lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Konusunda Doğrular ve Yanlışlar

Tüp Bebek Konusunda Doğrular ve Yanlışlar

Tüp Bebek Konusunda Doğrular ve Yanlışlar

Tüp Bebek Konusunda Doğrular ve Yanlışlar.Çocuk sahibi olma konusunda karar verdiğiniz anda bu durum hakkında bilgi bombardımanına tutulursunuz.Hamile kalmaya yönelik, aileden, arkadaşlardan gelen bilgilerle neye uğradığınızı şaşırırsınız. Bu durum iyi niyetlidir, ancak bu konuda kimse bu konuda uzman değildir.Bilgiler eski ,eksik veya yanlış olabilir. Bu nedenle dikkatli olmalısınız.

Tüp bebek hakkında şehir efsanelerinin yayılması da böyledir. Bilen bilmeyen her şey hakkında  konuşabildiği yanlış bilgiler yayıldıkça yayılır ve bir müddet sonra gerçek sanılır ve düzeltilmesi imkansız hale gelebilir.
Size verebileceğimiz e
n iyi tavsiye, bu konuda neden hamile kalmakta zorlandığınızı söyleyebilecek uzman bir infertilite ( Kısırlık ve tüp bebek ) doktoruna gitmeniz gerektiğidir.

Tüp bebek konusunda bilmeniz gereken bazı konuları burada sıraladık. Bazılarını belki duydunuz ,belkide ilk bazılarını ilk defa duyacaksınız .Ama artık hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğu hakkında bir fikriniz olacak .

Tüp Bebek Konusunda Doğrular ve Yanlışlar

Eğer tüp bebek tedavisi yaptırıyorsanız mutlaka ikiz veya üçüz olur.

Yanlış. 

Başarılı bir tüp bebek tedavisi; çiftin hamilelik sonunda doğmuş sağlıklı bir bebeği kucağına almasıdır. Tüp bebek tedavisindeki yeni teknolojilerle iyi kalitede embriyoların oluşumu sağlanmaya çalışılır ve normalde sadece 1 embriyo rahme aktarılır. Nadir olarak embriyo ikiye bölünür ve tek yumurta ikizi olabilir.

 

Çocuk sahibi olmak için 40’lı yaşlara kadar bekleyebilirsiniz. Çünkü tüp bebekle hamile kalabilirsiniz.

Yanlış. 

Ne yazık ki ki doğurganlık yaşla birlikte azalır. Tüp bebek, 35 yaş üstü kadınlar için hala iyi bir seçenek olsa da, garanti edilmemiş.

Tüp Bebek Konusunda Doğrular ve Yanlışlar; Beslenme şekliniz doğurganlığınızı etkiler.

Doğru.

Başarılı tüp bebek tedavisini garanti süresi sihirli bir diyet ya da mucize yemek olmasa da, beslenmeniz, genel sağlık ve sıhhatiniz de büyük bir rol oynar. Çeşitli yemek, sağlıklı beslenmek, abur cuburdan kaçınmak, doğal olarak çocuk denemelerinizde ve tüp bebek tedavilerinizde hamile kalma olasılığınızın artmakta yardımcı olur. Kadınlar hamile kalmaya yardımcı olmak için günlük olarak folik asit takviyesi almaları ve erkeklerin spermlerini sağlamlaştırmak için E Vitamini, Selenyum ve Çinko almaları gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisi ile hamile kalırsanız, yüksek riskli bir hamilelik geçirirsiniz  .

Yanlış. 

Tüp Bebek Konusunda Doğrular ve Yanlışlar da en çok korkulan konulardan biridir.Tüp bebek ile hamile kalanlar normal  hamile kalanlar gibi sağlıklı hamilelik geçirirler.Bununla birlikte, 40’lı yaşlarında hamile kalma riski yaşa bağlı olarak  biraz zor olabilir.

Tüp bebek için aldığınız ilaçlar yani hormonlar sizi depresif ve mutsuz yapar.

Ara sıra.

Hormonlar ruh halimizi gösterir, ancak etki çok amaçlıdır. Daha fazla sinirlenme veya kesin hassas hissetme olasılığı daha yüksek olabilir. İş veya hayat tarzınızın stresi, bu hassasiyetin derecesini artırabilir.Ancak, bir çok kadın kullanılan hormonların sonucu olarak herhangi bir olumsuz etki hissetmemektedir.

 

Tüp bebek ile gebe kaldıktan sonra, asla tedavisiz hamile kalamazsınız.

Yanlış. 

Doğurganlığı çeşitli farklı faktörler etkiler. Hamile kalmakta zorluk çekmek, anne adayının bir daha kendiliğinden hamile kalmasının mümkün olamayacağı anlamına gelmez. Sonradan kendiliğinden hamile kalan bir çok üyemiz vardır.


Tedavisiz hamile kalırsanız, yeniden doğal olarak hamile kalabilirsiniz.

Bu da Yanlış. 

Doğurganlık karmaşık bir olaydır. Hamile kalmanın zorluğu, açıklanamayan kendiliğinden hamile kalıpda sonradan defalarca tedavi olup anne olamayanlarda olabilir. Bir nedenden dolayı doğurganlık azalmış olabilir. , 

 

Tüp bebekle doğan bebekler sağlıksız oluyormuş.

Yanlış

Tüp bebekle doğan bebeklerle normal doğan bebekler arasında yapılan incelemelerde hiç bir fark bulunamamıştır.

 

Tüp bebek ilaçları kanser yapıyormuş.

Yanlış

Tüp bebek ilaçları hormon olmakla birlikte kanser yapmadığını gösteren bir çok araştırmalar var. Tüp bebek yaptıran kadınlar senelerce takip edilip bu durum inceleniyor.Ailesinde kanser olan vakalarda belki tetikleme olabilir ama bu konuda da belirli belirgin bir bulgu bulunamamıştır

 

Tüp bebek tedavileri konusunda bilmek istediğiniz soruları bize yazın cevaplayalım

Sevgilerimizle.

 

 

Aliye Sibel Tuzcu

Bizi facebook ve instagramdan da takip edebilirsiniz.

 

 

Bu konuyu okuyanlar, bağlantı noktasını belirleyenler;

Tüp bebek portresi anlatılamıyanlar

Yumurta rezervi az tedavisinde tüp bebek tedavisi nasıl yapılıyor?

Tüp bebek tedavisi kaç gün alıyor?

Tüp bebek tedavimizi ailemize ve çevremize söylemeli miyiz?

Yeniden tüp bebek tedavisine kim karar vermeli?

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ