lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek tedavisinde dördüncü aşama Yumurtaların Toplanması

Tüp Bebek tedavisinde dördüncü aşama Yumurtaların Toplanması

Yumurta çatlatma iğnenizden yaklaşık 34-36 saat sonra yumurta toplama olayı gerçekleşecek. Yumurtaların toplanması konusunda bir kadın doğal olarak heyecanlı ve gergin olur. Bu son derece doğaldır ama bir çok kadında bu işlem ağrısız ve sorunsuz geçer.

Tüp bebek merkezi anestezi uzmanı işleminizin ağrısız ve rahat geçmesi için damardan hafif bir sakinleştirici ilaç verecektir. Bu iğne aracılığı ile sizde  hafif bir “uyku” hali oluşacak ve gerginliğiniz azalacaktır. Bu işlem sırasında kullanılan anestezi genel anestezi ile aynı değildir. Yan etkileri ve komplikasyonları yok denecek kadar azdır.
Sakinleştirici ilaçlar da etkilerini gösterdikten sonra doktorunuz yumurtalıklarınıza ulaşmak için vajinanın arka duvarından trans vajinal ultrason kullanacak,bir iğne ile yumurtalarınıza ulaşacaktır.Daha sonra bir iğne ile foliküldeki sıvı ve  yumurta (oosit) hafifçe emilerek alınır. Folikül başına bir yumurta (oosit) vardır. Bu yumurtalar alındıktan sonra döllenme işlemine sokulmak için  tüp bebek merkezinin Embriyoloji laboratuvarına transfer edilecektir.

Alınan yumurta sayısı kadının yaşına ve verilen ilaçların etkisine göre değişiklikler gösterir  ancak ultrasonla daha önce bakıldığında genellikle önceden kaç tane yumurta toplanacağı tahmin edilebilir. Yumurta toplama işleminden sonra, hastanın iyi olduğundan emin olmak için bir saat merkezde dinlenir halde tutulması gerekir. Yumurta toplandıktan sonra hafif lekelenme, alt karın bölgesinde kramp ve gaz sancısı birkaç gün boyunca devam edebilir. Bu yumurta toplama işleminin genel etkileridir. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman korkulup panik yapılmaması gerekir.

 Tüp bebek tedavilerinde ilk aşama İlk gün

Tüp Bebek tedavilerinde ikinci aşama yumurtaların uyarılması ve geliştirilmesi

Tüp Bebek tedavilerinde üçüncü aşama Yumurta Çatlatma

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
BİR YORUM YAZ