Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Hasta Soru ve Doktor Cevapları -16 –

Tüp Bebek Hasta Soru ve Doktor Cevapları -16 –

Soru:Ben 2 sene önce varikoselden ameliyat oldum, sonrasında bir sene dahilinde netice alamadım tekrar doktora gittiğimde ilaç verdi, ama aradan 2 sene geçmesine rağmen herhangi bir sonuç yok, ameliyattan önce spermlerim oluydu. sonrasında spermler canlandı fakat hareket oranı düşük. sperm sayım normal seviyede, şu an ne yapmam gerektğini ogrenmek istiyorum?
Cevap: Öncelikle sperm tahlil sonuclarini gormem gerek…yapilan hormon testleri varsa onlari da bilmeliyim.

Soru: Yumurtalıklarını kist sarmış, 21 yasında, adet düzensizligi icin gitmislerdi. senin cocugun bu sekilde olmaz, demis acaba tedavi edilirse,
Cevap: Yumurtalik kistlerini muayene ettikten sonra degerlendirmem dogru olur.

Soru: Rahim duvarıyla rahim arasında  myomum var.Şubatta düşük yaptım, dr um düşükten sonra alınması gerektiğini söyledi, 1,14 cm, fakültede bi hocaya gittim gerek yok alınmasına ilaç başlayalım dedi, bir kısmı rahim içinde kalıyor? İlaçlar ufaltıyormuş fakat bırakıldığında tekrar büyüyormuş myom.bu konu hakkında bana yardımcı olur musunuz acaba
Cevap: Sizin ultrasonunuzu görmeden yorum yapmam doğru olmaz. ilaçla tedavi geçici çözüm üretir, sizdeki durumu belirleyip ona gore tedavi seçmeliyiz.

Soru: Endometriozis, myom ve yapışıklıklarda ,acık ameliyatta,Rahimin alınma tüplerin zarar görme alınma gibi durumları varmı?
Cevap: Ameliyatlari Laparaskopik veya Mikrocerrahi prensipleri ile yaptigimizda tubalara mumkun oldugu kadar dokunmuyoruz, yapisikliklarin ayrilmasi bazen zor, bazen gereksiz olabilir.

Soru: Eşim azosperm iki kere tüp denedik ve rapor cıkarttım tekrar deneyeceğiz acaba bu seferki şansımız ne kadar olabilir?
Cevap: 34 yasinda gebelik orani yaklasik %35 civari.

Soru: Rahim kameralı film mi tehlikeli mi?
Cevap: Histeroskopi tehlikeli degildir.

Soru: Yumurta döllenmemesi neden olabilir,spermden mi  yumurtadan mı olabilir? 19 yumurta oluşmuştu sadece iki tanesi iyi dendi onlarda döllenmedi.
Cevap: Döllenme kusuru yumurtadan veya spermden kaynaklanabilir. siddetli erkek infertilitesi durumlarında görebiliyoruz, baska faktorleri de degerlendirmeli.

Soru: Prolaktin ve troidleri seviyesini en iyi ne zaman yaptırırsak sonuç alırız?
Cevap: Prolaktin ve tiroid testleri adetten bağımsız bakılabilir,adet düzensizliği yoksa prolaktin yüksekliğinin önemi yok.

Dr.Tevfik Yoldemir Online Sohbeti

 

..

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bizimle iletişim kurabilir ve daha uygun koşullarda tedavi görebilirsiniz.

 
  •   
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ