lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Azosperm sorunu olanlar bebek sahibi olur mu?

Azosperm sorunu olanlar bebek sahibi olur mu?

Azosperm sorunu olanlar bebek sahibi olur mu?

Azosperm sorunu olanlar bebek sahibi olur mu? İnfertilite ( Kısırlık ) ; Bir sene boyunca düzenli olarak bir cinsel ilişkiye girilmesine rağmen bebek sahibi olunamaması durumu infertilite ( kısırlık ) olarak isimlendirilir. Kısırlık sorunları nedeniyle bebek sahibi olamayan çiftlerde, eski zamanlara oranla erkeklerin bu problemi kabullenip tedaviye katılma istekleri ,erkek bireylere ait sorunların büyük oranda çözüm olması nedeniyle erkek infertilitesi ( erkek kısırlığı ) günümüzde artmış ve önemli hale gelmiştir.
Erkekler, kısırlığın % 50 lik kısmından sorumludur. Erkekler, eşlerinde sorun olmadığı vakalarda mevcut sperm hücreleri ile normal yollardan çoğu zaman bebek sahibi olabiliyorlar. Fakat, kısırlık sorunu bulunan erkeklerin Sperm Testinde; ya sperm sayıları ve kalitesinde ki düşüklük, veya hiç sperm hücresi olmaması bu ihtimalleri azalmaktadır.

Bir Sperm Testinde ( Spermiyogram ) hiç sperm hücresi bulunmaması durumuna azospermi olarak isimlendirilir. Yani Azospermi’ de meni içinde gebelik yapabilecek sperm hücresi bulunmaz. Azospermik erkek hastanın bilimsel olarak normal yollardan bebek sahibi olma ihtimali bulunmamaktadır. Fakat bu tür hastalara ‘ hiç bebek sahibi olamaz ’denilmemelidir. Nedeni ise, azospermik bulunan erkek hasta; en uygun tedaviler ve incelemeler sonrasında sperm oluşması yada testislerden sperm oluşturulması, yardımcı üreme teknikleri ( mikroenjeksiyon, tüp bebek ) yapılarak % 50 – %60 oranların da bebek sahibi olabilirler. Bu yönden baktığımızda yıllar öncesi dönemlerde azospermisi olan, “ kısır erkek ” olarak nitelendirilen ve ‘ çocuğunuz olamaz “ diye söylenen hastalara şuan mevcut ilerlemiş tıp yöntemleri uygulanarak baba olma imkanı sunulmaktadır.

Azospermik rahatsızlık bulunan erkek hasta ile karşılaşıldığında yapılması gereken hastanın kaygılarını gidererek bu durumun kesinleştirilmesidir. Sperm Testinde hiç sperm hücresiyle karşılaşılmadığında Pellet testi uygulanmalıdır. Pellet testi menfi bulunan hastalara yaklaşık 2 hafta gibi bir süre sonra aynı testler ve analizler yeniden yapılmalıdır. Sadece bu durumda ‘ Azospermi ’ olup olmadığınız kesinleştirilebilir.

Azospermisi bulunan erkek hastanın değerlendirilmesinde sperm üretim problemi veya sperm kanallarında tıkanıklık olabilir. Testislerde sperm üretimi sorunu; ya testislerin kendisinden( inmemiş testis , kabakulak orşiti , radyasyon, kemoterapi, klinefelter sendromu, sertolionlycell, matürasyonarresti, hipospermatogenez durumları… ) veyahut beyinde bulunan hormon üreten bezlerin çalışmasının bozuk olduğundan ( hipogonadotropikhipogonadizm, kalman sendromu… ) dolayı olabilir. Sperm yollarında tıkanıklık bulunduğunda (proksimal, distalejekulatuvar kanal obstrüksiyonu… ) cerrahi operasyonla tıkanıklık giderilebilirse bu tür hastalar normal yollardan bile gebe kalabilirler veya yardımcı üreme teknikleri ile bebek sahibi olabilirler.

Azosperm sorunu olanlar bebek sahibi olur mu? Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da okudular
Azosperm tedavisi
Erkek kısırlığı genellikle hiç bir beliri göstermez

..

Bizi instagram ve facebooktanda da takip edebilirsiniz.

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum formu ile bize ulaşabilir ve daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
BİR YORUM YAZ