lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi sekizinci aşama : Gebelik testi ve takip

Tüp bebek tedavisi sekizinci aşama : Gebelik testi ve takip

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden dokuz ile on iki gün sonra gebelik testi yapılır. Bu test ile progesteron seviyeleri kontrol edilir. Genellikle merkezlerde hem idrardan hem de kandan örnek alınarak  laboratuvarda test edilir. Bu test bir kaç gün tekrarlanabilir. Değerler 10’un üzerinde hatta 50, 100 veya daha yüksek olması gereklidir.

Eğer test pozitif ise bir birkaç hafta boyunca progesteron takviyesi almaya devam etmek gerekebilir. Doktorunuz ayrıca gebeliğinizi  izleyerek düşük veya dış gebelik riski olup olmadığını kontrol etmek için zaman zaman kan  tahlili alıp ve ultrason ile takip edecektir.

Tüp bebek tedavisi sırasında, düşük  riski 35 yaş altı kadınlarda % 15 kadardır 40 yaş üstü kadınlarda  % 25  ,42 yaşından sonra  % 35 e kadar çıkar.

Doktorunuz ayrıca  tüp bebek tedavinizin çoğul gebelik oluşturup oluşturmadığını izleyecek. Çoğul gebelik durumu oluşur ise  ve  ikiden fazla oluşursa ,sizin için yaşa bağlı hayati risk taşıyorsa doktorunuz ile fetus sayısını azaltma seçeneğini konuşma gündeme gelebilir. Bu bazen sağlıklı ve başarılı gebeliği sürdürme ve bebeğinizin yaşama şansını artırmak için yapılabilir..

Eğer Tüp Bebek Tedavisi başarısız ise

Gebelik testiniz tüp bebek tedavisi transferi sonrası 12 ila 14.cü günde hala negatif ise, doktorunuz progesteron alımınızı durdurmak isteyecektir, Bir sonraki  aşamada neler yapılacağı konusunda siz, eşiniz ve doktorunuz birlikte karar vereceksiniz.

Tüp bebek tedavisinin başarısız olması  hem hasta için hemde doktor için kolay  değildir. Her iki tarata başarısızlığı yaşarlar. Bir sonraki tedavinize başarısızlık korkusu ile başlamak zordur. Ama bu konuda  sabırla devam edip başarılı olan bir çok hasta da vardır. Bu ikisini de aklınızda tutarak tedavinize devam etmenizi öneririz.

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ