endometriozis odaklarım yakıldı 3 ay önce.3 aydır zoladex aylık depo yapılıyordu bitti artık tedaviye doktorumla karar vereceğiz. Eşimin de spermlerinde hareketsizlik var. Siz neyi önerirsiniz. En son iğneyi yaptıralı 50 gün oldu ne zaman yumurtlama olur. daha adet olmadım?
Cevap: Spermlerin durumu karar verdirtici olacak. eğer ağır bir problem varsa hiç beklemeden tüp bebek, eğer problem hafifse vakit kaybetmeden aşılama.

Soru: Eşim daha önce anomali bir gebelik (Myolemeningosel) geçirdiğinden iki aydır folbiol ve kemik haplarını günlük birer adet kullanıyor. Bunu ne kadar süre ile kullanacağız gebelik gecikirse de devam edecek miyiz?
Cevap: Gebelik beklediğiniz sürece kullanmayı bırakmamanızda fayda var, bu bir vitamin olduğu için zararı yok

Soru: Şubat ayında tüp bebek denedik olmadı, Mart ayında sağ tarafımda iltihaptan dolayı apse oldu ve laparoskopi ile tüpün içi temizlendi ama alınmadı, Apandist alındı ikinci  tüp bebekte laparoskopi yapılmasının olumsuz bir etkisi olabilir mi ? birde ikinci mikroya ne zaman başlamam uygundur?
Cevap: Tüpünüz keşke alınmış olsaydı. tekrar içerisinde sıvı birikmesi tüp bebekte şansınızı azaltır. USG ile kontrolü gerekir.

Soru: Embriyoların beşinci günü verildiği zaman tutunma şansının daha çok arttığını geçen gün sizin hastanenizin konferansında dinledim. Doğrumu? Bu şekilde verilen arkadaşlarımın çoğunun tuttu?
Cevap: Aslında eğer tutunma şansları arasında bariz bir fark olsaydı hepsini 5. gün verirdik. 5. gün vermenin en büyük avantajı 3. günden sonra yaşayacak olanları da seçme şansını yakalamaktır. Dolayısıyla çoğu gebeliğin önüne geçmek mümkün olur.

Soru: Ben 1 kez mikro ile gebe kaldım 2. denememde daha önce gebelik yaşamış olmam başarıyı olumlu etkiler mi birde ben İzmit te yaşıyorum tüp bebek tedavim İstanbul da olacak yumurta takibi şehir dışında yaşayan aileler için nasıl yapılıyor?
Cevap: Evet daha önceki gebeliğiniz elbette ki olumlu etkiler, ayrıca işi bilen bir doktor yumurta toplama gününe kadar sizi takip edebilir.

Soru: Aşılama yapılması için sperm miktarının minimum kaç seviyesinde olması gerekir?
Cevap: Yıkama sonrasında en az 1 milyon sayı ve ileri hareketli spermlerin de %50 oranında olması gerekir.

Soru: Histeroskopi ile laproskopinin farkı nedir birde primelle  cyle ilacı ne işe yarıyor bana yapışıklık için vermişlerdi?
Cevap: Premelle cycle karın içerisindeki yapışıklıkları önlemez, sadece adetinizi düzenler. rahim içerisindeki yapışıklıkları önleyebilir.

Soru: Rahimde bir aylık hamileymiş gibi genişlik var. Gebeliğe engel midir? Ne önerirsiniz?
Cevap: Eğer bu genişlik dediğiniz şey myom nedeniyleyse önemli olabilir, miyom yok ise önemi yok.

Soru: Ben İsviçre de yaşıyorum 3 negatif mikro  denememiz var 4,denemek istiyorum Doktor  okeylemiyor ilk mikroda 1 son ikisinde 2 embriyo elde ettik oda B kalite diyor şansın %1 %1 bırakırsak spontonda kalabilirsin diyor yaşım 37?Eğer ilaçlar bu kadar az karşılık veriyorsalar gerçek den tekrarlamamalı mıyım?
Cevap: Tüp bebekte değişik tedavi yöntemleri var, daha fazla sayıda elde etmesek de az ama kaliteli yumurta ve embriyo elde etme yöntemleri kullanılabilir. bu şekilde gebelik oranları hiç fena değil.

Soru: Kanda genetik test yaptırdık benimki normal eşiminki de normal denildi ancak eşiminki de not düşülmüş 16 qh+, 15pst+ bir sorunla karşılaşabilir miyiz?
Cevap: Bu dediğiniz bir varyasyondur, sorun oluşturmaz. ama genelde bir genetik uzmanıyla görüşmekte fayda var.

Soru: Bana 2 gününce polikistik over sendromu tanısı kondu. tedavi edilebilir bir rahatsızlık mı? yumurtlamayı tetikleyici ilaçlar ne oranda sonuç sağlıya bilir?
Cevap: Elbette tedavi edilebilir bir problem. yumurtlamayı tetikleyici ilaçlar %70 – 80 başarı sağlar. gebelik oluşma şansı %40. bu bahsettiğim oranlar hap kullanımına ait oranlardır.

Soru: 25 haftalık hamileyim. Son kontrolde bebeğin kafa yapısına göre ölçüm yapıldığında 1-2 hafta geri çıkıyor bebek. Uyluk kemiğinde de 1 hafta geri çıkıyor. Bunun anlamı nedir? endişe ediyorum. Son 2 kontrole kadar hep gelişme SAT ile uyumlu çıkıyordu?
Cevap: Önemli olan bu geriliğin artarak devam edip etmediğidir. 15 günde bir kontrole gitmenizi öneririm.

Soru: Testler ve folikül ve hsg çekildi her şey normal çıktı sadece ilk dr polip olduğunu bunu almamızı söyledi hsg çeken doktor ise böyle bir şeyin engel olmadığını kendiliğin olur dedi 1 senedir bekliyorum olan bir şey yok şimdi ne yapmam gereken nedir?
Cevap: O zaman açıklanamayan kısırlık tanısıyla aşılama yöntemine başlamanızda fayda var.

Soru: Histereskopi yumurtlama döneminde yapılabilir mi?
Cevap: Histeroskopi her zaman yapılabilir ama ideali adet bitiminde yapılmasıdır.

Soru: Benim yumurtlama  çatlama dönemim kanamalı oluyor taki ikinci adetime kadar az sürekli oluyor bu normal mi engellenemez mi?
Cevap: Bazı hanımlarda bu olabilir. ancak kanama miktarı fazla ise embriyoların rahim içine tutunmasını engelleyebilir. O yüzden progesteron desteği yapılmasında fayda var. bu kanamanızı kesebilir.

Soru: Yumurtalarım gelişiyor ama çatlamıyor kist oluşuyor. Bu bir hormon problemi. Sürekli çaresi yok mu. 3 yıldır ara ara ameliyat ve doğum kontrol kullanmak zorunda kalıyorum
Cevap: Yumurtlama olduktan sonra hemen, progesterona başlamanız gerekir.

Soru: Hsg sonrası kist oluşa bilir mi? Bende 5 cm lik  sol over  kisti oluştu bunu gebeliğe ve ya aşılamaya etkisi var mıdır?
Cevap:  Nadiren böyle bir problem olabilir, beklemekte yada doğum kontrol hapı kullanmakta fayda var.

Soru: Tüp bebeğe reglinin kaçıncı günü başlanır daha sonraki günlerde olmaz mı herhangi bir gün yani
Cevap: 2. yada 3. günü başlıyoruz.

Soru: 2 senedir ilaç alıyorum doktor beklemek gerektiğini söyledi şu anda normale döndü ama ben çok korkuyorum tekrar OHSS oluşması beni telaşlandırıyor çünkü çok acı çektim bana yol gösterir misiniz?
Cevap: İnfertilite tedavisi hipotiroidi tedavisi ile aynı anda birlikte uygulanabilir. sadece hipotiroidi yüzünden beklememenizi öneririm.

…..

Tüp bebek tedavileri ile ilgili bu linkten bütün soru ve cevapları görebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavileri hasta soruları ve doktor cevapları

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ