lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Blastokist transferlerinde iyi olan embiryolar gelişimlerine devam ederler ve hamileliği oluştururlar

Blastokist transferlerinde iyi olan embiryolar gelişimlerine devam ederler ve hamileliği oluştururlar

Blastokist transferleri ile ilgili bilgileri Dr.Enver Kurt’tan aldık.

 

İlk tüp bebek gebeliği blastokist transferi ile elde edilmiştir. Embryo gelişim sürecinin 5-6. günlerinde blastokist evresine ulaşılmaktadır. Bir blastokist yaklaşık 120 hücre içermektedir. Blastokist transferi ile implatasyon şansı daha yüksektir. Çünkü bir çeşit embryo seleksiyonu söz konusudur, yani iyi olan embryolar gelişimlerine devam etmektedir. Fakat embryoloji laboratuarlarında kullanılan klasik kültür mediumları denilen embryoların içerisinde takip edildiği ortamlarda blastokist gelişme olasılığı %20’lerde iken, embryoların gelişim süreçlerine göre bu kültür ortamlarının değiştirildiği sekansiyel kültür mediumlarında bu olasılık yükselmektedir. Fakat bu imkanlarla bile hastaların %40’ı blastokist evresine ulaşamamaktadır.
Blastokist transferi ile yüksek implantasyon şansı 5. günde blastokist evresine gelemeyen embryoların gebelik oluşturma potansiyellerinin düşük olduğu, blastokist evresine ulaşanların ise %50 olasılıkla implante olduğu bilgisine dayanmaktadır. Blastokistlerin neden %50’si implante olamamaktadır denilirse muhtemelen kromozomal anomalili bir embryo söz konusudur ya da endometrium reseptivitesinde sorun vardır.

Blastokist transferi yumurta toplama işleminden 5-6 gün sonra yapılmaktadır. Çoğul gebeliği önlemek için 1 ya da 2 blastokistin transferi önerilmektedir ve kalan fazla blastokistler dondurulabilir.

Blastokist transferi kimlere önerilir?

– Daha önce tekrar eden denemelerde iyi kalitede klivaj evresinde embryoların verilmesine rağmen gebeliğin oluşmadığı çiftlere
– Çoğul gebelik istemeyen çiftlere (tek blastokist transferi)
– Kalan embryolarının dondurulmasını istemeyen çiftlere

Blastokist transferinin dezavantajları nelerdir?

– Hastaların %40’ında transfer edilecek blastokist gelişmeyebilir
– Beşinci günde embryoların dondurulması klivaj döneminde dondurulması kadar iyi sonuçlar vermeyebilir
– Laboratuar ortamında blastokist evresine gelemeyen embryoların %10’u 2. ya da 3. günde rahime verilmiş olsa idi gelişimlerine devam edebilirlerdi.

 

 

Dr.Enver Kurt

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ