lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Yeniden tüp bebek tedavisine kim karar vermeli?

Yeniden tüp bebek tedavisine kim karar vermeli?

Yeniden tüp bebek tedavisine kim karar vermeli? Yeniden tüp bebek tedavisine kim karar vermeli , hasta mı karar vermeli doktor mu önermeli?
Bu soruyu Bursa Acıbadem Tüp bebek Merkezi Başkanı Prof. Dr.Şahin Zeteroğlu cevapladı;

Şahin Bey ; Yeniden tüp bebek tedavisine kim karar vermeli? hastamı karar vermeli doktor mu önermeli?

Bunda kara verilmesi gereken nokta tüp bebek tedavisi uygulandı başarısız bir sonuç alındı tekrar ne zaman tüp bebek tedavisine başlayalım .? Aslında burada tamamen bireysel değerlendirme önemli yani  şablon çıkartmaktan ziyade gelen hastaların bayın ve bayanın değerlendirip özelliklerine göre karar verilmesi gerekiyor. Tüp bebek tedavilerinde eğer hastalar olumlu ve kriterleri de uyuyorsa bazen başarısız uygulamaların ardından kendiliğinden kendi kendilerine gebelik şansının arttığını görüyoruz bu şekilde gebe kalanda oldukça iyi sayıda hastamız var.  O yüzden tedavileri iyi geçmiş hastanın yaşı uygun sperm ve yumurta açısından ciddi bir sorun görmediğimiz hastalarda en azından belirli bir süre morallerini bozmadan beklemelerini öneriyoruz. Bu geçen zaman içerisinde elde ettiğimi iyi gebelik oranları da var .Ama embriyolara yönelik olarak eğer bir problemle karşılaşmışsak veya rahim duvarı ile ilgili bir problem görmüşsek en azından bunların düzeltildikten sonra tedaviye alınmasını yeğlıyoruz.

Sorunun direk cevabı aslında bunlar bir şablon etmekten ziyade  hastanın özelliklerine göre karar vermek olmalı . Genellikle  biz tabiî ki tıbbi parametreleri biz hastaya teklif ediyoruz şu dönemde tedaviye başlamanızı uygun görüyoruz. Ama hastayla beraber karar  veriyoruz.

Bazen de tabi yaş faktörü çok önemli olabiliyor. Eğer 35 yaşın üzerindeyse hasta ve özellikle yumurta rezervi düşüyorsa bu hastalarda çok beklemeyi arzu etmiyoruz. Veya sperm sayısı çok düşük  ,hareketi çok düşük, morfolojisi çok düşük olan  hastalarda da beklemeyi arzu etmiyoruz. Onun dışında makul bir süre  ki bu iki ila  altı ay arasında bir süre olabilir. gebelik olmadığı takdirde tekrar tüp bebek tedavisine geçmelerini uygun görüyoruz.

Teşekkür ederim
Aliye Sibel Tuzcu

Bu videoyu Youtube da da izleyebilirsiniz.  

 

 


Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları  da incelediler ;

Tekrarlayan Negatif Tüp Bebek Tedavilerinde Başarı Nasıl Elde Edilir?

Tekrarlayan Negatif Tüp Bebek Tedavilerinde Yapılması Gereken İncelemeler

Tekrarlayan Negatif Tüp Bebek Tedavileri Neden Olur?

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığında Başarının Formülü

Tüp bebek başarısız olunca ne yapmalı?

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ