lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek olurken dikkat etmeniz gerekenler

Tüp bebek olurken dikkat etmeniz gerekenler

Tüp bebek olurken dikkat etmeniz gerekenler

Tüp bebek olurken dikkat etmeniz gerekenler  (dikkatle okumanızı öneririz.)
(Tecrübelerden derlenmiş degerlendirilmelerdir ,hangisi size uyar siz gözlemleyin, ilk önce doktorunuzun direktiflerini dikkate alın)

 1. Mikroenjeksiyon veya tüp bebek tedavisindeki en önemli ip ucu kendi kendinizi şımartmaktır. Çok stresli bir tedaviye başlıyorsunuz , bunu yenmek için size yararı dokunabilecek her şeyi yapabilirsiniz.
 2. Tüp bebek Tedavisinde kullanacağınız ilaçlar konusunda nerede ve ne zaman alacağınıza önceden karar verin ve olası haberleşme bilgilerini temin edin. Bu bilgiler özellikle döllenme ve gebelik testi gibi önemli günlerde çok önemli olabilir
 3. Bu stresli ve zor günlerde her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir. Yanınızda eşinizi veya sizi iyi dinleyecek ,moralinizi bozmayacak en yakın arkadaşınızı bulundurmak faydalı olur
 4. Tüp bebek Transferinden önce bile istirahat çok önemlidir . Yumurtaların gelişimi için büyük bir enerji ve çaba gerektiğini düşünerek dinlenmeyi ihmal etmeyin
 5. Sizi tüp bebek tedavisi yapan ekip hakkında bilgi edinin ki farklı bir hasta olduğunuz fark edilsin .
 6. Tüp bebek merkezinde bir veya iki arkadaş edinin , faydalı olabilir
 7. Randevularınız da yanınızda kitap yada vakit geçirecek herhangi bir şey bulundurun , belki bir süre beklemek zorunda kalabilirsiniz.
 8. Asıl embriyo transferinden önce , sanal transfer yapıp yapmadıklarına dikkat edin . Zira bu bir oyun değildir , rahminizin derinliğini dolayısıyla gerçek embriyoyu nereye koyacaklarını bilmek için bu işlem gerekli ve önemlidir.
 9. Daha rahat olmak için , yada bu işlemler esnasında kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilecek ne varsa onu yapabilirsiniz (şekerleme , arkalık , yastık , sevdiğiniz yiyecekler ,kısaca kendinize iyi bakın)
 10. Tavsiye etmiyoruz , cok az alkol yumurta gelişimini olumsuz etkilemeyebilir , ama çok az kahve yumurta gelişimini olumsuz etkileyebilir . Kahveden kesinlikle uzak durun.
 11. Son gelişmeleri içeren , kısırlık ile ilgili bir kitap satın alın , gelişmeleri izleyin ve tüp bebek  ,mikroenjeksiyonla ilgili önceden bilgi edinin. Her gün yeni bir gelişme olduğunu unutmayın.
 12. İşlemler hakkında , doktorunuza sürekli sorular sorun, sayılar neyi ifade ediyor öğrenin. E2 ve döllenme rapor v.s. sonuçlarının bir fotokopisini alın kendi dosyanızda saklayın.
 13. Ne kadar çok şey bilirseniz ,sizinle o kadar çok ilgilenip ,daha çok paylaşacaklardır. Size zaman ayıracaklardır.
 14. Sizinle aynı konumda olan (faktör, dönem v.s.) bir tüp bebek hastası ile tanışın ve hikayelerinizi paylaşın , bu size rahatlık sağlayabilir.
 15. Gebelik testi öncesi günleri için esnek ve hafif bir program yapın ve uygulayın
 16. Tedavide ,doğum öncesi vitamini almaya başlayın, en azından üç ay öncesinden başlayarak günlük 400 mcg folik asid almaya başlayabilirsiniz ,bu miktar uzmanların gebelik sırasında önerdikleri 800 mcg lik miktara bakılarak uygun oldugu düşünülebilir.
 17. Bazı merkezler aşırı uyarılmadan korunmak için ,yüksek protein , düşük tuz potasyum ihtiva eden diyetin faydalı olacağına inanıyorlar .(aşırı uyarılma kaçınılması gereken bir durumdur)
 18. Tüp bebek Tedavisi  sırasında aldığınız ilaçlardan dolayı biraz kilo alabilirsiniz ve şişkinlik olabilir, gebe kaldığınız zaman bu durumun hiç bir önemi kalmayacaktır.
 19. Yumurtaların uyarılması sonucunda ,bazı hanımlar kendilerini çok rahatsız hissedebilirler ve acı duyabilirler, foliküllerin gelişimini olumsuz bilinemeyebileceğinden ,dar giysiler giymeyin aksine geniş elbise giyinin faydası olacaktır.
 20. Tüp bebek Tedavisi sırasında ilaçlar ve diğer uyarma işlemleri kabızlığa yol açabilir. Yumurta toplanma gününe yaklaşırken bunun için önlem alın
 21. Eşinizle onun rolü hakkında konuşmayınız , zira bu tartışma onu aşırı strese sokup probleminizin çözümünü daha da zorlaştırabilir
 22. Eğer bu sizin ilk tüp bebek yada mikroenjeksiyon denemenizse , özelliklede kaliteli embriyolarınız oluştuysa, transfer edilecek embriyo yada blastokist sayısı için muhafazakar olun (bir fazla transfer isteyin).cünkü daha sonra döllenebilme sorunu yolunuzda engel teşkil edebilir.
 23. Eger birden fazla tüp bebek  tedavisi başarısızlığı yaşadıysanız , kaliteli embriyo özelliklede doktorunuz protokol değişikliği yapmayı düşünmüyorsa , siz düşünün doktorunuzu ve tedavi merkezinizi değiştirmeyi.
 24. Şunu hiç unutmayın; hiç bir deneme birbirinin aynısı degildir. Aynı merkezde, aynı protokol uygulansa bile sonuçlar birbirinin aynısı olmayabilir.(yumurta ,embriyo sayısı kalitesi v.s.) Bu durum sizi endişelendirmesin.
 25. Bazı merkezlerde başarı şansını artırmak için embriyo reddini önleyen bazı ilaçlar kullanıyorlar , bunun sizin merkezinizde kullanıp kullanılmadıgını araştırın.
 26. Daima hemşirenizin talimatlarını , onu iyi anladıgınızı teyid etmek için tekrar edin . E2 degerlerinizi öğrenin , yanlış bir şey yada açık olmayan bir konu varsa hemen açıklama isteyi. (emir tekrarı yapın)
 27. Uyarılmadan önce , eşinizle , kaç tane embriyo veya blastokist transfer ettirmeyi planladığınızı tartışın ve kararlaştırın. Eğer iyi kalite ve çok sayıda embriyonuz kaldıysa dondurtmayı düşünün.
 28. Progesteron uygulaması için bir kaç alternatif mevcuttur. Dolayısıyla iğne olmaktan kurtulabilirsiniz (maalesef sadece progesteron ilacının alımında)
 29. Bazı merkezlerde progesteronun vajinadan alınmasının daha etkili olduğunu düşünmektedirler ve öyle alınmasını önerirler.
 30. Tüp bebek Merkeziniz izin veriyorsa, progesteronu ağızdan da alabilirsiniz
 31. Denemelerinizden sonraki adet döneminizde, kanamanız olsa bile hala gebe olabileceginizi unutmayınız. Protesteron destegini, kanda gebelik testi yaptırıp emin olmadan kesmeyiniz.
 32. İlaçlarınızı zamanında alın. Özellikle çatlatma iğnenizi doktorunuzun size söyledigi zamanda dakik vurdurun.
 33. İlaçlarınızı serin bir yerde saklayınız , ilaçlarınızın son kullanma tarihlerine dikkat ediniz.
 34. Baskılayıcı cilt altı iğne enjektörünüzün kaç ünitelik olduguna dikkat edin , söylenilen doz da ilaçın dogru miktar olup olmadıgını hemşireye teyid ettirin.
 35. Kısa mesafeli ve süreli gezi ziyaret tüp bebek tedavi stresinizi azlatabilir.bol bol gezin dinlenin. (transferden sonra degil)
 36. Oturduğunuz şehir dışında tedavi görüyorsanız yanınıza geniş elbiseler alın ve buzdolabısı olan bir konaklama yeri seçin.
 37. Kendinizi belirsizliklerden uzak tutun , karamsar olmayın.
 38. Sosyal kontaktlarınızı minimuma indirin.
 39. Kendi kendinizle ve eşinizle biribirinize odaklaştıgınız kenetlendiginiz bir zamanda tedaviye başlayın.
 40. Pozitif düşünün , relax olun
 41. Karamsarlık durumlarında , başarı ithimallerinizi gözden geçirin, ruhsal iniş çıkışlarda ya nötr kalmaya yada umutlu olmaya devam edin.
 42. Stresi yenmenizde hangisi size yardım edecekse onu yapabilirsiniz : relax,derin nefes alma , yoga,meditasyon gibi.
 43. Yumurta toplama öncesi ve sonrası birer gün işe gitmeyiniz (çalışıyosanız) . Ağrınız olabilir , dinlenin
 44. Kişiden kişiye ağrının şiddeti değişebilir . Bazı hanımlar az ağrı hissetkilerini söylemelerine rağmen bazılarıda çok hissettiklerini söylemektedirler. Her iki durumda kendinizi alıştırın.
 45. Yumurta toplama günü yanınıza birini mutlaka bulundurun. Narkozun etkisi ile ayık olmayabilirsiniz ve size doktorunuz tarafından söylenen yapmanız gereken şeyleri daha sonra hatırlamayabilirsiniz.
 46. Birşeyleri hatırlayamıyorsanız endişe etmeyin . Yatıştırıcı ilaçların etkisi geçince eski normal durumunuza döneceksiniz.
 47. Bazı hanımlar, toplama esnasında kullanılan bazı yatıştırıcıların karabasana sebep olduklarını beyan etmişlerdir
 48. Yumurta toplamadan sonra sıcak bir ped karın bölgenizdeki ağrıların azalmasına yardımcı olabilir.
 49. Bulantı ve kusma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz . Endişe etmeyin
 50. Yumurta toplama ve transferden sonra sizi eve araba ile götürecek birini bulundurun (eşinizin olması tercih edilir)
 51. Herhangi bir şeye allerjiniz varsa bunu doktorunuza söyleyin, tedbir almalarını isteyin.
 52. Bazı merkezler, embriyoların kokulara karşı zayıf reaksiyon göstermeleri sebebiyle , toplama ve transfer günleri sabun , parfüm şampuan gibi şeylerin kullanılmamalarını önermektedirler.
 53. Toplama ve transfer günü tırnak cilası kullanmayın.
 54. Her bir folikülün mutlaka bir yumurta içerdiğini düşünmeyin. Bazı foliküller boş çıkabilir bu sizi endişelendirmesin.
 55. Yumurta toplama işleminden 1-2 gün sonra dayanılmaz şiddetli ağrılarınız olursa bu durumu vakit gecirmeden merkeze bildirin.
 56. Transferden sonra yatmak zor ve sıkıcı olabilir , yanınızda yastık bulundurun , sizi oyalayacak bir şeyler temin edin.
 57. Bir çok merkez , hastanede uzun süre dinlenmenin başarı oranını artırdığını düşünmemektedir. Ama siz öyle gerekli hissediyorsanız dinlenebilirsiniz.
 58. Transferden sonra yüzme , spor yük kaldırma gibi aktiviteler de bulunmayınız.
 59. Transferden sonra orgazm olmayın, cinsel ilişki de bulunmayın.
 60. Toplamadan sonra , bulantınız yoksa su , meyve suyu, bisküvi çok az miktarda poğaça v.s. gibi hafif yiyecekler yiyip içebilirsiniz.
 61. Bir kaç saat sonra doktorunuz tarafından aksine birşey söylenmediyse normal diyetinize dönerek istediğiniz her türlü yemeği yiyebilirsiniz.
 62. Yumurta toplamadan sonra alkollü, asitli içecekler ve sigara kesinlikle kullanmayınız.
 63. Yumurta toplamadan sonra başınız dönebileceği için yataktan kalkmadan önce bacaklarınızı yatağın kenarından aşağıya uzatarak 3-4 dakika kadar oturun , daha sonra ayağa kalkın.
 64. Doktorunuz aksi bir şey söylemediyse ağrı kesici kullanmayınız.
 65. Yumurta toplamadan sonra 1-2 gün süreyle adet ağrılarına benzer bel ve kasık ağrısı, vajinal damla damla kanama olabilir. Yumurta toplama işlemi hazneden ve iğne aracılığıyla yapıldığı için az miktarda ağrı ve/veya kanama olması doğaldır.
 66. Eğer ağrı şiddetli ve sürekli oluyorsa yada kanama miktarı fazla ise bulantı kusma başlar ise ve 38 dereceyi geçen ateş olursa merkezinizle hemen temas kurun.
 67. Toplamadan sonra istediğiniz zaman banyo yapabilirsiniz.
 68. Şehir dışına tedavi için gitmiş çiftler , transferden sonra 1-2 gün tedavi gördükleri şehirde kaldıktan sonra evlerine dönmelerinin iyi olacağı önerilmektedir.
 69. Transferden sonra gebelik testinin olacağı güne kadar devamlı yatakda kalmanız gerekmez.
 70. Yine transferden sonra 1-2 gün süreyle adet ağrısına benzer bel ve kasık ağrısı , az miktarda vajinal kanama olabilir.
 71. Kullandığınız ilaçlara bağlı olarak yumurtalıkların aşırı uyarılması bu tedaviler sırasında belli oranda görülebilir. Belirtileri nefes almada zorluk , karında şişlik ve ağrı , bulantı kusmadır ve şikayetler genellikle transfer işleminden bir kaç gün sonra başlamaktadır. Böyle bir riskin gerçekleşip gerçekleşmiyecegini işlemleriniz sırasında doktorunuzla konuşun. Ve bu tür şikayetiniz olursa merkezinize derhal haber verin.
 72. Transfer tarihin den 12 gün sonra gebelik (beta hch ) testi yaptırın.
 73. Adet kanamanız başlasa dahi günü geldiğinde mutlaka gebelik testi yaptırın zira bu kanama , dış gebelik yada erken bir düşüge bağlıda olabilir.
 74. Sperm sorunu olanlar (beyler) için , dar pantolon ve iç çamaşırı giymemeleri ,çok oturarak iş yapmamaları , çok araba kullanmamaları, ayak ayak üstüne atarak oturmamaları , sıcak suyla banyo yapmamaları önerilmektedir.
 75. Eşiniz yaklaşık 40 gün sürecek yoğun ve stresli bir tedavi programına girmektedir . 100 e yakın iğne vurulacak . Size düşen görevin ne olduğunu yazmıyorum siz biliyorsunuz zaten.

 

 

 

Bizi Facebook tan ve instagramdan  da takip edebilirsiniz.

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

 

Tüp bebek tedavisinde yumurta kalitesi

Yumurta rezervi azlığında tüp bebek tedavisi nasıl yapılıyor?

Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer?

Yeniden tüp bebek tedavisine kim karar vermeli?

Tüp bebek tedavisinde boş yumurtanın sebepleri.

 

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
BİR YORUM YAZ