Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek tedavilerinde Yumurta Kalitesinin artırılması

Tüp Bebek tedavilerinde Yumurta Kalitesinin artırılması

Tüp Bebek tedavilerinde toplanan yumurtaların kaliteli çıkmaması her zaman ileri yaşa (39 yaş ve üzeri) bağlı değildir.Yapısal bozukluklar olabilir ve ya daha önce başka sorunlardan dolayı geçirilmiş ameliyatlar olabilir.Yumurtalıklardan toplanan yumurtalar çok sayıda olabilir ama iyi bir embiryo geliştirecek kalitede değildirler.

Bu durumlarda hastalarımıza farklı uygulamalarla tüp bebek tedavileri öneririz. .

1 ..Tüp bebek tedavisi uygulama öncesi üç ay süreyle DHEA  verilmesi .Bu böbrek üstü bezinden salgılanan bir hormondur. Günümüzde 45 -50 yaş üzeri AntiAging amaçlı da kullanılmakta olan , yurt dışında Vitamin dükkanlarında bulnabilen , ülkemize de son zamanlarda ithal edilmekte olan bir ilaçtır. Genellikle 25 mg lık tablet formunda olup ,akşamları üç tablet birden içilmesi önerilmektedir.

2 .. Çatlatma iğnesi sonrası yumurta toplama süresinin uzatılması , 35,5/36 saat olan genel uygulama yerine sürenin 37 saate çekilmesi.Genel olarak çatlama ile yumurtaların karın içine döküleceğinden korkulur ve mümkünse çatlatma iğnesi sonrası 36 saati geçmeden yumurtaların toplanmasına gayret edilir. Ancak yapılan çalışmalar 38-39 saate kadar bu sürenin uzayabildiğini göstermektedir.Bir saat daha geç yumurta toplanması halinde , çatlama henüz olmadan ancak daha iyi bir olgunlaşma ile yumurtaların toplanabildiği gözlemlenmiştir.

3… Tüp bebek tedavisine yumurtalık uyarılmasında protokole  Büyüme Hormonu ( GH )  ilave edilmesi. Bu hormon ilacı esas olarak büyüme hormonu eksikliğine bağlı gelişme sorunun yaşayanlarda ergenlik çağında   Pediatrik Endokrinologlar tarafından kullanılmaktadir.Ancak son yıllarda bazı kadınlarda bu hormonun eksikliğinin yurmurta gelişimini olumsuz etkileyebildiği gözlenmiştir. İlave edilmesi halinde olgun ve kaliteli yumurta topalanabilmektedir. Yumurtalıkların uyarılması protokoluna izlemi yapan hekimin uygun göreceği dozlarda ilave edilmektedir.Cilt altına yapılabilen , kolay ugulanır bir ilaçtır.

Genel olarak önceki uygulamalarında kaliteli yumurta toplanamadığı gerekçesi ile başarısız olunduğu düşünülen durumlarda bu uygulamaların ayrı ayrı veya birlikte yapılması halinde bazı vakalarda sonucun yüz güldürücü olabildiği görülmüştür.

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
BİR YORUM YAZ