lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Embriyo dondurmanın avantajları nelerdir.?

Embriyo dondurma tüp bebekte bir çığır açmıştır.Tüp bebeğin kendi mucizesinin dışında embriyo dondurma da  bir o kadar katkı sağlamıştır.

Bu her alanda örneğin hastalarda aşırı yumurta cevabı oluşturduğunda bu tür tablonun devam etmesini önlemek için over hiperstimülasyon olaylarında embriyo dondurma yapıyoruz, artık çoğul gebelikleri engellemek için 3-4 transfer yapılmıyor tek transfer yapılıyor en fazla iki transfer yapıyoruz. Artan sağlıklı embriyolar dondurularak en azından heba edilmiyor daha sonra tekrar gebelik elde ediliyor neredeyse taze transferlerden daha yüksek gebelik elde ediliyor.


Bunun dışında hastada beklenmeyen bir durum geliştiğinde B planı olarak embriyo dondurulabilir ve daha sonra transfer yapılabilir. Herhangi bir işlem yapılacağında embriyo ile ilgili örneğin embriyoda genetik bir inceleme yapılacak DNA sına bakılacak bu tek gen hastalığı olabilir yada yapısal hastalık olabilir embriyo ile ilgili bunlar araştırılabilir.Yine dondurulup  embriyolar üzerinde alınan parçalarda incelemeler yapılıp daha sonra transfer yapılabilir.Bunun yanında meme kanserine yakalanmış herhangi bir  manil hastalığa yakalanmış çiftlerde evliyse embriyo dondurulabilir bekarsa yumurta işlemleri de çok başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Eğer bekarsa ve fertilite koruyucu yada doğurganlığının korunmasını istiyorsa yumurta gene dondurulabilir. Aynı şekilde erkeklerde de bir kemoterapi yada manil bir hastalık tedavisi görülmeden önce spermleri yada testis dokusu dondurularak  daha sonra kullanılabilir.Bunlar aslında hastanın doğurganlığının  duraksamamasını yada  kanser ile doğurganlığı kaybedecek bir hastanın doğurganlığını kaybetmesini önlemiş olabiliriz. Bunun yanında bir çok daha farklı alanlarda embriyo dondurma ve daha sonra transfer işlemi yapılmakta.

Çok teşekkür ederiz.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Acıbadem Atakent Üniversitesi Tüp Bebek Merkezinin SGK anlaşması bulunmaktadır ve aynı zamanda , koşulları uygun olan çiftlere üniversitede tüp bebek raporu verilebilmektedir.

 

Tüp bebek tedavileriniz için Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın doktor formu ile kendisine  ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
BİR YORUM YAZ