lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Stres kısırlıkta ne gibi bir rol oynuyor ?

Stres kısırlıkta ne gibi bir rol oynuyor ?

Beklendiği gibi, başta kısırlık sorununun  kendisi çok stresli olabiliyor.. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak bir kadının hamile kalma yeteneğini etkileyebiliyor. “Başarılı gebelikte stresin rolünü” inceleyen yeni bir çalışma kısırlık sorunu ile uğraşan kadınlarda gebelik oranlarının üçte bir azalma gösterdiğini ortaya çıkardı. Tüp bebek ve kısırlık tedavilerinin çok ağır olduğu düşüncesi bile kadınların çoğunda yüksek derece stres yarattığı gözlemlendi.

Aşırı fiziksel stres de bir kadının hamile kalma yeteneğini azaltabilir. Örneğin çalışmalar haftada en fazla 20km  koşan kadın sporcuların üreme sağlığı potansiyellerinin değiştiğini  gösteriyor. Adet döngüsü anormallikleri yaşamaya başlayabiliyorlar  .Maraton koşma gibi çok yüksek fiziksel düzeyde rekabet kadınlarda  genellikle yumurtlama problemleri ve kısırlık  sorunu oluşturuyor. Bu nedenle çok spor yapan kadınlarda da hamile kalma sorunu daha çok yaşanıyor. Bir ikinci zor vakalarında stres faktörü çok yüksek olduğundan kadın avukatlarda yaşandığı gözlemlenmiş.

Kısırlık sorununu daha fazla ağırlaştırmamak ve  mevcut olan  stresi azaltmak için birçok farklı yol denenebilir. Mesela çalışma saatlerini azaltmak, akupuntur , yoğa veya yeni bir hobi ile uğraşmak gibi stresi azaltıcı şeylerle uğraşmak yani kendine biraz zaman ayırmak da zamanla yeterli olabiliyor. Bu konu hakkında sadece biraz daha bilgili hale gelerek birçok hasta için kısırlık sorununu ile ilgili stresi biraz azaltmak ta mümkün . Doktorlardan ve destek kuruluşlarından  danışmanlık sağlamanın yanı sıra, okumak ve kısırlık problemi hakkında daha eğitimli olmak ,sorunu kontrol altına almak kişiyi psikolojik olarak daha güçlendiriyor  ve hamile kalmasını kolaylaştırabiliyor.

Kısırlık ve tüp bebek konuları ile sorunlarınızı ÇİDER e de  yazarak bu konuda destek alabilirsiniz. www.cocukistiyorum.com
ÇİDER 0541 4551606  – 0216 456 39 75

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr Bülent Tıraş Doktor Danışma Formu ile bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
BİR YORUM YAZ