lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

İlaçsız tüp bebek başarısı, boş gebelik sonrası tedavi ,Tüp Bebek Tedavisi öncesi kistler -105-

Soru:Defalarca aşılama yaptırdık ve Nisan ayında eşim tüp bebek oldu.Benim test sonuçlarım normal problem yok , eşimin tüpleri açık laporoskopi oldu, adetleri düzenli, miyom veya kist yok, max ilaç yüklemesi ile 3 tane kaliteli yumurta elde edilebildi bunun 2 si sağlıklı döllendi ve transferi yapıldı fakat gebelik oluşmadı. sonrasında doktor ilaç yüklemeden tüp bebek denemeyi tavsiye etti sorum su maksimum ilaç yüklemesi ile ancak 3 tane kaliteli yumurta üretebilen eşim için ilaçsız bir tüp bebek ne derece başarı sağlar. 14 yıllık evliyim ve artık boşa kürek çekmek istemiyoruz eşim çok yıprandı çünkü.
Cevap:İlaçsız tedavi yapmanın avantajı ilaç maliyetinden eşinizi kurtarıp makul bir gebelik şansı vermektir

 

Soru:Yani ilaçsız bir tüp bebek tedavisi kadının sansını azaltır yanlış mı düşünüyorum.
Cevap:Diğer tedaviye başka bir üstünlüğü yoktur.

 

Soru:Yani ilaçsız bir tüp bebek  eşimin sansını azaltır yanlışmı düşünüyorum.
Cevap:Şansını azaltır diye bir kural yok ancak bu tedaviyle tek yumurta elde edilir bu da 3 yumurtaya göre daha az şans oluşturur,ama hiç olmazsa ilaç yüklemesi yapılmamış olur.İlaçsız siklus son şans olarak denenmelidir.

 

Soru:Herkes bir şekilde tüp bebek tedavisi, aşılama için kliniklerine gidiyor .Sizce seçtiğimiz yerin doğru yer olduğuna nasıl emin olacağız? Seçim sırasında sormamız gereken en önemli bir iki şey nedir? Uygulamada esas farkı aslında ne yaratıyor ?
Cevap:Doktorun  tecrübesi yanı sıra laboratuar çok önemli. Öncelikle dr’ye güven duyuyorsanız devam etmelisiniz ayrıca gebelik oranlarını sorabilirsiniz.

 

Soru:Yazılı verirler mi? sözle mi ?Bunu doğru verirler mi acaba.Birde laboratuvarın iyi olduğunu nasıl bilebilir ki? mesela bize hiç bir rapor bile verilmedi.
Cevap:Bu kişinin vicdanıyla ilgili bir konu. yazılı da verebilmeliler. bu konu çok zor bir konu herhalde en önemlisi dr’ye güvenmek.

 

Soru: Polikistik over sorunu var ve yasmin kullanıyor ancak metformin mi, yasmin mi kullanmalı. ikisini birlikte kombine mi kullanmalıyım?
Cevap:İkisini de kullanabilir.Reyyan olabilir.alınabilecek pek önlem yok. tekrarlarsa büyüklüğüne göre ne yapılacağına karar verilir. metformini yalnız kullanabilir.

 

Soru:33 yaşındayım benim boş gebelik oluştu bunun nedeni ne olabilir  2. sorumda kürtajdan sonda en az ne kadar beklesem iyi olur.
Cevap:İpek 2002, nedeni genellikle genetiktir, kürtajdan bir iki ay sonra gebe kalınabilir.

 

Soru:Doktor hanım ben bu ay aşılama yaptırıyorum bugün ultrasona gireceğim ama sabah kalktığımda ovulasyon öncesi gelen akıntı geldi acaba aşılama için geç kalmış olabilir miyiz? çünkü çatlatma iğnemi bugün yapacaktık.
Cevap:Geç kaldığınızı sanmıyorum. akıntı yumurtlamaya yakın da artar  ama yumurtladığınız anlamına gelmez

 

Soru:Rahimdeki 3 cm lik bir kist tüp bebek  başarıyı engeller mi ve toplama işleminde iğneyle bu kiste girilip nasıl bir kist olduğuna bakmak tedaviye zarar verir mi?
Cevap:Herhalde yumurtalıktaki kistten söze diyorsunuz zarar vermez, başarıyı da etkilemez.

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ