lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

İngiltere ‘de insan embriyolarının genetiğini değiştirebilmek için onay alındı. 

İngiltere ‘de insan embriyolarının genetiğini değiştirebilmek için onay alındı. 

Bilim adamları ,erken evre hayatı anlamak ve kısırlık tedavisinde doğurganlığı artırmaya yarayacak araştırmaları yapabilmek için embriyolar üzerinde  genetik düzenleme için izin aldılar. Genetikleri oynanmış embriyolar hiçbir şekilde bir insanda kullanılmayacak ,belli bir süre takip edilip imha edilecek ,sadece araştırmalar için kullanılacak.

The Guardiyan gazetesinde yayınlanan makaleye göre İngiltere de  İnsan genleri üzerine araştırmalar yapan Kathy Niakan ve ekibi tekrarlayan düşüklerin kök nedenleri ışık tutacak bir araştırma için erken evre insan embriyolarının bazı genleri devre dışı bırakıp gelişmelerini takip etmek istediğini belirtti ve bunun için hükümetten özel izin istedi.

Çalışmalarda kullanılacak olan embriyorlar tüp bebek tedavilerinde çiftlerin onayı ile bağışlanmış embriyolar olacak. Embriyolar döllendikten sonraki evrelerini nasıl büyüdüklerini daha iyi anlayabilmek için özel olarak gözlemlenecek. İçinden hastalıklı addedilen genler çıkarılacak ve gelişmeleri takip edilecek.

Bu araştırma doğurganlık tedavisinde ve yaşamın ilk aşamalarının daha iyi anlaşılmasını sağlayan gelişmelere yol açabilir,

Gen düzenleme konusu son beş yıl içinde araştırmacılar arasında gündeme geldi ve tartışmalar başladı. O zamandan beri  dünya çapında laboratuvarlar bu konuyu tartışarak yüzlerce tedavi çalışması ele alındı

En son  geçen ay Washington da toplanan bilim adamları , yeni tıbbi tedavilere yol açabileceği düşünülen bu araştırmaların, insan embriyosunu genetik olarak değiştirmenin çok riskli bir olduğu konusunda görüş birliğine vardılar

Embriyoların büyümeleri bilim adamlarınca şimdiye kadar fareler ve diğer hayvanlar üzerinde çalışmalar yaparak anlaşılmaya çalışılırken ,Niakan erken insan gelişiminin özelliklerini doğru anlamak için doğrudan insan embriyolarını çalışmak gerektiğini söyledi

Yaşamın ilk hafta içinde gelişimini nasıl etkilediğini görmek için bir gün insan embriyolarının dört gene kadar değiştirilmesi  amaçlanıyor .. Her bir gen etkilerini  görebilmek için testte her seferinde 20 ila 30 embriyoya ihtiyaç olduğunu düşünülüyor. Blastokist aşamasına gelen genlerin plesantayı oluşturan ve anne rahmine yerleşmek için  gerekli dış dokuları hücreler in gelişmesi incelenecek.
Bu çalışmalar kesinlikle bir insan üzerinde embriyo geliştirmek için gen düzenlenmesinde kullanılmayacak. Ama embriyoların canlı doğum haline gelebilme şansını yaratan ve rahme yerleşme öncesi kalitesiz embriyoların yaşam şansını artıran ilaçların yapımının önünü açacak.

Niakan “ Kısırlık sorunu olan ve olmayan kadınlarda düşükler çok yaygın olmamakla birlikte çok iyi anlaşılamadı,” Araştırmanın bizi nereye götüreceğini şu anda bilemiyoruz ama uzun vadede doğurganlık tedavileri için çok büyük fayda olacaktır.” dedi.

Geçen yıl, Çin bilim adamları hatalı insan embriyolarını genetik olarak değiştirme konusunda  yaptığı çalışmalar başarısız olmuştu.

Bu konuyu okuyanlar bunları da okudular

Kadında genetik sorunların incelenmesi
Erkekte genetik sorunların incelenmesi
Genetik tanı ve tüp bebek tedavisi
Genetik kopyalama ve klonlama
Tüp bebekte genetik sağlıklı bebekler
İmplantasyon Öncesi Genetik Tanı

 

..

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma Formu ile bize ulaşabilir daha uygun fiyata tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ