lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisinde boş yumurtanın sebepleri.

Tüp bebek tedavisinde boş yumurtanın sebepleri.

Tüp bebek tedavisinde boş yumurtanın sebepleri.
Tüp bebek tedavileri boş folikül tedavi sonuçları olumsuz olan hastalar için dipsiz bir kuyu. Sürekli nedenler araştırılıyor ve bu tedavilerle ilgili aslında bin bir soru var. Tabi biz de hasta tarafı olarak sürekli sorularımızı uzmanlara yöneltip kendi  cevaplarımızı arıyoruz. Umarız bir nebze olsun sorunlarına çare arayan dostlarımıza gerekli bilgileri veriyoruzdur.

Tüp bebek tedavilerinde boş yumurta neden çıkar sorumuzu  Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç.Dr.Turgut Aydın cevapladı.;

Turgut Bey; Bazen tüp bebek tedavilerinde yumurta boş çıkıyor bunun sebepleri nelerdir.?
Aslında boş yumurta değil de yumurta gelmemesi ya da boş yumurta yada çatlaması desek daha iyi olur. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi özellikle erken menapoza girmek üzere olan hastalarda folikülün erken luteiz olmasında yani çatlamasından kaynaklanır Çünkü u hastalarda normalde biz 18-19 mm deyken çatlatma iğnesi yaparken o hastalarda bazen 13 -14-15 mm de çatlama olabilir. Ya da ikinci bir ihtimal bu hastalarda gelişen yumurtanın DNA sı o kadar bozuk olabilir ki tamamen alest olabilir ,özelliğini kaybedebilir. Bunun için çıkartamayabiliriz. Bu bir yani özellikle düşük olan rezervli hastalarda bu sebeplerden dolayı hasta çatlama yada işte yumurta çıkmayabilir.

İkinci hasta grubu özelikle biz bazen hastanın dozları ile oynayabiliriz ya da hasta çatlatma iğnesi  yapmamış olabilir.
Diyelim hastada 10 tane 15 tane folikül var mutlaka bundan bir tanesi iki tanesi çatlasa bile diğerlerinin gelmesini bekleriz Bu tür durumlarda diyelim ki gelmedi hastaya tekrar sorarız “ Siz ne zaman yaptınız çatlatma iğnesini? “ Hasta bazen benim bir iki defa başıma geldi meğerse hasta 36 saat önce yapacakken bir önceki gece yaptırdım diyor o zaman işleme ara verip yarın toplayabilirsiniz bu hastanın yumurtalarını . Ama gene de bu esnada bunu teyid etmek için hastanın kanında HCG hormonuna bakmak lazım çünkü çatlatma iğnesi beta HCG  içerir.

Tüp bebek tedavisinde boş yumurta boş folikülün  diğer bir sebebi

Diğer bir ihtimal özellikle polikistikoverli hastalarda hastada aşırı yumurta çıktığında bazen biz doğru düşünmeye yada bir takım panik halinde başka şeyler yapmaya  başlarız.Halbuki hastanın başka bir şekilde direk yumurta çatlayıp onları toplamak yerine işte  200 ünite veriyorsak 150 ünite 100 üniteye hatta ilaçsız günler geçirmeye çalışırız.Bu durumlarda bazı hastalarda bazı hastaların yumurtaları alest (editörün notu :alest olmak yumurtanın ziyan olması anlamında kullanılıyor) oluyor mesela; diyelim ki 200-250 olan östrojen birden 50 ye düşmüş olabilir ve biz bunu fark etmeden aslında  yumurtaların özelliğini kaybettiği için biz yumurta toplayamamış olabiliriz.

Tüp bebek tedavisinde boş yumurta boş folikülün  sebepleri

Bir diğer neden “Boş Folikül Sendromu” diye aslında böyle bir tanımlama yapmaya çalıştığımız  bunlar o kadar güzel gözükür ki folükül  15-20-30 tane ama içinden bir tane yumurta çıkmaz .Bunlarda tamamen yumurta maturasyonu  ( editörün notu :kalitesi, cinsi)  ile alakalı enzimsel problem var  genetik olarak da ne olduğunu bilmiyoruz ama  bu çok çok nadir görülen bir şey ben şimdiye kadar muhtemelen  10.000 tane tüp bebek işlemi yapmışımdır. İki yada 3 defa başıma geldi yani bu çok çok nadirdir ama. %99 aslında günlük uygulamalarda karşılaştığımız işte  düşük over rezervinden ilaçların etkinliğinden ilaç bozukluğundan olmuş olabilir hasta çok güzel ilacını yapmış olabilir ilaç bozuk olabilir. Bir seferde böyle bir şey başıma geldi. Yani hastaya soruyorum daha yeni ilacı yapmış kanda gebelik hormonuna baktık sıfır. Muhtemelen hasta soğuk zincirine uymadığı için  o ilaç özelliğini kaybetmiş olabilir. Bu da yumurtaların boş çıkmasına sebep olabilir.

Teşekkür ederim

Aliye Sibel Tuzcu

 

Tüp bebek tedavisinde boş yumurtanın sebeplerini okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

Tüp Bebek Tedavisinde yumurtalar boş çıkıyorsa tedavisi vardır

Tüp bebek Tedavilerinde Yumurtalıkların Uyarılması

Tüp bebek tedavisinin ikinci aşaması : Yumurtalık uyarılması ve izleme

Tüp bebek tedavisi yumurta toplama işlemi OPU hakkında bilgiler

 

 

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Doç.Dr.Turgut Aydın Formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ